Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Kel başa şimşir tarak

Kel başa şimşir tarak

Şimşir sözcüğü, kılıç anlamına gelir. Deyimde kullanılan şimşir sözünün aslı çok sert ve dayanıklı olduğundan, tarak, cetvel v.b. yapımında kullanılan 'şimşir' ağacından gelmektedir.

Eskiden zengin bir aile, kızlarını gelin ediyorlarmış. Oğlan evine, adet olduğu üzere, bohça bohça hediyeler gitmiş. Kayınvalide, iki görümce ve eltilere, yaş ve aile içindeki durumlarına göre; altın, gümüş kaplamalı, fil dişi ve şimşir taraklar, diğer armağanlarla birlikte verilmiş.
Küçük elti ağır ve ateşli bir hastalık geçirdiğinden saçları dökülmüş. Aile içindekilerden başka kimsenin, kadıncağızın kelliğinden haberi yokmuş.

Kendisine verile verile şimşir tarak verilmesi, küçük eltinin çok canını sıkmış. Kelliğini unutup, armağanları getiren kadına sızlanmış:
"Herkese altın, gümüş tarak, bana da şimşir öyle mi? Yeni gelin, daha bu eve adımını atmadan benimle uğraşmaya başladı..." Oğlan anası gelininin bu hareketinden utanmış ve üzüntü duymuş. O kızgınlıkla çıkışmış: "Senin ki gibi kel başa, şimşir tarak çok bile" deyivermiş.

Bu deyim, yoksul, ya da durumu kötü bir kişinin, vaziyetine uymayan, pahalı, gereksiz şeyler almaya kalkması gibi durumlarda kullanılır.

paylaşım için teşekkürler :P :-X

paylaşımınızdan dolayı Allah razı olsun kardeşim.devamını bekleriz.

paylaşım için teşekkürler :P :-X

Tesekkürler..

teşekkürler :)

Teşekkürler LETAİF

Kullandığımız deyimlerin ilginç hikayeleri var.
Aslında böyle bir başlık altında deyimlerin hikayeleri paylaşılsa ne güzel olur.

Teşekkürler LETAİF

Kullandığımız deyimlerin ilginç hikayeleri var.
Aslında böyle bir başlık altında deyimlerin hikayeleri paylaşılsa ne güzel olur.

aslında ben hikayelerine ulaşabildiğim çoğu deyimi paylaştım ama atösözleri başlığında olduğu için hepsi bir arada gözükmüyor ayrı bir başlık altında olsa daha rahat olabilir o zaman diğerleride paylaşılabilir daha güzel olur

aslında ben hikayelerine ulaşabildiğim çoğu deyimi paylaştım ama atösözleri başlığında olduğu için hepsi bir arada gözükmüyor ayrı bir başlık altında olsa daha rahat olabilir o zaman diğerleride paylaşılabilir daha güzel olur

Bu iş mod arkadaşlara düşüyor sanırım. ;)

Atasözleri

MollaCami.Com