Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Sünnî İslam Cemaati teşkilatı Kurulmalıdır

Sünnî İslam Cemaati teşkilatı Kurulmalıdır
Türkiye halkının yüzde sekseni Sünnîdir. Diyanet İşleri Başkanlığı da Sünnî bir kurumdur.

Sünnî olmayan vatandaşlarımızın din işleri adaletli bir şekilde tanzim edilmelidir.

Devletin, vatandaşlardan topladığı vergilerle Diyanet işlerini yürümesi tenkit ediliyorsa, İslam Vakıfları Diyanet'e verilmelidir.

Devletten bağımsız ve özerk bir İslam Teşkilatı ve Cemaat kurulmalı, Müslümanların başlarına ehliyetli, liyakatli, ihlaslı, taqvalı, muktedir, müdebbir bir İmam-ı Kebir seçmelerine imkan tanınmalıdır.

Diyanet'te Farmason Afganîcilerin, Farmason Abduhçuların, bozuk Reşid Rızacıların, Reformcuların, Fazlurrahmancıların, Kemalist ilahiyatçıların, dinde yenilik ve değişim isteyenlerin, mezhepsizlerin, telfik-i mezahibçilerin kadrolaşmalarına izin ve imkan vermek bir zulümdür. Böyleleri Diyanet'ten adalete uygun şekilde uzaklaştırılmalı veya pasif hizmetlere kaydırılmalıdır.

Türkiye'nin Sünnî çoğunluğunu, şeytanî metot ve manipülasyonlarla, Ehl-i Sürnnet dairesi dışına çıkartmaya çalışmak zulümdür.

ABD'nin, AB'nin, Siyonistlerin, Haçlıların, onların içimizdeki yardımcılarının, Feministlerin; Avrupa Birliği normlarına uygun yeni bir İslam türetme çabaları bâtıldır. Hiçbir mü'min böyle bir şeye razı olamaz.

Kafirler mü'minlerin tek bir Ümmet olmasını istemiyor, böl parçala ve hükm et siyasetiyle Ehl-i İmanın birbirinden kopuk binlerce hizbe, fırkaya, cemaate ayrılmış olmasını istiyor.

Türkiyede laik devletten bağımsız Rum Ortodoks Patrikliği, Ermeni Gregoryen Patrikliği, Yahudi Hahambaşılığı ve başka dinî otoriteler var da, Müslümanların bağımsız ve özerk bir İmameti niçin olamayacakmış?

Bugünkü şartlar altında Ehl-i Sünnet Müslümanlarının başlarına ehliyetli ve liyakatli bir İmam-ı Kebir seçmelerinin zor olduğunu biliyorum ama bunu yine de istiyorum. Çünkü bütün zorluklara rağmen yapılması gereken budur.

Bağımsız bir İslam Cemaat Teşkilatı kurulmalı, başına ehliyetli bir İmam seçilmelidir ki, din hizmetleri Kur'ana, Sünnete, Şeriata uygun olarak yürütülebilsin.

Müslümanlardan her yıl milyarlarca dolar para toplayan bazı cemaatler bu teklifime sıcak bakmayacaklardır.

Soruyorum:

Müslümanlar hep bugünkü gibi param parça mı kalsınlar?

Müslümanların başında ehliyetli, liyakatli, muktedir, muttaqi, muhlis bir İmam-ı Kebir bulunmasın mı?

Müslümanların başına bir imam-ı Kebir nasıl seçilecektir? İşte en zor iş budur.

Böyle bir şahsın cemaatler, hizipler, fırkalar üzerinde olması gerekir.

Adaletinden, ihlasından, taqvasından, ehliyet ve liyakatinden herkesin emin olması gerekir.

Bu yazdıklarım hayata geçirilebilir mi?

Bunu bilmem... Lakin bu satırları yazmam gerekiyordu ve yazdım.

Mehmet Şevket Eygi
araştırmacı yazar

ASLA..
Mezhepçilik de bi anlamda BÖLÜCÜLÜKTÜR VE islama mUHALİFTİR.

ASLA..

