Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Dünyayı Nasıl Sevmeyeyim

Dünyayı Nasıl Sevmeyeyim

Yusuf YAVUZ

Büyük velilerden Yahya İbn-i Muaz (ö. 258 h.) Hazretleri’ne adamın biri:

- Sen dünyayı çok seviyorsun, demiş.

O da adama demiş ki:

- Ey ahireti isteyen kişi! Bana ahiretten haber ver: Onu Allah’a ibadetle mi kazanırsın, yoksa isyanla mı?
- Elbette isyanla değil, ibadetle.
- Öyleyse bana ibadetten haber ver: Onu hayatla mı elde edersin, yoksa ölümle mi?
- Ölümle değil, bilakis hayatla.
- Öyleyse bana hayattan haber ver: Onu yiyecek ve gıda ile mi kazanırsın, yoksa gıdasız mı?
- Gıdasız olmaz, tabii ki gıda ile.
- Öyleyse bana gıdadan haber ver: O dünyadan mıdır, yoksa ahiretten mi?
- Ahiretten değil, dünyadandır.
- Öyleyse ben o dünyayı nasıl sevmeyeyim ki? Benim için gıda orada takdir edilmiş; o gıda ile hayat kazanıyorum, o hayatla ibadet edebiliyorum, o ibadetle de ahireti kazanıyorum.

Evet, dünyanın elbette sevilecek yönleri vardır: Önce ebedi saadetin dünya hayatında kazanıldığını, dünyanın ahiret tarlası olduğunu unutmamalı; dünyanın Allah’a ibadet ve insanlığa hizmet karargâhı olduğu bilinmelidir.

Yaşadığımız dünya Allahu Tealâ’nın yüce kudretini, sanatını, hikmet ve nimetini bütün güzellikleriyle müşahede ederek, şükür ve tefekkür ufkumuzu genişletmeye elverişli, güzel bir mekândır.

Dünya hayatının diğer bir yönü ise, insanı gayr-i meşru arzuların ve nefsani heveslerin peşine sürükleyen çirkin yüzüdür. İşte insan, dünyanın bu cephesini sevmekten sakınmalıdır.

Öyleyse ben o dünyayı nasıl sevmeyeyim ki? Benim için gıda orada takdir edilmiş; o gıda ile hayat kazanıyorum, o hayatla ibadet edebiliyorum, o ibadetle de ahireti kazanıyorum.

çok güzel cevaplar cennet ve Cemali İlahi'ye giden yol dünyadan geçiyorsa nasıl sevmeyiz...

elinize sağlık..

Allah cc razı olsun. Sizin de okuyan gözlerinize sağlık.

Dünya hayatının diğer bir yönü ise, insanı gayr-i meşru arzuların ve nefsani heveslerin peşine sürükleyen çirkin yüzüdür. İşte insan, dünyanın bu cephesini sevmekten sakınmalıdır.

Teşekkürler.

Hayatın İçinden İslam

MollaCami.Com