Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

İktisat Bölümü

İktisat Nedir?

İktisat; mal ve hizmetlerin üretimini, bölüşümünü ve tüketimini inceleyen; ne üretmeli, nasıl üretmeli ve kimler için üretmeli sorularına yanıt arayan bir sosyal bilim dalıdır. Olguları anlamak için iktisat bilimi sosyoloji, tarih, felsefe, matematik ve istatistikten yararlanır. Hemen hemen her gün kitle iletişim araçlarında haber olan işsizlik, enflasyon, büyüme, verimlilik, dış ticaret gibi toplum refahını yakından ilgilendiren konular iktisadın alanı içine girer. İktisat, pek çok alt alana ayrılmaktadır. Bunlardan bazıları; mikro iktisat, makro iktisat, çevre ve doğal kaynaklar ekonomisi, teknoloji iktisadı, iktisat tarihi, politik iktisat, iktisadi gelişme, uluslararası iktisat, para ve maliye politikaları ve finansal iktisattır.

İktisat Eğitimi Kişiye Ne Kazandırır?

Bir iktisat öğrencisi yoğun bir teorik ve pratik eğitim sürecinden geçer; bu eğitimin sonunda “İktisatçı” (ekonomist) unvanını alır. Teorik eğitim; iktisadi olguları anlamamıza ve bu olguları açıklamakta pek çok farklı bakış açısı olduğunu görmemize; pratik eğitim ise, teorik bilgimiz ışığında iktisadi sorunlara çözüm yolları bulabilmemize yardımcı olur. İktisat eğitimi, ülkemizdeki ve dünyadaki politik ve toplumsal gelişmeleri kavramamızı ve fakirlik, azgelişmişlik, çevre gibi konulara duyarlı olmamızı sağlar. İktisat eğitimi sayesinde, hükümetlerin izlediği politikaları daha iyi anlarız.

İktisatçılar Ne İş Yapar?

Her hükümetin, ülkenin iktisat yönetiminde danışmanlık hizmeti aldığı bir iktisatçılar kadrosu vardır. Bunun yanı sıra; iktisatçılar, özel firmalarda da danışman olarak görev yapabilmektedir. Ülkemizde iktisatçıların istihdam alanlarından bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

T.C. Merkez Bankası

Dış Ticaret Müsteşarlığı

Hazine Müsteşarlığı

Devlet Planlama Teşkilatı

Sermaye Piyasası Kurumu

Rekabet Kurumu

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası

Bankalar

Finans Kuruluşları

Denetim Kurumları

Özel Firmaların Pazarlama ve Satış Departmanları

İktisat Eğitimi Sizin İçin Uygun mu?

Eğer;

· iyi bir matematik altyapınız varsa

· problem çözmeye yatkınsanız

· tarih, felsefe ve sosyoloji ilginizi çekiyorsa

· dünya ve ülke iktisadi sorunlarıyla ilgileniyorsanız

· politik konuları daha iyi kavramak istiyorsanız

· küreselleşme, …gibi entelektüel konulara merakınız varsa

· okumayı seviyorsanız,

iktisat eğitimi sizin için uygundur.

alıntıdır

En sevdiğim derstir, teşekkürler kardeşim...

başım dönmeye başladım.bu dersler benim başımın belası nerden buldunuz bu nu yahu eski kötü anıularım canlandı
fena oldum yahu
böyle şakalr yapma kardeşim

başım dönmeye başladım.bu dersler benim başımın belası nerden buldunuz bu nu yahu eski kötü anıularım canlandı
fena oldum yahu
böyle şakalr yapma kardeşim

;D ;D ;D ;D ;D ;D
Niye yaw iktisat çok güzel bir bölüm dersleride çok güzel ;)

Ama muhasebe dersi hariç
muhasebe dersi tam bir facia :-X :-X :-X

Niye yaw iktisat çok güzel bir bölüm dersleride çok güzel

yok yok iktisat mı nıç olmaz tekrar muhatap bile olmak istemem
:o :o :o

yok yok iktisat mı hıç işim olmaz tekrar muhatap bile olmak istemem

o kadar mı bıktırdılar yahu ;D ;D ;D

yok yok iktisat mı nıç olmaz tekrar muhatap bile olmak istemem
:o :o :o

aynen bende geçen sene azmı çektim o dersten. Allah'tan büte felan kalmadan geçtik yahu :)
ama sevmem kendisini.....

aynen bende geçen sene azmı çektim o dersten. Allah'tan büte felan kalmadan geçtik yahu :)
ama sevmem kendisini.....

;D ;D ;D

Anlaşılan iktisatla birçok kişinin başı dertteymiş ;D ;D ;D

Severim kendilerini ;)

Ama ne kadar zor olursa olsun muhasebe kadar zor olamaz dimi :-\

;D ;D ;D

Severim kendilerini ;)

ticaret lisesi çıkışlı olduğum ve işletme mezunu (2 yıllık )olduğum için bana zor gelmiyor ama yine de kolay sayılmaz... :) açıktan da okumaya çalışıyoruz hayırlısı Allah yardımcımız olsun... tüm okuyan kardeşlerimizin....

İktisattan zor geçmiştim , sevenlere şaşırdım :o :o
ALLAH yardımcınız olsun ;)

;D ;D ;D

Severim kendilerini ;)

yok muhasebe biraz daha kolay bir kaçtane kalıplaşmış kural var onları ögrendiginiz zaman muhasebe tamam demek
ama bende üniv.tekders sınavını vererk bitirdim bilin bakalın hangi ders MUHASEBE ;D

:) bır muddet muhasebe-ıktısat-ısletme yok yok hatta sınav ders kelımesı duymak ıstemıyorum :)

O bölümleri firdevs27 ile çağrı27 kardeşlere bırakalım.muhasebe ugruna okulunu uzatmıslar :)

Şaka bır yana Molla'da bu bolumlerı cok sevıyorum ıns gıttıkce zengınlesır

teşekkurler

:) bır muddet muhasebe-ıktısat-ısletme yok yok hatta sınav ders kelımesı duymak ıstemıyorum :)
O bölümleri firdevs27 ile çağrı27 kardeşlere bırakalım.muhasebe ugruna okulunu uzatmıslar :)
Şaka bır yana Molla'da bu bolumlerı cok sevıyorum ıns gıttıkce zengınlesır
teşekkurler

Hayııııııııııııııırrrrrrrrrrrrrrrr , yaaaa bende hiç duymak istemiyorum... :'( :'( :'(

ısrar etmeyin lütfen kesinlikle kabul etmem,hiç kusuar bakmayın ;)

Hmm...İktisat benim mi ::)
Yok ya ben almasam daha iyi olacak, iktisadı da Çağrı27'ye verelim, o çok seviyor... ;D ;D ;D

olmaz olmaz olmaz yahu >:( >:( >:(istemem ateşim yükseldi bakın arkadaşlar
;) zambakla ile firdevs bir olmuş ,alacagınız olsun

Üniversite

MollaCami.Com