Mezhepleri bölücülük olarak görmek bir müslümana yakışmaz kardeşim !!!!

Mezhep bir yaşam biçimidir. Siyaset mektebi değildir.

Siyasi kurumlar çeşitli dönemlerde mezhepleri kullanıp müslümanları düşürmüş olabilir. Fakat bu mezhepleri zararlı olarak göstermez. Irklarda kullanılarak bugün kürtçülük PKK vs yapılıyor. o zaman biz bütün ırklarımızı unutalım barış ve kardeşce yaşayalım mı diyeceğiz. Dün sağ-sol, hrıstiyan-müslüman vs. vs. tonla kavgalar oldu. dinleri de mi kaldıralım?

Elimizde kalan tek hazinemiz içinde bulunduğumuz mezheplerimizidir. Onlara düşman olup, düşmanlarımız ile birlikte yok etmeye çalışacağımıza sahip çıkıp düşmanlarımızın elinde oyuncak olmasına engel olalım..

Eğer iddia ettiğiniz gibi bölücülük olsa bugün sözde süper güçler hanefi hambeli maliki mezheplerine büyük destekler sağlayıp ayakta tutmaya çalışırlardı. Halbuki tam tersi yozlaştırmak için nerede bir mezhep karşıtı varsa arka çıkıp destek vermekteler. Kitaplaırnı bedava dağıtıp insanları o mezhepsizlere yönlendirmeye çalışmtalar. Zekeriya beyaz, yaşar nuriler, ahmet hulisiler, edip yükseller vs. vs. vs. bunların böyle değil mi? Onlar da sizin gibi mezhep karşıtı

sevgi ile

ASLA..

Mezhepleri bölücülük olarak görmek bir müslümana yakışmaz kardeşim !!!!

Mevladi Mezhepler bölücüdür demedi "mezhepçilik" dedi arada bariz bir fark var. Mezhepler bölücü bir unsur değildir asıl bölücü olan Mezhepte taassuptur, takım tutar gibi mezhep holigancılığıdır.

Bugünkü şartlar altında Ehl-i Sünnet Müslümanlarının başlarına ehliyetli ve liyakatli bir İmam-ı Kebir seçmelerinin zor olduğunu biliyorum ama bunu yine de istiyorum. Çünkü bütün zorluklara rağmen yapılması gereken budur.

Bağımsız bir İslam Cemaat Teşkilatı kurulmalı, başına ehliyetli bir İmam seçilmelidir ki, din hizmetleri Kur'ana, Sünnete, Şeriata uygun olarak yürütülebilsin.

Mehmet Ş.Eygi'ye sormak lazım, ehliyetli ve liyakatlı bir İmam-ı Kebir'in liyakatının ölçüsü kime göre olacak? Ehliyetli bir imamın ehliyet kriteri kime ve neye göre olacak?

Ehl-i Sünnet demesin zira selefisi de, sünnisi de, haricisi de, tasavvufcusu da hepsi ehl-i sünnet olduğunu iddia ediyor ve hepsi de birbirine tekfir ediyor. Nasıl olacak bu iş?

hak mezhep 4 tanedir hanbeli ,malik,i safi ve hanifidir....bunun icinde ben hanbeli sen hanifi diye hepsi birbirini savunsa saygi sevgi olmazsa mezhepcilige girer.de.. ama tutup bunu disindakileri zaten hak mezhep saymadigimizz icin dolaysiyla mezhepcilik yapildigi iddea edilemezz... neden curuk mezhepler diye sayfalarca peygamber efendimiz sav sunetleri ve kuranimiz di delillerle ortaya serilir....son yazdiginiz yazi da ferasetinizi tekarar sorgulamalisiniz... sordugunuz soru anlamak icindir insallah

Mehmet Şevket Eygi'ye soracağını git kendisine sor.
Sen amellerini neye göre yapıyorsun?
Herhalde mezhepler üstü müçtehidlik indirildi sana, ayetlerden hüküm çıkarıp amel ediyorsun.
Ehli sünnete ve direk olmasa da dolaylı yoldan kıymetli alimlerine dil uzattığına göre, onlardan çok daha alim olmalısın.
O zaman ilmî verilere göre konuş.

