Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Ebced hesabı ile isim koyma ve doğum tarihi düşürme üzerine!

Türk-İslâm kültür ve medeniyetinde müstesna bir yeri olan ebced hesabı ve tarih düşürme konusu, kültürümüzü araştıran herkesin yakın ilgisini çeker. Zira, atalarımızdan bize intikal eden cami, medrese, kütüphane, çeşme, hastane, kışla, şadırvan, köprü ve me-zar taşları gibi bütün kültür ve sanat abidelerinin kitabelerinde ebced hesabıyla tarihlere rastlamaktayız.

Hatta çocuklara isim verilirken ebced hesabı üzerinden çeşitli hesaplamalar yapılmıştır. Bunlardan biri de ebced hesabıyla çocuğun isminin, doğduğu yılı vermesi şeklinde olmuştur.

Gelin sizinle biraz bu iş üzerine "hobi" olarak düşelim. Bu araştırma herhangi bir dini gereklilik gibi anlaşılmadan, sadece doğum yılını veren bir ebced hesabı çalışması şeklinde bilinsin.

Hesaplanan isimler, sadece hicri yılı veya miladi yılı verecek şekilde hesaplanabilir. Veya İsim + Soyisim doğum yılını verecek şekilde hesaplanabilir.

Çevrenizde bu yıl içerisinde doğacak çocuklar olabilir. Anne ve baba adayına bu şekilde bir jest yapabilirsiniz. Veya onların düşündüğü bir isim üzerinden ikinci bir isimle bu hesabı tutturmaya çalışabilirsiniz.

Bu konunun açılması, alternatif isimlerle bu doğum yılını tutturmada birbirimize yardımcı olma amacını taşımaktadır.

http://ebced.ihya.org/

BU nasıl olacak peki bunun için saatlerce hesap yapmak gerek mez mi ki:confused:

Ebced hesabıyla akıl ve fikir ölçmeyi biliyodum bunu ilk defa duydum. çok ilginç. o.O

Evet saatler gerekiyor. Uğraş istiyor...

Herkes hesapladığı bir ismi buraya yazarsa veya hesaplanmasını istediği isimleri yazarsa, biz de alfabetik sıraya göre ilk mesajımıza hepsini ekler ve bir arşiv oluşturmuş oluruz.

Evet saatler gerekiyor. Uğraş istiyor...

Herkes hesapladığı bir ismi buraya yazarsa veya hesaplanmasını istediği isimleri yazarsa, biz de alfabetik sıraya göre ilk mesajımıza hepsini ekler ve bir arşiv oluşturmuş oluruz.

Bu vesile ile sayenizde güzel bir arşiv yapmış oluruz.

Şu an bana ebced hesabıyla 255 eden bir erkek ismi lazım. Denk getirebilen olursa güzel olur.

bana da 1433 ile kız ismi lazım
tercihen isimlerden birisi zehra olabilir. (iki isimli olacak)

sagol kardeş faideli bir konu

peki nasıl hesaplanıyor ?

bana da 1433 ile kız ismi lazım
tercihen isimlerden birisi zehra olabilir. (iki isimli olacak)

زهراء

214 ediyor. Dolayısıyla 1219 eden bir isme ihtiyaç var. Soyismini özelden gönderirseniz, Çift isim + Soyisim = 1433 alternatiflerine bakalım.

sagol kardeş faideli bir konu

peki nasıl hesaplanıyor ?

Arapça veya Osmanlıca yazılışındaki harflerin rakam değerleri toplamından ibaret... Rakam değerleri ilk mesajda mevcut.

ben ebced hesabıyla burcumu öğrenmek istiyorum ama bır türlü yapamadımm yardımcı olurmusunuz

Ben bi turlu beceremedim hesaplamayi :(

Osmanlica

MollaCami.Com