Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

ibrahim etem hzrtlerinin hakka yönelmesi

ibrahim etem hz. evvelce padişah olup devrin imkanları nisbetinde rahat bir hayat sürmekte idi..kendi hizmetini görmakte olan yüz kadar kişi var idi. bir gün cariyesi odasını toplar iken yorulur ve kuş tüyü yatağın ayak kısmına uzanıp uyuya kalır..on dakika kadar sonra içeriye ibrahim etem gelir ve onu orada görünce celallenir...padişah kanunlarına göre kendisine kırk sopa vurulur....her defasında cariye kahkaha atar..ve hatta vurmalar şiddetlenince kahkahalar da aynı nisbette artar..padişah ne gülüyorsun deyince..cariye sana gülüyorum sana der...padişah benim neyime gülüyorsun deyince.cariye..ben on dakka o yatakta yattım da bu kadar sopa yedim sen ise bi ömür o kuş tüyü yatakta yatın acaba rabbim sana kaç sopa vuracak onu düşünüp gülüyorm der...bu beklenmedik cevap ibrahm etem i kendine getirir ve cariyeyi hemen azad eder..o gece yina yatağında gündz olanların müzakeresini nefsi ile yeperken çatıdan tıkırtılar işitir ve kim var orda der..gür bir erkek sesi benim ben der..ibrahm etem korku içinde sen kimsin der oda benim işte deve sürümü kaybetttimde onları arıyorm...ibrahim etem şaşkındır...hiç çatıda deve sürüsü aranırmı deyince o zamanın sahibi olan zatı ekber...kuş tüyü yatakta cenabı hak aranıyorda çatıda neden deve tüyü aranmasın diye cevap verir...artık ibrahim etem için dünya sevdası bitmiş ve uhrevi hayata yönelmiş...hatta her iki adımda iki rekat namaz kılmak sureti ile bir rivayete göre 7 dğrine göre20 yılda kabe i muazzama ya gitmiş....mevlam şefaatlerine nail eylesin....

aminn..

paylaşımınız için teşekkürler...

:) :) :)amin.çok teşekkür edriz paylaşımınız için... :) :) :)

İz Bırakanlar (İslâm Büyükleri)

MollaCami.Com