Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


4 yaşında kendi uçağını yaptı 29 yaşında mucit oldu

Mehmet Fatih Yanık, Amerika’da yaşamını sürdüren genç bilim adamlarımızdan sadece biri. Yanık’ı benzerlerinden farklı kılan ise bu genç yaşında bilim literatürüne geçen pek çok buluşa sahip olması.

Yanık, daha 26 yaşında bilgisayarları ışık hızına çıkartacak teknolojiyi icat ederek Türkiye’nin gururu olmuştu. Economist, Focus, Nature gibi ünlü dergiler, genç bilim adamının bu büyük başarısını tüm dünyaya duyurmuştu. Bugün 29 yaşında olan Yanık, aralıksız sürdürdüğü çalışmalarıyla göğsümüzü kabartacak bir başarıya daha imza attı. Massachusettes Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) Bilgisayar Bilimi ve Elektrik Mühendisliği bölümlerinde doçentlik yapan Yanık, Amerika’nın ünlü teknoloji dergisi Technology Review’in ‘35 Yaş Altı En İyi 35 Mucit’ (TR 35 2007 Young Innovators Under 35) listesine adını yazdırdı. Bilim dünyası açısından büyük prestij ve önem arz eden liste, derginin bu ayki sayısında yayımlandı. Kanser hücrelerinin öldürülmesi, telekom lazerlerindeki karmaşanın kontrolü ve beynin ışık altındaki yüzleri nasıl tanımladığı gibi projeleri barındıran listede, son zamanlarda adını tüm dünyaya duyurmuş bazı isimler de bulunuyor. Özellikle üniversite gençliğinin yakından tanıdığı www.facebook.com sitesinin kurucusu Mark Zuckerberg listedeki isimlerden... 23 yaşındaki Zukerberg’in öğrencilerin sosyalleşmesi amacıyla kurduğu facebook, şu anda 40 milyon üyesiyle dünyanın en çok ziyaret edilen yedinci sitesi konumunda. Zuckerberg, şu aralar sitesine teklif edilen 1,5 milyar doların üzerindeki rakamları reddetmekle meşgul.

Türk bilim adamlarının uluslararası alanda kazandığı başarılar, ülkemizin farklı gündemleri arasında çoğunlukla gözden kaçsa da duyan herkesin göğsünü kabartıyor. Şu sıralar yurt dışında Türkiye’yi temsil eden bilim adamlarımızın başarılarına bir yenisi daha eklendi. Türkiye'yi sevindiren isim, yabancı değil. Genç yaşında yaptığı büyük buluşlarla adını yıllar öncesinden duyuran Doç. Dr. Mehmet Fatih Yanık'tan bahsediyoruz. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Massachusettes Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) Bilgisayar Bilimi ve Elektrik Mühendisliği bölümlerinde öğretim görevlisi olan Mehmet Fatih Yanık, Amerikan teknoloji dergisi Technology Review tarafından ‘TR 35' listesine seçildi. Genç bilim adamı Fatih Yanık, böylece '35 Yaş Altı En İyi 35 Mucit'ten biri olarak adını yeniden tüm dünyaya duyurdu. Technology Review Dergisi 1999 yılından beri 35 kişilik bir liste yayınlayarak 35 yaşın altındaki genç ve başarılı bilim adamlarını onurlandırıyor. Bu önemli listeye biyoteknoloji, nanoteknoloji, infoteknoloji ve enerji alanlarında dünya çapında etkileyici buluşlar yapan genç bilim adamları girebiliyor. Türkiye'yi sevindiren isim, yabancı değil. Genç yaşında yaptığı büyük buluşlarla adını yıllar öncesinden duyuran Doç. Dr. Mehmet Fatih Yanık'tan bahsediyoruz. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Massachusettes Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) Bilgisayar Bilimi ve Elektrik Mühendisliği bölümlerinde öğretim görevlisi olan Mehmet Fatih Yanık, Amerikan teknoloji dergisi Technology Review tarafından ‘TR 35' listesine seçildi. Genç bilim adamı Fatih Yanık, böylece ‘35 Yaş Altı En İyi 35 Mucit'ten biri olarak adını yeniden tüm dünyaya duyurdu. Technology Review Dergisi 1999 yılından beri 35 kişilik bir liste yayınlayarak 35 yaşın altındaki genç ve başarılı bilim adamlarını onurlandırıyor. Bu önemli listeye biyoteknoloji, nanoteknoloji, infoteknoloji ve enerji alanlarında dünya çapında etkileyici buluşlar yapan genç bilim adamları girebiliyor.

