Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

ümmet i muhamme'din şerefliliği

ali imran suresi 110. ayeti kerimede
(siz iyiliği emr edip kötülüğü nehy eden insanlar içerisinden çıkarılan ümmetin en hayırlısı oldunuz) buyrulmaktadır.

peygamber efendimiz hadisi şeriflerinde;benim ümmetim rahmet olunmuş bir ümmettir.buyurmuşlardır.

hz allah ümmeti muhammede 5 şeyi ihsan ediyor.

1.Hz Allah'ın kudretini görüyorlar ve acziyetlerini biliyorlar.
2.küçük cüsseli olup az miktarla yetinmeli
3.kısa ömürlü olmaları sebebi ile daha az günah işlemeleri.
4.ahirette hesaplarının az olması.
5.kabirde az kalmaları.

adem a.s şöyle der;hz allah ümmeti muhammede 4 şey ihsan etmiş ve bunları bana vermemişdir.

1. benim tevbem ancak mekkede kabul olundu. ümmeti muhamme'din ise her yerde ve her zaman tevbesi kabul olunmaktadır.
2.ben günah işlediğim zaman giyinikdim günahım sebebi ile uryan hale getirildim.ümmeti muhammed ise uryan halde günah işliyorda daha sonra hz allah onları giydiriyor.
3.ben günah işlediğimde zevcemle aram ayrıldı.ümmeti muhammed ne kadar günah işlesede zevc ve zevce arası ayrılmıyor.
4.ben günah işlediğim için cennetten çıkarıldım.halbuki ümeeti muhammed günah işliyor sonrada tevbe ederek cennete dahil oluyorlar.
bir defasında P.E ensar ve muhacirle otururken bir grup yahudi gelip:ya muhammed(s.a.v.)sana soru soracağız diyorlar.p.e de buyrun sorun diyor.

yahudiler: ya muhammed(s.a.v.)allah ın senin ümmetine farz kıldığı 5 vakit namaz hakkında bize malumat verirmisin diyorlar.

peygamber efendimiz:güneş öğlenleyin tam tepeye doğru gelince her şey rabbini tesbih eder bu vakitte namaz kılan kimse üzerine cehennem ateşi haram kılınır.ikindi namazı adem (a.s.) ın yasak meyveyi yediği ana rast gelir.bu vakitte namaz kılanlar yeni doğmuşcasına günahlarından sıyrılır.akşam namazının kılındığı vakit hz allah ın adem (a.s.) ın tevbelerini kabul ettiği vakittir bu vakitte namaz kılan kimse allah dan ne isterse kendisine verilir. yatsı namazı ise benden önceki bütün peygamberlerin kılmakta olduğu bir namazdır. hangi mümin gecenin karanlığında yatsı namazına koşarsa yine hz allah cenenem ateşini kendisine haram kılar.
güneş doğarken şeytanın iki boynuzu arasında doğar imansızlarda ona secde ederler işde onlara muhalefet olması hasebi ile bu vakittede sabah namazı kılınır.
yahudiler:peki Allah ın resulü senin ümmetine 1 aylık orucun farz kılınışının sebebi nedir.
peygamber efendimiz:adem(a.s)ın yediği o yasak meyve karnında 30 gün kalmışdır.işde ondan sonra allah senede 30 gün oruç tutmayı farz kıldı ve oruç tutan mümine 7 çeşit ihsanda bulunur.

1.bedenindeki tüm haram etler erir.
2.allah onu rahmetine yakın eder.
3.amellerin en hayırlısını işlemeyi ona nasip eder.
4.onu açlık ve susuzluk tehlikesinden emin kılar.
5.kabir azabını hafifletir.
6.kıyamet günü kendine ışık verir
7. allah cennette kendisine ikramlarda bulunur.

yahudiler:peki senin diğer peygamberlere olan üstünlüğün nedir?
peygamber efendimiz:her peygamberler kendi kavminin mahv edilmesi içn beddua etmişdir.ben ise ümmetime beddua etmediğim gibi onlara ahirette şefaat edeceğim.
yahudiler: söylediklerin doğrudur ya muhammed(s.a.v) deyip şehadet getirdiler.
bizler ümmeti muhammed olmakla diğer ümmetler üzerine faziletli kılındık.

rabbim kendisine hakiki kul, peygamber efendimize hakkiki ümmet, peygamber varislerine hakiki evlat olabilmeyi nasip etsin.amin

(ders notlarından)

Hayatın İçinden İslam

MollaCami.Com