Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Avusturya-Viyana

[img width=600 height=300]http://www.nettekeyif.net/gir/data/media/17/00397_viyana_1600x1200_nettekeyif.net.jpg[/img]

Avusturya'nın başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda ülkenin 9 eyaletinden yüzölçümü bakımından en küçüğü. Yaklaşık 1.650.000 nüfusuyla ülkenin en kalabalık kentidir, çevre ilçeleriyle birlikte Viyana'da yaklaşık iki milyon insan yaşar, ki bu da Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biridir. Nüfus bakımından Viyana Avrupa Birliği'nin en büyük onuncu kentidir.

Viyana 414,65 km² yüzölçümüyle Avusturya'nın en küçük eyaletidir. Ayrıca bir komşu ülkeyle sınırı olmayan tek eyalettir. Küçüklüğüne karşın eyalet-kent olmasının getirdiği avantajlarla Viyana ülkenin en yoğun trafik ve yapılaşma oranlarına sahiptir. Kapladığı alanın % 11,3'ü yapılaşmış alan, % 11,1'i trafik ve % 2,2'si de raylı sistem alanıdır. Bununla birlikte Viyana 117,76 km² yani toplam alanının % 28,4'ü oranında yeşil alana sahiptir ve ülkenin en yoğun kent içi yeşil alana sahip olan eyaletidir. 19,1 km², yani % 4,6 oranında alan sularla kaplıdır ve bu oran sadece Burgenland'da daha yüksektir. Ayrıca Viyana şarap üretilen dört eyaletten biridir. Toplam yüzölçümünün % 1,7 oranındaki bölümünde üzüm bağları bulunur. % 16,6 oranındaki bölge ormanlıktır ve % 15,8 oranındaki bölge de tarım alanıdır.

Coğrafi konum
Orta Avrupa'nın en büyük kentlerinden biri olan Viyana gelişimini büyük oranda coğrafi konumuna borçludur. Şehir Kuzeydoğu Alplerinin alçaldığı bölgede, Viyana Havzası'nın kuzeybatı bölgesinde bulunur. Tarihi kent Tuna Nehri'nin güneyinde bulunmaktadır. Günümüzde kent nehrin diğer kıyısına geniş biçimde taşmıştır. Viyana doğu-batı ve kuzey-güney doğrultularındaki eski ticaret yollarının kavşağında kurulmuştur. Tuna nehri Viyana Havzası'nda adalar nedeniyle birçok kola ayrıldığından Viyana'da geçilebilir durumdadır.

Doğu Bloku'nun 1989 yılında yıkılışından bu yana Avusturya'nın kuzey ve doğu komşularıyla ticari ve ekonomik ilişkileri yoğunlaşmıştır. Viyana'nın eski Doğu Bloku ülkelerine coğrafi yakınlığı bu anlamda dikkat çekicidir. Örneğin Viyana Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya 60 km yakınlıktadır. İki başkentin bu kadar birbirine yakın olması (Vatikan-Roma ilişkisi sayılmazsa) Avrupa'da benzeri olmayan bir durumdur.


İklim
Viyana'nın iklimi batıdan okyanus etkisi ve doğudan karasal etkiler arasında bir geçiş iklimidir. Bu durum yıllık karşılaştırmada büyük sıcaklık farklarının ortaya çıkmasına yol açar. Genel olarak Viyana düşük yağış oranı ve uzun yağışsız dönemleriyle dikkat çeker. En yağışlı dönemi Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kış ayları Avusturya'nın diğer bölgelerine oranla yumuşaktır. Kent merkezinde ortalama sıcaklık 10,4 °C, kent çevresinde yaklaşık 9,8 °C.'dir. Ortalama yağış miktarı 600 mm.'dir. 60 günlük yaza karşı 70 gün kış ortalaması vardır.


Konuşulan Diller
Viyana Eyaleti'nin resmi dili Almanca'dır. Bununla birlikte yoğun olarak bulunan azınlıkların dilleri de kullanılmaktadır. Kimi park tabelaları Almanca, Boşnakça/Hırvatça/Sırpça ve Türkçe olmak üzere üç dilde düzenlenmektedir. Yine Viyana Eyaleti'nin hazırladığı bilgilendirme ve tanıtım broşürleri de bu üç dilde yayınlanmaktadır. Halk arasında kullanılan başlıca dil Güney Almancası'nın Viyana şivesidir.

