Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

"Veren de alan da Allah'tır"

Üsame b. Zeyd (r.a.)'den rivayet edildiğine göre, ResuluI­Iah (s.a.v.)'ın kızı (Fatıma), «Oğlum Ölmek üzeredir, bize kadar gelmesini rica ederim» diye ResuluIIah (s.a.v.)'a haber gönder­mişti. ResuluIIah (s.a.v.), kızına selam gönderdi ve «Veren de, alan da Allah'dır, O'nun katında, herşeyin vakti bellidir. Bun­dan dolayı sabretsin ve Allah'dan mükafatını beklesin» buyur­du. Yine ResuluIIah (s.a.v.)'ın kızı «Allah aşkına, mutlaka gel­sin» diye andiçerek babasına tekrar haber gönderdi. ResuluIIah (s.a.v.)'da yanında, Sa'd b. Ubade, Muaz b. Cebel, Übeyy b. Ka'b, Zeyd b. Sabit ve daha başkaları olduğu halde kalkıp git­ti. Çocuğu Rcsul-i Ekrem'e verdiler,. onu kucağına oturttu. Çocuk çok süratle nefes alıp veriyordu, sanki canı eski bir tu­lum içindeydi. Onun bu hali üzerine Resul-İ Ekrem'in gözlerin­den yaşlar boşandı. Sa'd, «Ya ResuluIIah, ne oldu sana? diye sordu. Resululîah (s.a.v.), «Bu bîr rahmettir, Allah onu diledi­ği kullarının kalplerine yerleştirir. Allah Teala, ancak merha­metli kullarına rahmet eder.» buyurdular.» Buharı ve Müs~ Km...

İbn-i Abbas (r.a.)'dan rivayet edildiğine göre, ResuluIIah, (s.a.v.)'ın küçük bir kızının Ölüm vakti yaklaşınca onu kucağı­na aldı. Sonra elini onun üzerine koydu. Kız, ResuluIIah (s.a.v.)'ın yanında ruhunu teslim etti. Bunun üzerine Ümmü Ey-men ağlamaya başladı. Rcsul-i Ekrem, «Ya Ümmü Ey men! Al­lah Resulü yanında iken niçin ağlıyorsun?) diye sordu. Ümmü Eymen de «Resul-İ Ekrem ağlarken, ben nasıl ağlamam?» de­di. Bunun üzerine Rcsulullah (s.a.v.), «Ben ağlamıyorum. Fa­kat o göz yaşı rahmettir» buyurdu. Sonra, «Mü'min daima ha­yır üzeredir. Vücudundan ruhu çıkarılırken o yine Allah'a hamdeder.» buyurdular [17]. Nesei

allah(c.c) razı olsun kardeşim...

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com