Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Kardan adam

güzel bir yazı

Eğlenmek amacıyla insana benzetilerek yapılan kardan heykeldir kardan adam. Gözleri kömürden ya da zeytinden olabilir. Burnu için ise havuç kullanılır. Kolları daldan yapılır. Başına şapka giydirilir, koluna süpürge tutuşturulur. Kardan gövdesine küçük taşlardan düğmeler yerleştirilir. Son olarak da boynuna bir atkı dolanır. Oldu mu size mükemmel bir kardan adam. Kocaman harflerle yazılmış bir duvar yazısı okudum geçenlerde : "Kardan adam olur da senden adam olmaz!" Sonradan öğrendim ki bu bir şarkı sözüymüş, olsun. Bu söz ilgimi çekti. Kardan adam olurdu, olurdu ama ne zamana kadar? Güneş hükmettiği ana kadar, ondan sonra kardan adam yaşayamazdı, onun varoluş sahası soğuk ve güneş ışıklarının hükmetmediği alanlardı. Acaba bizim içimizde de "kardan adam"lar var mı? İçimizde derken kalbimizde demek istiyorum. Biz de ara sıra soğuktan kaskatı olmuş kalbimizin tepelerinden kartopu yuvarlayarak kardan adam yapıyor muyuz kendimize? Onu süslüyor muyuz özenerek? Sonra hayatın akışına kapılıp gidiyor muyuz başkaları gibi? Kartopu, içimizdeki mal biriktirme hırsıdır. Ayarında yuvarlanırsa kardan adamın gövdesini oluşturur ama bir de fazla yuvarlanırsa... işte o zaman vay halimize, o küçük kartopu büyür büyür ve çığ halini alır, bizi de içine alarak helak eder. Kalbini hakikate açmayan insanlar, eğlence olsun diye, yine kalplerinin güneşsiz, soğuk, karlı tepelerinde kartopu yuvarlar, kardan adam yaparlar. Dünyayı eğlenilecek bir yer olarak görürler. Halbuki Kur'an'da "Biz yeri, göğü ve arasındakileri oyun olsun diye yaratmadık." [Enbiyâ Sûresi/16] diyor Rabb'imiz, o halde bu oyalanma, mal biriktirme hırsı neden? Biriktirdiklerinin Rabb'leri katında hiçbir değeri yoktur üstelik, kardan adamları da bir güneşle eriyiverir, İslâm güneşiyle; çünkü Allah (c.c.) katında din İslâm'dır, kardan adam değil. Eğer kalpte biriktirilen, bir -iman- tohum(u) olsaydı güneş onu eritmez, besler büyütürdü. Cennete açılan bir fidana dönüştürürdü. Kârun gibi malımız, saltanatımız olsa neye yarar? Kalbimizdeki kardan adamları eritmedikten, bol meyve veren infak ağacına dönüştürmedikten sonra...kardan adam olur da bizden adam olmaz!..
CANAN AYDEMİR

Edebiyat

MollaCami.Com