Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Not Tutma

Ders sırasında not tutma oldukça önemlidir. Not tutulmadığı takdirde öğrencilerin dersle ilgili hatırladıkları %20'yi aşmaz. Dersin dinlenmesi sırasında çok dikkatli olsanız bile anlatılanların yaklaşık %80'inin birkaç gün içinde unutmanız mümkün.

Daha da önemlisi ders sırasında not tutarken, eğitmenin o konuyla ilgili olarak önem verdiği yerleri de not edebilir ve bu sayede sınavlarda çıkması muhtemel soruları yakalayabilirsiniz.

Aşağıda not tutma becerilerinizi geliştirmek için birkaç öneri var:

Not alma sırasında 1 dakika içinde yaklaşık 20-25 kelime yazabilirsiniz. Bu yüzden söylenen herşeyi değil, ders sırasında vurgulanan, tahtaya yazılan, ya da eğitmenin "önemli" olarak nitelendirdiği kısımları yazın.

Eğer dersin konusunu dersten önce kitaptan okuma şansınız olursa, bu sayede kitapta zaten var olan bilgileri yazmaktan kurtulur ve kitap dışı kavram ve örnekleri kayıt ederek, daha sonra kitaptakilerle karşılaştırabilirsiniz.

Ders sırasında eğitmenin anlatış tarzından ve sesini kullanmasından nerelerin önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Genel olarak önemli bir bilgi verilmeden önce eğitmen şu şekilde davranır: (1) birkaç saniye susarak dinleyicinin konsantre olmasını bekler, (2) önemli noktayı, tekrar (ve çoğu zaman başka örnekler kullanarak) anlatır, (3)yeni ve önemli bir kavramı anlatacağını düşünerek direktt olarak bilgiyi vermek yerine konuya bir giriş yapar, (4) tahtayı kullanır.

Anlamadığınız ya da hızlı geçildiğini düşündüğünüz konularda eğitmenden konuyu tekrar etmesini isteyin.

Kısaltmalar kullanın ama kısaltmalar ve hızlı yazmak yüzünden notlarınızı 1 hafta sonra okuduğunuzda bazı noktaları hatırlamadığınızı fark edeceksiniz. Bu yüzden, notlarınızı kendi cümlelerinizi kullanarak her gün temize çekin. Bu sayede hem tekrar etmiş hem de daha düzgün cümlelerle yeniden not almış olacaksınız. Temize çekme işlemini kitap ve arkadaşlarınızın notları ile takviye ederseniz, sınavdan önce çalışacak materyali hazırlamış olursunuz.

Not tutarken detaylarda boğulmayın, bütünü anlamaya çalışın. Unutmayın; bütün, parçaların toplamından daha farklıdır

(alıntıdır)

Tesekkür ederiz cok güzel bilgiler

Bir zamanlari ses kayit cihazi kullaniyordum :D :D sonra biraz daha gelistik. Direk kamera ile derse girmeye basladim. pcmde hala kamerali ders anlatimlari duruyor ;D ;D

Tesekkür ederiz cok güzel bilgiler

Bir zamanlari ses kayit cihazi kullaniyordum :D :D sonra biraz daha gelistik. Direk kamera ile derse girmeye basladim. pcmde hala kamerali ders anlatimlari duruyor ;D ;D

bunu örnek almasın demi arkadaşlar piri reis :) herzaman en güzen not derste tutulan nottur ;) ben tşk ederim ilginize..

bunu örnek almasın demi arkadaşlar piri reis :) herzaman en güzen not derste tutulan nottur ;) ben tşk ederim ilginize..

Evet katılıyorum cennet ırmagı ;)

dersi en güzel sekilde dinleyip kısada olsa notlar almak her zaamn için daha verimlidir.
hem satra hem sadra yazılmalı dersler :)

teknoloji geliştikçe sanırım daha tembelleşiyoruz ::)

İlköğretim

MollaCami.Com