Doç. Dr. Fatih Yanık da ‘ışığı bilgisayar çipinde durdurma' (stopping light on microchips) buluşuyla TR 35 listesinde yerini aldı. Doç. Dr. Yanık, ekibiyle birlikte ancak -270 derecede durdurulabilen ışığı oda sıcaklığında ve bilgisayar çipinde durdurmanın mümkün olduğunu göstererek iletişim alanında çığır açmıştı. Yani sadece bilimkurgu filmlerinde karşılaştığımız iletişim teknolojisinin hayata geçebilmesi için çok önemli bir adım atılmış oldu. Yanık, bu büyük başarıya Stanford Üniversitesi'nde doktora yaparken adım atmıştı. Stanford Üniversitesi de bu gelişmeyi internet sitesinden tüm ayrıntılarıyla ve gururla duyurmuştu. Hatta ışığın mikroçiplerle durdurulabileceğini ve depolanıp zaman içerisinde geriye sarılabileceğini gösteren bu buluşuyla San Francisco'da yapılan mucitler yarışmasında birincilik almıştı. Ünlü haber dergilerinden The Economist de bu başarıyı okuyucularına geniş bir haberle aktarmıştı. Yanık'ın başarıları bunlarla da sınırlı değil. Genç bilim adamı, geliştirdiği mikroçip teknolojileriyle art arda ödüllendiriliyor. Yanık, en son geçtiğimiz ay Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından verilen ‘Yeni Mucit' ödülünü aldı. Ayrıca yapacağı çalışmalar için 2,5 milyon dolarlık araştırma-geliştirme fonu kazandı. Doç. Dr. Mehmet Fatih Yanık, yaptığı çalışmalar ve bilim dünyasına kazandırdığı buluşlar dolayısıyla TR 35 listesine girmesinin sevindirici olduğunu ifade ederek, "İnsanlık adına çalışmalar yaparken ödüllendirilmek gurur verici." diyor. Amerika'da bulunan Türk akademisyen ve öğrencilerin Türkiye'yi ve Türk insanını başarıyla temsil ettiğini belirten Doç. Dr. Fatih Yanık, şöyle konuşuyor: "Bu tip başarılar Türk bilim adamlarına duyulan güveni ve gösterilen ilgiyi artırıyor. Bu da Türkiye'nin tanıtımı açısından çok önemli. Büyük başarılara, büyük buluşlara imza attığınızda tüm dünya sizden, dolayısıyla da ülkenizden haberdar oluyor." Yanık, Türk öğrencilerin Amerika'daki durumunu ise şu sözlerle açıklıyor: "Bugün araştırma grupları, kuracakları ekipler için çalışma disiplinine ve başarılarına güvendikleri Türk öğrencileri tercih ediyor. Bu ekiplerde kendini gösteren, iyi işler yapan gençlerimiz, Türkiye'den gelen diğer öğrencilerin de önünü açıyor." Yakın zamanda Türkiye'ye dönmeyi düşünmediğini dile getirerek şu anda üzerinde çalıştığı projeyi şöyle anlatıyor: "Şu anda sinir hücresi yenilenmesi üzerine çalışıyoruz. Bunun için geliştirdiğimiz mikroçip teknolojileri ile insan kök hücreleri ve küçük hayvanlar üzerinde büyük çapta biyolojik ve kimyasal çalışmalar yapıyoruz."


--------------------------------------------------------------------------------

Öğrenim hayatı başarılarla dolu

Buluşlarıyla dünyaca tanınan bilim adamları arasına girmeyi başaran Mehmet Fatih Yanık'ın fiziğe ilgisi küçük yaşlarda başlamış. Büyük teknoloji firmalarını peşinden koşturan buluşlarının ilk adımını daha dört yaşındayken kendi uçağını yaparak atmış. Yanık'ın fiziğe ilgisi, dayısının okuması için verdiği Bilim ve Teknik dergileriyle daha da artmış. Öğrenim hayatı başarılarla dolu olan Yanık, Ankara Özel Samanyolu Fen Lisesi'nde okuduğu sırada 1994 Çin ve 1995 Avustralya Fizik Olimpiyatları'nda bronz madalya kazanmış. Yanık lisenin ardından küçük yaşlarda hedeflediği dünyanın en önemli teknoloji üniversitelerinden biri olan MIT'te burslu okuma hakkını elde etmiş. MIT'in bulunduğu Boston'a geldiğinde daha 17 yaşında olan genç bilim adamı, fizik ve elektronik bölümlerini çift ana dal, ekonomi bölümünü ise yan dal programıyla dört yılda bitirmiş. Yine aynı üniversitede 'en iyi mastır' tez ödülünü aldı. Doktorasını Stanford Üniversitesi'nde yapan Yanık, 2004 yılında eşi Hatice Altuğ'la katıldığı San Fransisco'daki mucitler proje yarışmasında da optik transistor üzerine hazırladıkları çalışma ile birinci olmuştu. Yanık'in eşi Hatice Altuğ da kendisi gibi bilim alanında başarıdan başarıya koşuyor. Boston Universitesi profesörlerinden Hatice Altuğ'un geçen yaz gelistirdiği nano boyuttaki lazerler, yine dünyaca ünlü Nature Physics dergisine kapak olmuştu. Genç bilim adamı Yanık, halen MIT'te doçent olarak bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.
Kaynak:Zaman/Gençlik
Yazar:ÖNDER DELİGÖZ

PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDER...
SELAM VE DUA İLE...


PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDER...
SELAM VE DUA İLE...

teşekkürler...emeğine sağlık..


PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDER...
SELAM VE DUA İLE...

ben tşk ederim...


Başarı Hikayeleri

MollaCami.Com