Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Çocuğunuzun Karnesini Kıyaslamak Yanlış Sonuçlar Ortaya Çıkarır

Okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki yaklaşık 16 milyon öğrenci, 20 Eylül 2010'da başlayan 2010-2011 eğitim-öğretim yılının ilk yarısını tamamlayarak tatile girdi.

Uzmanlar, karne başarısını başka çocuklar ve özellikle kardeşleriyle kıyaslamamaları konusunda velileri uyarıyor. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Tuncay Ergene, anne-babalara, karneyi bir "övünme'' ya da "utanma'' nedeni olarak kullanmamalarını tavsiye ediyor. Ergene, "Karneler, öğrencinin 'başarılı' ya da 'başarısız' olarak etiketlendiği bir belge değildir. Karne, öğrencinin bulunduğu eğitim ortamında ondan beklenen bilgi ve beceri alanındaki yeterliliklerinin derecesine ilişkin bir ara değerlendirmedir. Ebeveynler, çocuklarının karneye ilişkin duygularını paylaşmasına fırsat vermeli, tehditkâr ve kaygıya yol açacak ifade ve tarzlardan kaçınmalı." dedi. Doç. Dr. Ergene, anne-babaların, çocuklarının karnelerine ilişkin ifadelerini özenle seçmesi gerektiğine işaret ederek, başarılı dersler için ''bu derslerdeki başarın için tebrik ederiz'', başarısının düşük olduğu dersler için de "bu derslerden de başarılı olmak isterdin mutlaka, bu durum ikinci dönemde neler yapmamız gerektiğini bize göstermiş oldu'' şeklinde ifadeler kullanmalarını tavsiye etti.

Çocuk Egitimi ve Gelişimi

MollaCami.Com