Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

misafire hürmet

hayatın akışında ya bir yerlere konuk olur yada bize gelen konuklarımız ile hemhal oluruz ama bu sıradanlaşmaş hayatın kazandırdıklarını ne kadar biliyoruz....evimize bir misafir geldiğinde 10 bereket ile gelir ve 1 ini ancak yer 9 unu ev sahibine bırakır.........yine cenabı hak misafirini memnun eden kulun tüm günahlarını afv eder....cennet cömertler yurdudur malum şimdi bir kıssa i meşhur anlatmak istiyorum müsadeniz ile................musa as a cenabı hak ye musa benim dünya üzerinde yaşayan iki kulum var biri cennetlik diğeri cehennemlk git ve onları gör der ve biri şarkda diğeri garpda(doğu batı)olmak üzere iki yr tarif eder..........musa as evvela birinci makena gider ki bir mağara ve içeri de yaşlı bir kul ibadet ile meşgul...Musa as sen burda ne arıyorsun deyince adam anlatır...ben uzun ca zamandan beri burad ibadet ile meşgulum cenabı hak mağara içinde bana bir nar ağacı halk etti bana günde bir narvermek sureti ile rızkımı yolluyor bende ibedet ediyorum der ve o günki yiyeceği narın yarısını ikram eder..tabi musa as çok memnun olur ve diğer yere gitmek üzere yola çıkar...........ikinci mekan ise bir evdir...içeriye girip misafir olur ve konuşmaya başlarlar..o esnada ev sahibinin dikkatini musa as ın elindeki nübüvvet nuru çeker ve onu yara zannederek devası nedir diye sorar ...musa as da peygambrliğini gizli tutmak için bir kaç vasıf ile birlikte bir kız çocuğunun kanı geçirir der....niyet gizlemektir nübüvveti...bir müddet sonra elinde bir kase kan ile geri döner ev sahibi ..çocuğunu kesmiştir çünki misafirin sıhhati için............musa aleyhisselam çok mahcup olur ne yapacağını şaşırır o anda bir nida gelir cenabı haktan gerçeği açıkla ve o çocuğu mesih et zira ona can vereceğiz diye............iki tarafıda gezip gören musa as yarap her iki kulunda cennetlik olsa gerek der cenebı hak şu cevabı ahseni verir....hayır evvelkisi cehennemlikdr çünki sen gideceksin diye bu gün ona iki tane nar ikram ettim birini gizledi sana yarım verdi ..işte o cimrilik ettiği için onun ibadetleri kabul değil dir..........mevlam muhafaza buyursun....cömetler listesine kayd olmanız temennisi
ile...........

Okadar ince konular varki.Insan ister istemez farkinda olmadan bir suru seyler yapiyo.Ama biliyoruzki o cok merhametli
Allah hepimize rahmeti ile muamele etsin

Okadar ince konular varki.Insan ister istemez farkinda olmadan bir suru seyler yapiyo.Ama biliyoruzki o cok merhametli
Allah hepimize rahmeti ile muamele etsin

amin...

paylasim icin tesekkürler ehlünnisa-can

Hayatın İçinden İslam

MollaCami.Com