Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Süleymaniyede Sabah Namazı Pazar sabahını Süleymaniye camiinde kıldım.

Süleymaniyede Sabah Namazı
Pazar sabahını Süleymaniye camiinde kıldım. Biraz hareketlilik vardı ama cami yine 10'da 9 boş sayılırdı.

Bir saat kadar Kur'an tilavet edildi.

Cemaate baktım... Ancak yüzde onu takkeliydi... Doğru dürüst İslamî kıyafeti olan bir kişi bile gözüme çarpmadı. Kısa kollu tişörtler... Bazısının üzerinde İngilizce yazılar var... Hatta gecelik eşofmanla gelen bile vardı.

Bundan yüz küsur yıl önce bir Ramazan sabahı o ulu camide kim bilir ne vakarlı bir cemaat vardı. Sarıklılar, cüppeliler, fesliler, ulema, rical... Şeyhler dervişler...

Süleymaniyenin son restorasyonu hiç başarılı olmamış.

Makine halıları son derece kalitesiz ve zevksiz.

Büyük kubbenin kalem işleri bir felaket...

Dıştan Erciyes dağına benzeyen o ulu mabedin bugünkü iç süsleri, renkleri onu sönük, donuk ve küçük gösteriyor.

Gazeteler yazdı, son restorasyondan sonra caminin akustiği bozulmuş. Çıkış kapısı tarafında üstü kaval altı şişhane berbat bir büfe dolap vardı, çok şükür üstünü götürmüşler. İnşaallah ikinci kısmı da atarlar...

Eskiden sabah namazlarının farzları daha uzun kılınırdı...

Namazdan sonra Küçükpazar ve Dolapdere bitpazarlarına uğradım. Üç adet Uzakdoğu işi sırlı el boyamalı seramikten yeşil çay bardağı aldım. On beş kadar kitap, tavuslu kobalt mavisi kocaman bir tabak, el dokuması ince bir yolluk vs...

Sabah namazlarında ve diğer farzlarda camileri nasıl dolduracağız? Bu konuda ne yapabiliriz?

Allah Müslümanlara otomobiller ihsan etti ama bunları bilhassa seher vakitlerinde camilere gitmek için kullanmıyorlar. Namazda ve cemaatte dünyevî rantlar olsa sanırım rağbet daha fazla olur. Olur ama ihlasa aykırı düşer, namaz makbul olmaz.

Müslüman halka, camileri sabah namazlarında cumalarda olduğu gibi doldurmadıkça kurtuluş olmayacağını nasıl anlatmalı bilmem ki?

Diyanet camilere kadın doldurma heves ve emelini bıraksa da erkekleri doldurmaya baksa ne iyi olur.

Bid'atçi Fazlurrahmanın beş vakit namaz konusundaki görüşünü merak ediyorum. Namazı da mı tarihsel sayıyor acaba?

Ramazan bitecek, mübarek ayda namaz kılanların çoğu bayramdan sonra terk edecek. Yine eski hamam eski tas...

Resmî Diyanet ve öteki özel diyanetler, yani cemaatler niçin yoğun, devamlı, etkili namaz propagandası yapmıyor?

Mehmet Şevket Eygi
araştırmacı yazar

Mehmet Şevket Eygi

MollaCami.Com