Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Yüzen Evler Artık Hayal Değil..

Hollanda’da bulunan Delft Teknik Üniversitesi Yapı Teknolojileri Bölümü’nden endüstriyel tasarımcı ve mühendis Ties Rijcken’ın, ‘Altında kalmak istemiyorsan üzerinde yaşa!’ sloganıyla tanımladığı yüzen evler-şehirler projesi, birçok klişeyi yıkacak gibi görünüyor.

Tamamen doğal enerjiler kullanacak olan yüzen şehirler, fırtınalı havalarda aynen uçak gemileri gibi etkilenmiyecek. 50 bin kişilik kapasiteli planlanan yüzen şehirlerde eğlence yerlerinden, hastanelere, spor alanlarından konut bölgelerine ve işyerlerine kadar her şey mevcut olacak.

Küresel ısınmaya sonucu meydana gelen iklim değişikliklerine, sel baskınlarına ve deniz seviyesinin yükselmesine dikkat çeken Rijken, projesini bu düşünceyle şekillendirdiğini söylüyor

''Teorik olarak yüzen yerleşim yerleri için boyut sınırlaması yok. Hatta ne kadar büyük olursa, o kadar az sarsıntı olur. İçinden yollar geçen, bahçelerinde tarım yapılabilen şehirler bile kurabiliriz!” diyen Rijken, Delft Üniversitesi ve özel şirketlerin yardımı ile projesinin pilot uygulamasına Hollanda’nın Lelystad şehrinde başlamış.

çok hoş duruyorlar teşekkurler :o :o

Gerçektende çok hoşlar... ::) ::) ::)

Kardeşim merakımı mazur gör... :-[
Bu evlerin şu an piyasada ne kadara satıldığı hakkında bir bilgin var mı ???
Gitmeyi düşündüğümden falan değil sadece piyasada ne kadara satıldığını öğrenmek istiyorum...

Rica ederim arkadaşlar.. :)
Firdevs27 kardeşim;yüzen evlerin fiyatı 500 bin ila 6 milyon dolar arasında değişiyormuş kardeşim..Her bir yüzen şehirde ise yaklaşık olarak;50.000 kişi yaşayabilecekmiş..Bunları öğrenebildim kardeşim ::)

bence proje aşamasındadır,

hollanda küçük ülke yakında sığmazlar ülkeye ve gerçeğe dönüşür,

Türkiyede de böyle çalışma yapan bir bey vardı,
onun projesi daha güzeldi,fakat sponsor bulamamış gerçek hayata geçirmek için,

geçende tv de izledim mucitler programında,

Firdevs27 kardeşim;yüzen evlerin fiyatı 500 bin ila 6 milyon dolar arasında değişiyormuş kardeşim..Her bir yüzen şehirde ise yaklaşık olarak;50.000 kişi yaşayabilecekmiş..Bunları öğrenebildim kardeşim ::)

Hmm...Merakımı giderdin teşekkür ederim kardeşim...

Rica ederim kardeşim..

peki işi olanlar nasıl işine gidecek bu evlerde ::)

çok hoş duruyorlar teşekkurler :o :o

çok güzel hayran kaldım. şehri görmek isterdim..hastaneden tut tarım yerleri bile olacakmış oyüzden iş imkanıda ayın yerde olabilecek.zaten kara parçası gitgide küçülüyor. iyi bir alternatif. :)
paylaştığın için teşekkürler

Rica ederim arkadaşlar :)

Peki işi olanlar nasıl işine gidecek bu evlerde? ::)

İçinden yollar da geçecekmiş ::)

çok güzel ve değişik bir proje çok beğendim paylaşımınız için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık :)

Ilginc ve Farkli icatlar

MollaCami.Com