Laf kalabalığı yapanlar galip gelseydi, dünyaya papağanlar hükümran olurdu.

Zümrüt-ü Anka senin gibi düşünen kardeşler için hazırladım imzamı. Önce bir sakin olun yahu : ))

Ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya da okuyor ama sonra unutuyorsunuz.

İmzana bakmadım bile. Kendini ve bozuk fikirlerini bu kadar önemseme. Ben önemsemiyorum. Sadece başkalarını da saptırmaman için cevap verdim.

.. direk olmasa da dolaylı yoldan kıymetli alimlerine dil uzattığına göre, onlardan çok daha alim olmalısın...

aslında günümüzde islam dünyasının ciddi bir cihada ve kalkınmaya ihtiyacı var. cihad ne yazık ki topla tüfekle olmuyor. ilim ile fen ile teknoloji ile olacak şey..

Örneğin islam devletlerine nükleer bomba üretmek farzı kifaye.. müslüman ülkeler için uzayda uzay istasyonu yapmak farzı kifaye.. kendi arabısını, tankını, topunu, uçağını, füzesini üretmek farzı kifaye..

malazya üretiyor, pakistan üretiyor, iran çabalıyor biz yan gleip yatalım olmaz. aramızda şayet kendisini imam azamdan çok daha zeki, imam gazaliden çok daha akıllı, imam rabbaniden çok daha firaset sahibi olduğunu gören varsa emin olun ki BİN TANE EİNSTEİN'i bir araya getirsek o üstün olan arkadaşımız edemiyecektir. O yüzden süper zeka arkadaşımıza aklım biraz kıt olsada tavsiyem amerikayı yeniden keşfedeceğim diye uğraşmak yerine MARS'ı, VENÜS'ü galaksileri keşfe çıksın. uçak üretsin ya da füze ya da atom bombası yapsın.. bunları yapamıyorsa gelecekte yapabilelim diye bilimsel veriler toplasın. einstein gibi teoriler üretsin.. emeğini zamanını bu alandaki cihadlara harcasın.. sonucta kuran, hadis konularda imam azam çok kafa patlatmış.. dönüp dönüp aynı noktaya varmak yerine farklı alanlarda o güzel zekasını aklını kullansın..

biz de ayakta alkışlayalım. Üreteceği bir teknoloji belkide gelecekte milyonlarca müslümanın hayatını ölümden kurtaracak kimbilir :)

yanlışmıyım dersiniz?

hocam sizin akliniz kit olamaz merak etmeyin gonlunuzu rahat tuttun kendinde akilli oldugunu iddea edenlerde genelde butun sorunlar cikiyor...siz mutavaziliginizi koruyun Allah kibirden riyadan uzak tutsun insallah... Allah hizmetinizi kabul etsin insallah amin amin

aslında günümüzde islam dünyasının ciddi bir cihada ve kalkınmaya ihtiyacı var. cihad ne yazık ki topla tüfekle olmuyor. ilim ile fen ile teknoloji ile olacak şey..

Örneğin islam devletlerine nükleer bomba üretmek farzı kifaye.. müslüman ülkeler için uzayda uzay istasyonu yapmak farzı kifaye.. kendi arabısını, tankını, topunu, uçağını, füzesini üretmek farzı kifaye..

malazya üretiyor, pakistan üretiyor, iran çabalıyor biz yan gleip yatalım olmaz. aramızda şayet kendisini imam azamdan çok daha zeki, imam gazaliden çok daha akıllı, imam rabbaniden çok daha firaset sahibi olduğunu gören varsa emin olun ki BİN TANE EİNSTEİN'i bir araya getirsek o üstün olan arkadaşımız edemiyecektir. O yüzden süper zeka arkadaşımıza aklım biraz kıt olsada tavsiyem amerikayı yeniden keşfedeceğim diye uğraşmak yerine MARS'ı, VENÜS'ü galaksileri keşfe çıksın. uçak üretsin ya da füze ya da atom bombası yapsın.. bunları yapamıyorsa gelecekte yapabilelim diye bilimsel veriler toplasın. einstein gibi teoriler üretsin.. emeğini zamanını bu alandaki cihadlara harcasın.. sonucta kuran, hadis konularda imam azam çok kafa patlatmış.. dönüp dönüp aynı noktaya varmak yerine farklı alanlarda o güzel zekasını aklını kullansın..

biz de ayakta alkışlayalım. Üreteceği bir teknoloji belkide gelecekte milyonlarca müslümanın hayatını ölümden kurtaracak kimbilir :)

yanlışmıyım dersiniz?

