Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Peygamberimizin, Sahabelerine Ahiret Gününden Söz Edişi

Abdullah bin Mes'ud (r.a) anlatıyor: -"Bir gece Rasülullah'ın yanında sözü uzatmıştık, ertesi gün sabahleyin yanına geldiğimizde bize:

-"Bu gece bütün peygamberler, yardımcı ve ümmetleriyle birlikte bana gösterildiler. Peygamberler tek tek önümden geçiyorlardı. Kimi büyük bir cemaatle, kimi üç kişi ile, kimi de tek başına geçiyordu. Derken İmran oğlu Musa aleyhisselam, israiloğullarından oluşan yumak gibi büyük bir kalabalıkla geçti. Ben:
-Rabbim bunlar kimdir? diye sordum.
-Kardeşin İmran oğlu Musa ile İsrail oğullarından ona inananlar, buyurdu.
-Ey Rabbim, benim ümmetim nerede? dedim.
-Sağ tarafında ki tepelere bak, buyurdu.
Baktım ne göreyim, her taraf erkek çehreleriyle dolu!
Allah-ü Teala:
-Hoşnut oldun mu? buyurdu.
-Evet Rabbim hoşnut oldum, dedim.
Allah-ü Teala:
-Bunların dışında yetmiş bin kişi de sorgusuz cennete girecekler, buyurdu.

Rasul-ü Ekrem bu son cümleyi nakledince Bedir Harbine katılanlardan ve Esed oğullarından Mıhsan oğlu Ukaşe (r.a) atılarak:
-Ya Nebiyallahi benide onlardan eylemesi için Allah£a dua buyur, dedi.
Rasulullah:
-Allah'ım, bunu onlardan eyle, buyurdu.
Bunun üzerine bie başka adam kalktı ve :
-Ya Nebiyallah benide onlardan eylemesi için Allah'a dua buyur. dedi.
Rasulullah:
-Ukaşe seni geçti, buyurdu.

Daha sonra Rasülullah:
-Anam-babam kurbanınız olsun, elinizden gelirse o yetmiş bin kişiden olmaya çalışınız. Yok ona gücünüz yetmezse (sağ tarafında ki) tepelerde bulunanlardan, buna da güç yetiremezseniz bari sol tarafımda gösterilen ufuktaki çehrelerden olun. Ben pek çok kimselerin bunların etrafında aralarına girebilmek için dövüştüklerini müşahade ettim. Ben sizin cennet halkının dörtte birini oluşturacağınızı umuyorum.
Rasülullah böyle söyleyince biz tekbir getirdik.Rasülullah:
- Ben sizlerin cennet ehlinin üçte birini teşkil edeceğinizi ümid ediyorum, buyurdu.
Biz yine tekbir aldık.Allah Rasülü:
-Ben sizlerin cennete gireceklerin yarısını meydana getireceğinizi ümid ediyorum, buyurdu.

Biz "Allahü ekber" dedik. Daha sonra Rasülullah: " (Cennetteki niğmetler) sağcılar içindir.Sağcıların bir çoğu evvelki (ümmetler)lerden, birçoğu da sonraki(ümmet)lerdendir," (vakıa: 39-40) ayetini okudu.

Sonra biz kendi aramızda: "Bu yetmişbin kişi kimlerdir(vasıfları nelerdir)?" diye müzakereye koyulduk. Bunlar islamiyet geldikten sonra doğup, Allah'a hiç bir şeyi eş koşmayanlardır, dedik. Rasülü Ekrem bizim yorumumuzu duyunca şöyle buyurdu:
-Bilakis onlar, süs için vucutlarını dağlamayanlar, üfürükçülere gitmeyenler, hadiselerden uğursuzluk anlamı çıkarmayanlardır.Onlar yalnız ve yalnız Rablarına güvenirler" (105)

(105) İbn ebi Hatim, İbn Cerir. Hakim de inde benzerini: 4/578

(Hayatü's Sahabe - Mollacami.net - Anise)

Bilakis onlar, süs için vucutlarını dağlamayanlar, üfürükçülere gitmeyenler, hadiselerden uğursuzluk anlamı çıkarmayanlardır.Onlar yalnız ve yalnız Rablarına güvenirler"

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ŞEFAATLERİNE NAİL OLALIM İNŞAALLAH

Cümlemizden kardeşim, okuyan gözlere sağlık olsun ::)

Güzel duanız, her daim duamız, Rabbim o azametli günde bizleri yalnız, sahipsiz bırakmasın ::)

Amin...

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com