Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Müslüman bir Liseliye

Müslüman bir Liseliye

Binmişsin bir alamete, gidiyorsun kıyamete... Türkiyelisin, anadilin Türkçe ve sen 1927'den önce yazılmış, basılmış Türkçe kitapları, metinleri okuyamıyorsun...

Diyelim inançlı, dindar bir gençsin ve lisede sana doğru dürüst din kültürü verilemiyor. Pardon, verilemiyor değil, verilmiyor.

Sözde Türk edebiyatı okutuluyor ama sana klasik Türkçe'nin en büyük şair ve ediplerinin şaheser kitaplarını okuyup anlayacak derecede zengin Türkçe öğretilemiyor.

Liselerde millî kültür, millî kimlik, millî ahlak ve karakter terbiyesi verilmiyor.

Namaz kılmak istiyorsun, okulun alt katında ibadetini yapabileceğin bir mescid yok. Bunu sana ve dindar arkadaşlarına çok görüyorlar.

Türkiye Kuzey Kore gibi bir rejime sahip değil ama birileri sana durup dinlenmeden resmî ideoloji propagandası yapıyor, beynini yıkıyorlar.

Dünyanın bütün güçlü eğitim sistemlerinde lise bitirme ve bakalorya (=olgunluk) imtihanları vardır, bizde bunlar yok.

Eğitim sisteminin seni küçük bir beyefendi (yahut küçük bir hanımefendi) olarak yetiştirmesi gerekirken bu yapılmıyor.

Eğitimin amacı biraz fizik biraz kimya biraz cebir geometri değildir. Eğitim, genç kuşakları olgun, güçlü, vasıflı yetiştirmektir.

Bir eğitim bunu yapamıyorsa o bir yüktür.

Evet genç liseli, düşün taşın... Nasıl iyi ve vasıflı bir insan, (dindarsan) iyi bir Müslüman, iyi bir vatandaş olacaksın?

Böyle olamazsan harcanacağını biliyor musun?

Mehmet Şevket Eygi
araştırmacı yazar

Mehmet Şevket Eygi

MollaCami.Com