Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Cebrail (a.s.)'ın Mürşidi Hz. Ebu Bekir (Rha)

Peygamber efendimiz mescidinde Hz.Cebrail ile sohbet halindeyken ashab içeri girmeye başlıyor bakıyor ki peygamber efendimiz (asm) sohbet halinde usulce bir yere oturuyorlar. Ancak Hz. Ebu Bekir içeri girince Cebrail alehisselam hemen ayağa kalkıyor tazim ediyor bunun üzerine Resuli Ekrem peygamberimizde ayağa kalkıyor.Sonra Peygamberimiz asm soruyor ya cebrail neden Ebu Bekir için ayağa kalktın diyor.Cebrail as cevaben; Ya Rasulullah Ebu Bekir benim Mürşidim dir.Şöyle ki insanoğlunu yaratıldığında bize secde etmemiz emredildi.Ben secde etmemeğe karar verdim ''bu mahluktan üstünüm neden secde edeyim''diye karar vermişken O anda Ebu Bekir in ruhu geldi ve ''Sakın itaatsizlik etme secde et '' dedi bende o nu dinledim ve secde ettim.Bendeki benlik ve itaatsizlik şeytana geçtide lanetlenmişlerden oldu.Bu yüzden Ebu Bekir benim mürşidimdir.

Kaynak : Çehari Yari Güzin Hulefai Raşidin - Şemseddin Sivasi ksa.(Tercüme Ahmet Aslantürkoğlu)

teşekkürler...emeğine sağlık..

İşyerinden yadığım için (kitaplar evimde burası musait olmadığından getiremiyorum) sayfa numaralarını yazmamışım.
Sayfa :21-22 Çihari Yari Güzin Hülafai Raşidin - Şemseddin Sivasi ksa (Saadet Yayınevi.Tercüme -Emekli Trabzon Müftüsü Ahmet Aslantürkoğlu)

tesekkürler kardes

bi programda soru sormuşlardı:

"Peygamber Efendimiz Miraca çıktıklarında Allah'ı Zülcelal ile konuşurken Allah'ı Zülcelal kimin sesi ile konuşmuştur ?"
diye cevap olarak da

"Hz. Ebubekrinissıddık" demişlerdi ama ben başka hiçbir yerde bu bilgiye rastlayamadım.
Bi bilgisi olan var ise yardımlarını bekliyorum...

Allah(c.c) razı olsun kardeşim emeğine sağlık...

bi programda soru sormuşlardı:

"Peygamber Efendimiz Miraca çıktıklarında Allah'ı Zülcelal ile konuşurken Allah'ı Zülcelal kimin sesi ile konuşmuştur ?"
diye cevap olarak da

"Hz. Ebubekrinissıddık" demişlerdi ama ben başka hiçbir yerde bu bilgiye rastlayamadım.
Bi bilgisi olan var ise yardımlarını bekliyorum...

Bahsettiğiniz konu ''Çehari yari Güzin Hulefai raşidin-Şemseddin Sivasi ksa (tercüme Ahmet Aslantürkoğlu -Saadet Yayınevi) kitabında mevcut.Şuan o kitabı okuyorum bahsettiğiniz konu orada yazılmış.
''Miraçta peygamberimize a.s.m Allah uzülcelal (peygamberinin en yakın dostu)Ebubekir rha sesi ile konuştu.Zira Musa kelime as en çok sevdiği kardeşi ve dostu peygamber olan Harun as sesi ile konuşmuştu....''
Bu kitabı bütün müslüman kardeşlerim tedarik etsin istifade etsin Vallahi evinizde olsa rahmettir berekettir...Halisane duamızla...Allah uzülcelalvekilimiz olsun.Habibi Rasuli Ekremi Eşrefül Vera a.s.m rehberimiz olsun...

Teşekkür ederim khalid kardeşim...

Allah(c.c) razı olsun kardeşim emeğine sağlık...

??? ???
İlk defa böylesi yazılar okudum ve karşılaştım ilginççç

çok kıymetli bilgilerdi kardeşim....
Rabbim istifademizi nasip buyursun....

Tasavvûf

MollaCami.Com