Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Nâmi Beye Açık Mektup

Nâmi Beye Açık Mektup
Bendeniz din alimi değilim; alimlerin, fakihlerin, müftülerin işine karışmam. Bu sütunda yazdıklarım İslam'ın iki kere iki dört eder temel gerçekleridir. Bir pazar sabahı, etrafında on binlerce mesken olan bir camiye gidiyorum, içeride sadece sekiz ihtiyar görüyorum. Bir tek liseli veya üniversiteli genç yok. Bir tek lüks otomobilli ensesi kalın İslamcı yok. Bunu tenkit etmek fetva vermek, burnunu din işlerine sokmak değildir.

Adana'da aç bir anne intihar ediyor, iki yavrusu yetim kalıyor. Bu konuda Müslümanları tenkit etmek, o zavallı kardeşimize niçin zekat yardımı yapmadınız demek fetva vermek, din işlerine karışmak değildir. Müslüman bir yazar olarak asgarî vazifemi yapıyorum. Tenkit etmezsem suçlu olurum.

Eline imkan ve fırsat geçiren bir kısım Müslümanların lüks ve israf çılgınlığını tenkit etmek din işlerine karışmak değildir.

Ben haddimi biliyorum.

İcazetli ulemanın, fukahanın, müftülerin, kamil mürşidlerin işlerine karışmam.

İki kere ikinin dört olduğunu söylemek için matematik profesörü olmak gerekmez.

Hür ve mukim erkeklerin farz namazları cemaatle kılmaları gerektiğini söylemek için de müftü olmak gerekmez.

Hür Müslüman erkekler vakit namazlarını terk ederlerse mânen ve mecâzen köle statüsüne düşmüş olurlar.

Vakit namazlarını kılıyor ama kadınlar gibi münferid kılıyor, cemaate katılmıyor, o da köle olur. Nitekim olmuşlardır da...

Birtakım kadın ve kızların Şer'î (Kur'anî Nebevî) tesettürün cılkını çıkartmış olmalarını tenkit etmek müftülük taslamak değildir.

İslamın zekat kurumu birileri ve bazıları tarafından gayesinden uzaklaştırılmıştır. Bunu tenkit etmeye devam edeceğim.

Adana'da bundan birkaç ay önce intihar eden aç, sefil, perişan anneye zekat verilmemesini devamlı şekilde gündemde tutacağım.

Müslüman bir yazar olarak tashih-i itikat konusunu yazıp duracağım.

Beş vakit namaz için, cemaat için çırpınacağım.

Müslümanların başlarına ehliyetli, liyakatli, sahih itikatlı, taqvalı, faziletli, muktedir bir İmam-ı Kebir seçip ona biat ve itaat etmeleri konusunu işleyeceğim.

Bedevî Müslüman., Medenî Müslüman konusunu işleyeceğim.

Bu konuları dile getirmekten ne zaman feragat edebilirim?

Muhterem icazetli ulema, fukaha ve müftüler bunları dile getirirler, halka duyururlar ve benim bu yazılarıma lüzum kalmazsa...

Evet Nami beyciğimi, din işlerine burnumu sokmuyorum, fetva vermiyorum; bir Müslüman olarak vazifemi yapıyorum.

Bir yanlışım olmuşsa ve lutf edip düzeltirseniz memnun, müteşekkir ve minnettar kalırım.

Baki selam ve hürmetler.

Mehmet Şevket Eygi
araştırmacı yazar

Mehmet Şevket Eygi

MollaCami.Com