Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

misafir nimettir...

Eve gelen misafire soruluyor genelde açmısınız? oysa Süfyân-ı Sevrî 'nin bu güzel sözünde bakınız ne diyor!

Bir din kardeşin seni ziyarete geldiği zaman ona, 'Yemek yer misin? Karnın aç mı? Bir şeyler getireyim mi?' diye sorulmaz. Hemen bir şeyler hazırlanıp getirilir, yemezse kaldırılır."

~ Süfyân-ı Sevrî ( kuddise sirrühû )

Çok dikkate şâyan buldum ve paylaşmak istedim sizlerle. Belki bizde alışkanlık hâlini almıştır misafire aç olup olmadığını sormak.Karşımızdaki kardeşimiz aç ise, utanıp sıkılacağı olumlu cevap veremeyeceği bir soru olacaktır bu kesin. Gerek olmadığını söylese de biz o evin (sahibi değil) emanetçisi olarak ziyaretçimizi mümkün olduğu en iyi şekilde ağırlamaya çalışalım.

(Allah’a ve kıyamete inanan, misafirine ikram eylesin!) [Buhari]

(Sofra misafirin önünde bulunduğu müddetçe, melekler ev sahibi için istiğfar ederler) [Taberani]

Biz anneannelerimizin, babaannelerimizin yaptıklarını yapalım ! Şuan insanlar eve misafir bile kabul etmiyorlar nerdeyse...

hanımlar dolaplarını ağzına kadar tabak,bardak doldurup sonra misafirleri dışarda ağırlıyorlar...

veya bulaşık çıkmasın diye o nerde kullanılacağını ,neden alındığını anlamadığım bardak ve tabakları değil plastik veya köpük malzemelerden yapılmış taabakları kullanıyorlar ve ben şaşırıyorum inanın...!

evet misafir nimettir ve 10 rızıkla gelir birini yer dokuzunu bırakır gider... unutmayalım !

Çok önemli bir konu Paylaşım için teşekkürler kardeşim

okuyan gözlerinize sağlık....

Hayatın İçinden İslam

MollaCami.Com