Viyana'daki Dinler
Roma Katolik %49,2
Mezhepsiz %25,6
İslam %7,8
Ortodoks %6,0
Protestan %4,7
Yahudilik %0,5

Schönbrunn Sarayı: "Viyana'nın Versailles'i" da denilen köşkte 1400'den fazla oda ve birçok büyük bahçe bulunmaktadır. İçerde aynı zamanda "Coach and Carriage Museum" adında bir müze varHofburg (İmparatorluk Sarayı/Cumhurbaşkanlık Köşkü): 1918'e kadar Habsburg Hanedanlığına ait bir saray olan Hofburg bugünlerde büyük bir müze haline getirilmiştir.Belvedere Sarayı: Bahçeleriyle ve sanat gelerileriyle Viyana'nın en çekici yerlerinden biri.

Kunsthistorisches Museum: Dünyanın en iyi sanat koleksiyonunu bulunduran müzelerden biri.

Staatsoper- (Opera Binası)
Secession Jugendstil bir sanat evi.

Prater, dinlenme ve eğlence alanı


Leopoldstadt’ın büyük bir bölümünü oluşturan Prater geniş bir alanı dinlenme için olsada, büyük bir bölümü hala koruma altında ormandır.

[img width=500 height=400]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/90/Prater_vom_Riesenrad.jpg[/img]

Augarten, bir saray ve park

Leopoldstadt'ta bulunan Augarten Parkı 52,2 m² dinlenme alanı ile Viyana'nın barok stilde düzenlenmiş en eski bahçesi ve parkıdır. Daha önceleri İmparatorluğun özel av alanı olan park,1 Mayis 1775 yılında İmparator II.Joseph tarafından herkesinde kullanabileceği halka açık park ve dinlenme alanı olarak hizmete girmişdir.

Diğer Merkez İlçe Brigittenau ile sınır oluşturan parkta genelde at kestanesi,akçaağaç,meşe ve ıhlamur ağaçları bulunur. Parkta dinlenme ve sınırsız spor alanlarının yanında Avrupa'nın en eski ikinci ve dünyaca ünlü Augarten markalı porsenellerin üretildiği atölye ve aynı isimle anılan bir de saray vardır.

Savaş zamanlarında havadan gelebilecek saldırılara karşı kurulmuş Viyana'da ki 6 (Flakturm) beton kulelerden biri de bu parkta bulunur. Viyana'daki toplam 6 beton kulenin hepside mimar Friedrich Tamms tarafından 1942-1944 yılları arasında yapılmışdır


[img width=500 height=400]http://headlife.blogspot.com/beckynews/uploaded_images/Sep%202006%20012-760569.jpg[/img]


Stadtpark - Şehir Parkı

Eski zamanlarda insanların buluşup şehrin ortasında yeşillikler içinde sohbet edilebilen ve sevilen bir yer olan alan Viyana eski Belediye Başkanı Andreas Zelinka tarafından desteklenmiş ve Londra’da ki büyük park örnek alınrak Rudolph Siebeck tarafından planlanarak 21. Ağustos 1862’de bitirilmiş ve ilk defa halk için yapılmış parktır.

Ortasından geçen Viyana Çayı nedeni ile iki parçadan oluşan park 1857’de eski ismi Karolin Köprüsü 1918 yılından beride yeni ismi Stadtpark Köprüsü ile birleştirilmişdir 1903 ile1907 yılları arasında ortasında geçen çayın etrafı asimile edilerek görünüşü daha hoş bir hale sokulmuşdur.

Parkın diğer bir özelliğide altından çıkan içmeler dolayısıyla 1865 ile 1867 yılları arasında Johann Garben tarafından suyun daha iyi kullanabilmesi için Rönesans tarzında bir Kür Binasi yapılmışdır.


[img width=500 height=400]https://www6.miami.edu/cstudies-ieep/Vienna2.JPG[/img]


Haus des Meeres
Viyana'nın merkez ilçelerinden Mariahilf'de bulunan, yaklaşık 3.500 çeşit hayvanın sergilendiği bir binadır.

Eski bir beton kulenin (Flagturm) restore edilerek kullanıldığı Haus des Meeres'te, deniz hayvanlarının yanında birçok bitki, koral, tropik kuş, maymun ve sürüngen türü bulunmaktadır.


[img width=500 height=400]http://www.travelwriter.at/pic/043/wien-haus-des-meeres-vivarium-050115g.jpg[/img]

[img width=500 height=400]http://eugenetsimpson.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/vienna-salzburg0023.jpg[/img][img width=500 height=400]http://lh6.ggpht.com/_x4DhzSlgcic/SefO52Ib5TI/AAAAAAAAAE8/Hm8kYL2fM34/Vienna+Mosque+-+Austria.jpg[/img]


Yurtdışı Gezi

MollaCami.Com