Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Evde okul okulda kalite

Allah'ın selamı üzerinize olsun arkadaşlar.Başlıktanda anlıyacağınız gibi eğitim ne kreşte ne ana sınıfında nede ilköğretimde başlar. Eğitimin başlangıç noktası evdir. Anne baba ne kadar iyi eğitim verirse öğretmenlerde o derece ilgilenme imkanı bulur ve sonuç mükemmel bir yetiştirilme...!
Aile içi iletişim dediğimiz kavram bunun için şu zamanımızda yaygınlşmış bir eğitim düzeyidir. Niçin aile içi iletişim ? Çünkü iletişim unsurlarını bulundurmayan bir aile de huzur kavramı kaybolmuştur. Belirli bir umarsamazlık tavrı hakimdir aile fertleri üzerinde.
Bugün istatistiklere göre sigara değil,uyuşturucu,ilköğretim çağını ağına almıştır. Peki kim bunun sorumlusu ? Bu soruyu sorduğum bazı ailelerde aldığım cevaplar :
a) emniyet güçleri b) medya unsurları c) öğretmenler d) çocuğun kendisi
Kıymetli dostlarım bunların hiç birisi cevap değil, cevap anne ve baba
Nasıl mı ? Çocuk okuldan geliyor, çantayı bir kenara atıyor. Anne mutfakta baba da elinde kumanda televizyonun başında çocuğu gören yok. Anneye bir soru soruyor; cevabı "git başımdan şimdi, görmüyormusun işim başımdan aşkın." olarak alıyor. Sonra dönüyor babaya, aynı soruyu soruyor. Cevap hemen hemen aynı. "sende tam vaktini buluyon gözün körmü haber seyrediyorum." Çocuk çaresiz ne yapsın. Anne ilgisi yok, baba sevgisi yok. Sizce bu çocuk durabilirmi yerinde ? Hayır evde bulamadığı sevgiyi başka yerde arar. Hayatına kendisine sevgi yolunu en iyi şekilde uygulayan kötü arkadaşları katmaya başlar ve yavaş yavaş hayatın karanlık yüzüne adımlar atar. Allah hayırlı uzun ömür versin aranızda çocuk sahibi olanlar vardır mutlaka. Allah için okula giden çocuğumuzu kontrol etmek dersleri hakkında bilgi sahibi olmak için, hafta demiyorum ay demiyorum senede kaçdefa okuluna gidiyoruz yavrumuzun. Okul servisine bindirdikten sonra el sallamakla iş bitmiyor sevgili anne ve babalar. O uyuşturucu satıcıları korkulu rüyamız haline gelen o insanlar okulun önüne yataklarını seriyor adeta. Gece gündüz bekliyorlar saflarına yeni masum yavrular katmak için.
Çocuk büyütmek çok kolaydır, zor olan ise onu yetiştirebilmek. Çocuk Allah'ın bize bir emanetidir. Onu kucağımıza alıp sevmek saçlarını okşayıp ipek gibi yanağına bir buse kondurmak onu öyle mutlu eder ki dünyalara değişmez bu duyguyu.
Avrupa bizi niye oyalıyor biliyormusunuz ? Çünkü onlarda aile kavramı kalmamış genç nüfus çok az ve bitiyor. Dünyada bizim kadar genç nüfusu çok başka bir ülke yok. 10 yıl sonra bize muhtaç olacaklar. Sizi üye yapıyoruz deyip genç nüfusumuzu kullanacaklar.
Kıymetli dostlarım ne olursunuz çocuklarımızla çok iyi ilgilenelim. bir sorularını bir isteklerini geri çevirmeyelim.
Bir gün çocuk babasına ısrar eder :
-Baba ne olursun parka gidelim.! Babası :
-işlerim biraz yoğun ama pazar günü tatil. O zaman söz tamammı.
Çocuk sevinçle pazar gününü bekler. Derken Pazar günü gelir. Baba çayını almış televizyonun başında haberleri seyrederken çocuk boynuna sarılır ve :
- Baba bugün pazar hadi çıkalım.
Baba düşünür bir pazar günü vardır kendisi için tatil olarak. Gözü masanın üzerindeki dünya haritasına ilişir. Haritayı alır, parçalara ayırır ve oğluna vererek :
-Bunu birleştir söz seni oyuncakçıyada götüreceğim.
Çocuk harita parçalarını eline alır ve yere oturur. Babanın düşüncesi ise "bu nasıl olsa bu haritayı birleştiremez, ben bile birleştiremem. Pazar gününü kurtardık"
Aradan fazla zaman geçmemiştir ki; çocuk :
-Baba haritayı birleştirdim der.
Adam duyduklarına inanamaz ve :
- Oğlum nasıl başardın bunu ?
Çocuğun cevabı enteresandır:
- Çok basit baba ! Haritanın arkasın da bir insan resmi varmış. İnsanı düzelttim dünya kendiliğinden düzeldi.
Bu konuya devam edeceğiz inşallah. Gelin çocuklarımızı düzgün yetiştirelim ve düzgün bir dünyanın inşası için ilk tuğlaları koymaya başlayalım çocuğunuz yanınızda ise beklemeyin şimdi hemen......
Selam ve Dua ile
Hilmi GÜRBÜZ

Çocuk Egitimi ve Gelişimi

MollaCami.Com