Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Karzı Hasen

[RIGHT]مَّن ذَا ٱلَّذِى يُقۡرِضُ ٱللَّهَ قَرۡضًا حَسَنً۬ا فَيُضَـٰعِفَهُ ۥ لَهُ ۥۤ أَضۡعَافً۬ا ڪَثِيرَةً۬*ۚ وَٱللَّهُ يَقۡبِضُ وَيَبۡصُۜطُ وَإِلَيۡهِ تُرۡجَعُونَ (٢٤٥) [/RIGHT]

Meali; Hani kim var ? Allah’a bir karzı hasen arz edecekki Allah ona bir çok katlarını katlayıversin. Allah hem sıkar hem açar. Hepte döndürülüp ona götürüleceksiniz (1)
قَرۡضًا
Bu kelime borç vermek manasınadır.
قَرۡضًا حَسَنً۬ا
Bu ise faizsiz, bir menfeat beklemeden helal maldan ve kul hakkı şaibesi olmadan verilen borçdur,
Allah yolunda mücahede ve infaktır,
kişinin “sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber" demesidir.

-Kur’a-nı Kerim’de 11 yerde karzı hasenden bahsedilmekte; Allah için kullarına güzel bir tarzda borç vermeleri tavsiye edilmektedir.

-Yine Kur’a-nı Kerim’de ki en uzun ayet borç alıp vermedeki incelikleri anlatan Bakara suresinin 282. Ayeti Kerimesidir.
Hadisi Şerif meali; Bir müslüman borcunu ödeyemez, alacaklı ise borcunu tehir ederse
onun için her güne bir sadaka sevabı verilir.(2)

Hadisi Şerif Meali; Kim ki Hz Allah’ın kendisini kıyamet sıkıntısından kurtarmasını isterse, sıkıntıda olan borçlusuna nefes aldırsın veya borcunu biraz indirsin.(3)

Hadisi Şerif Meali;
Kim sıkıntıda olana mühlet verirse veya alacağında indirim yaparsa Hz Allah onu kıyamet gününde,
kendi gölgesinden başka gölgenin bulunmadığı arşın gölgesinin altında gölgelendirir.(4)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır;
Dünyada nefsine zulm edip hiçbir hayırda bulunmayan bir adam, kıyamet gününde mahşer yerinde hesaba çekilir.
Hiçbir iyiliği bulunamaz.
“hiç mi bir iyilik yapmadın ?” diye kendisine sorulunca:

“hayır yapmadım ancak ben borç para verirdim, işçilerime; alacaklarda zenginleri sıkıştırmayın, fakir olanlardan vazgeçin”
derdim.

Allahü Teala; - "Yoksullardan vazgeçmeye biz senden daha layığız"- buyurur
ve
ondan vazgeçerek günahlarını bağışlar.(5)

Hadisi Şerif Meali; Kim Kıyamet gününde imanı ile beraber bu 3 şey ile gelirse cennetin kapılarından dilediğinden cennete girer, hurilerden kaçını dilerse alır.
1-Katili bağışlayan kimse (bir yakınını öldürmüş olan)
2-Her farz namazın arkasından 10 İhlası Şerif okuyan kimse
3-Kendisinden borç isteyen kimseye borç veren kimse.
Hz Ebu Bekir şöyle buyurdu; “-Bunlardan birine mi bu sevaplar Ya Rasülallah?”
Peygamber Efendimiz (s.a.v); “-Bunlardan birini yapana!” buyurdu.

//İhya Forum//
anise

[LEFT]

1- sure-i bakara 245
2- (Ahmed b. Hanbel, IV/442-443, V/300, 308)
3-[SIZE=2](Buhârî, Buyû' 17; Müslim, Zühd 74; Tirmizî, Buyû' 67; İbn Mace, Sadakat 14; Ahmed b. Hanbel, I/327, II/359)

4-(Tirmizî, Büyû’ 67)
5-(ihya-i ulumiddin cilt:2 )

[/LEFT]
[/SIZE]

bu tesbih namazinda da okunuyor... tesekurler bilgilendirme icin

çok güzel kardeşim allah razi olsun

Rica ederim cümlemizden inşaallah,

Okuyan gözlere sağlık olsun, Rabbim öğrendiklerimizle son nefesimize kadar son nefesimiz daahil amel edebilmeyi nasip etsin

Teşekkürler

Hayatın İçinden İslam

MollaCami.Com