Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Sahte Cep Telefonu Nasıl Anlaşılır?

Çin ve uzakdoğudan gelen taklit telefonları orjinalinden ayırt etmek neredeyse imkansız. Peki bir cep telefonun sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte cevabı.Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir.

Cep telefonunuza *#06# yazarak IMEI (seri) numarasını öğrenebilirsiniz. Cep telefonunda ekranda çıkan seri numarası ile cihazın arkasındaki batarya yuvasında yazan numaranın birbirini tutup tutmadığı kontrol edilisiniz. Eğer her iki numara birbirini tutmuyorsa bu sahte cep telefonuna sahip olduğunuzu gösterir.

Türkiye'de sahte cep telefonu satışı bir kaç yüz bini geçmiş durumda. Türkiye'ye kaçak olarak sokulan yada 1994 yılından bu yana resmi yollarla ithal edilen ve çoğu kullanılmaz hale gelen cep telefonlarının elektronik kimlik numarasının (IMEI) bu cihazlara yükleyerek sanki ithal edilmiş cihazmış gibi sisteme gösterilerek sahte telefoınlar kayıt aldına alınıyor.

Sahte cep telefonu kullananlar çok ciddi tehlike altındadır. Pilleri orijinal olmadığı için farklı bir şarj aleti ile kullanılması durumunda yangına sebebiyet verebileeği gibi, cihazın arızalanması halinde garantili olarak hiçbir servislerden yararlanılamıyor.

Hamdolsun benim ki orjinal... ::) ;)

Teşekkürler Zambak...

bir ara yanlış hatırlamıyorsam böyle birşeyler yapıp sanki 5 ytl ye bildirimi ne yaptımızı hatırladım kaçak telefonları tesbit amaçlı yapılmıştı ...


bir ara yanlış hatırlamıyorsam böyle birşeyler yapıp sanki 5 ytl ye bildirimi ne yaptımızı hatırladım kaçak telefonları tesbit amaçlı yapılmıştı ...
::) bende bı ara bu konuda calısma vardı dıye hatrlıyorum ama bahsettıgınız mevzuyu pek anımsayamadım :-[

ılgınıze teşekkurler degerlı fırdevs ve hakyolcusu


Teknolojik Gelismeler

MollaCami.Com