Hocam yarama tuz bastınız :) Çocukken en büyük hayalim astronot olmaktı. Ha öylesine bir çocukluk hevesi değil, ciddi ciddi bilim adamı olmak istiyordum.
Ama eğitim döneminde ülke değiştirmemiz, hiç Türkçe bilmezken burada yaşamaya başlamak, adapte olmak falan derken, hayatın stresi, zamanın gidişatı... Ya biz kısaca kader diyelim, eğitimimi o yönde yapmama imkan vermedi. Başka yönlerde okudum. İyi ki okumuşum, o ayrı. Ama iki yönlü istemiştim. Neyse, her şeyde bir hayır vardır.

Şu anki halimden asla şikayetçi değilim, çok çok memnunum, ama işin o tarafı içimde bir uktedir. Hele de bazı büyüklerimizin o yönde bazı sözlerini okudukça içim gidiyor.
Açıktan okuyorum hala gerçi. Büyük ihtimalle ömr-ü billah okuyacağım :D İnsan yaşlanırmış da hevesler yaşlanmaz misali. Ama umutluyum yeni yetişen çocuklardan. İnşallah güzel şeyler olacak.

Çocukken en büyük hayalim astronot olmaktı.

ya en basit bir astranot olabilmek için ciddi bir süreçten geçmek gerekiyor. İnanılmaz eğitimler vs. Adamlar MARS'a 2 adam gönderebilmek için 15-20 yıl daha çalışmayı planlıyorlar. Daha 40-50 yıldır yaptıkları çalışmalar hariç. yüzlerce zeki fizikcileri vs. vs. deli gibi çalışıyorlar, milyar dolarlar yatırıyorlar. vs. vs.

Bizim deliler onlarla boy ölçüşebilmek için neler yapabiliriz diye çabalamak yerine, iki kitap okuyup yeni mezhep kurmayı hayal ediyorlar. işin kolayını bulmuşlar.

Ama umutluyum yeni yetişen çocuklardan. İnşallah güzel şeyler olacak.

inşllh :)

turkiyede astronat masronat olamazdin merak etme.... en azindan bosuna cabalamamis oldun.......bence iktidai konularda din konusunda ilimli olan kisilere daha bi heves daha bi ilgi duyuyorum ben sahsen... bu konudada cok yol kat etmissin bence cok guzel.... benim icin yeni bisey mi ondanmidir bilemicem ama dini konularda bilgili insanlara hayranim....sende bu kisilerden birisin zumrudu anka kardesim....karsimda bi astronat dursa bide sen gibi biri ben sen gibi birini tercih ederdim sahsen.... ornegin eski cevremden turkiye sartlarinda okuyup ne kadar onceden dini butun genetik muh vs taniyorum profosor olacak nerdeyse ama malesef artik o dini butunluk kalmamis...

Teşekkürler :) Astronot olmazdım zaten. Yani tesettür açısından sıkıntı olur diye. Ama tesettür açısından sıkıntı olmayacak bir bölümde bişeyler olabilirdim. Ama ne demiyoruz? Keşke demiyoruz. Çünkü keşkeler şeytanın vesvesesine sebep olurmuş. Halimden memnunum :) Kendi ilminin talebesi yaptığı için Allah'a ne kadar şükretsem ödeyemem.
Benim Kimya yüksek mühendisi bir ablam var. Yani bir tanıdığım. Mesleğini yapmıyor. İş bulamadığı için değil, kendi istemiyor. Ne yapıyor dersin? Talebe okutuyor.

Mehmet Şevket Eygi

MollaCami.Com