Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Olgunlaşmak İsteyen Gence Şu sayacağım altı değeri lütfen ezberleyiniZ

Olgunlaşmak İsteyen Gence
Şu sayacağım altı değeri lütfen ezberleyiniz: Faydalı ilim... İrfan... Hikmet (=Bilgelik)... Hüner... Mârifet... Sanat...

Bu altı değerin her birinin pek kısa ve özlü olarak mahiyetini öğrenmek için bir üstattan en az yüz sayfalık (Yekun olarak 600 sayfa) ciddî bir metin okumak gerekir.

İrfan deyip duruyoruz. Elimize birkaç yaprak kağıt, bir de kalem verseler, "İrfan ne demektir, künhü, mahiyeti nedir? Üç sayfalık bir kompozisyon yazınız" deseler acaba neler yazabiliriz, 10 üzerinden kaç not alabiliriz? Üç sayfa doldurmak o kadar zor değil ama irfan konusunda ipe sapa gelir laf etmek, ortaya ciddî bir metin koymak, o zor işte.

Aklı başında, yetişmek isteyen bir genç olduğunuz için sizi muhatap kabul ederek şu tavsiyelerde bulunuyorum:

Bu yaz tatilinde; çok az dinleniniz ve var gücünüzle, planlı ve programlı şekilde, yukarıda saydığım altı değeri kazanmaya çalışınız.

İşe öncelikle okuma yazmadan başlayınız.

Söylemeye lüzum yok ki, Latin alfabesiyle okumayı yazmayı kasd etmiyorum.

Kur'an/İslam yazısıyla Türkçe okuma yazma öğreniniz.

Hiç bilmiyorsanız hemen başlayınız.

Kur'an okumasını bilen bir genç, Osmanlıcayı -bilemediniz- bir saat içinde sökmeye başlar.

Sonra, bütün bir ömür boyu bu okumayı ilerletmesi gerekir.

Osmanlıca, bugünkü sade suya tirit, arı ve duru yoksul öz Türkçe gibi fakir ve kuru bir dil değildir.

Az ve öz de olsa edebî sanatları bilmeniz gerekir.

Osmanlıca bilmenin kemali şudur: Fuzulî'nin Divanını, Ziya Paşa'nın eş'arını orijinal metinlerinden yanlışsız olarak ve manasını iyi anlayarak kekelemeden gürül gürül okuyabileceksiniz.

Ahmed Cevdet Paşa'nın mantık ilmine dair Miyar-ı Sedat adlı kitabını bir hocadan okuyunuz.

Tarih öğreniniz.

Geleneksel İslamî sanatlardan birini öğreniniz.

Hocasını bulursanız görgü, edeb, terbiye dersleri alınız.

İslam ahlakı dersleri alınız. Mürüvvet nedir?... Fütüvvet nedir?..

Kendinizi kurtaracak derecede ilmihal (akaid, fıkıh, muamelat, ahkam-ı sultaniye vs) öğreniniz.

Bu saydıklarımı öğrenirseniz belki beş sene sonra biraz medenî, biraz kibar, biraz görgülü, biraz müeddeb, biraz olgun bir genç olabilirsiniz.

Durduğunuz, oturduğunuz, yattığınız yerde olgunlaşamazsınız.

Bütün sene lise veya üniversite dersleri beni yordu, yaz tatilinde biraz dinleneceğim diyorsanız, ben de size, ne haliniz varsa görün derim.

Selam ve hürmetlerimle...

Mehmet Şevket Eygi
araştırmacı yazar

Mehmet Şevket Eygi

MollaCami.Com