Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Gıybet Büyük Günahı

Gıybet Büyük Günahı

Farkında olmadan veya bilerek yaptığımız kötülüklerden, işlediğimiz büyük günahlardan biri gıybettir, yani bir insanın gıyabında, duyduğunda hoşlanmayacağı doğru bir şeyi söylemektir.

Söylenen şey doğru ise gıybet olur, doğru değilse iftira olur.

Birkaç misal verelim:

Şu bizim Kel Mehmet... Hani şu bodur Ahmet... Dişlek Filanca... Karısının dırdırından bezmiş Falanca...

Asr-ı Saadet'te Medine'ye bir kervanla birlikte iki Rum (Bizanslı) doktor gelmiş, bir müddet kalmışlar, hasta bakıp birkaç kuruş kazanmışlar, sonra Şam'a giden bir kervanla ayrılmışlar.

Resulullah efendimiz (Salat ve selam olsun ona) bu iki doktorla ilgili şu sözü sarf etmiş:

"Gıybet olmayacağını bilseydim, o iki Rum doktordan hangisinin daha güçlü ve maharetli bir doktor olduğunu size söylerdim..." (Et-Terâtibü'l-idariyye... kitabında okumuştum.)

İki doktordan biri daha güçlü bir doktormuş ama Efendimiz, gıybet olacağı için söylemiyor.

Dönüp kendimize bakalım: Ömrümüzün bir kısmı gıybet etmekle geçiyor.

Filan kadın şişmanmış... Bunu duyarsa üzülecek, hoşnut kalmayacaksa gıybettir.

Şişman olup olmaması bir şey ifade etmez, önemli olan bu sözü duyduğunda üzülüp üzülmemesidir.

Dinimiz fasık-i mütecahir olanların gıybetine bazı şartlarla izin vermiştir.

Fasık-ı mütecahir, İslam'ın, Şeriatın yasak ettiği günahları açıkça, küstahça, pervasızca, utanıp arlanmadan işleyen kimsedir.

İnsanlardan utandığı için gizli günah işleyenleri gıybet etmeye hakkımız yoktur.

İslam dini insanların gizli ayıplarını, günahlarını tecessüs etmeye (araştırıp ortaya çıkartmaya) izin vermez.

Olgun Müslüman, insanların gizli günah ve ayıplarına karşı karanlık gece gibi olur.

Allahü Teala Settarü'l-uyub'tur. Biz de öyle olmalıyız.

Bir Müslüman'ın kemali (olgunluğu), lisanına hakim olmasından anlaşılır. Namaz kılıyor, oruç tutuyor, hacca ve umreye gidiyor ama bol bol mütemadiyen gıybet yapıyor. Böyle bir kişi olgun Müslüman değildir.

Müslüman o kimsedir ki, onun elinden ve dilinden insanlar selamette olur.

Mehmet Şevket Eygi
araştırmacı yazar

Mehmet Şevket Eygi

MollaCami.Com