Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Bahreyn

Bahreyn: resmi adıyla Bahreyn Krallığı, Asya'da, Basra Körfezi'nde yer alan bir ada ülkesidir. Bahreyn'in güneydoğusunda Katar, batısında Suudi Arabistan yer alır."Bahreyn" Arapça bahreyn "iki denizin arasında" demektir. Kuzeybatıdan, Kral Fahd Geçidi ile Suudi Arabistan'a bağlanmıştır. Katar-Bahreyn Dostluk Köprüsü henüz plan aşamasındadır ve Katarla Bahreyn'i birbirine bağlayacaktır.

Tarihi:Bahreyn antik zamanlardan beri insanlar için bir yerleşim yeri olmuştur. Basra Körfezi'ndeki stratejik konumu ülkeye Asur, Babil, Yunan, Pers ve son olarak da Müslümanlığı da beraberinde getiren Arap medeniyetlerinin etkisine sebep olmuştur. 1500'lerde Portekizlilerin eline geçen ada, yaklaşık 400 yıl boyunca I. Dünya Savaşı'na kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmış, 1971'de Birleşik Krallık hakimiyetinden çıkarak bağımsızlığına kavuşmuştur. Kısaca Bahreyn uzun zaman Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalmış, İngilizlerin Ortadoğu politikaları çerçevesinde Osmanlı'dan koparılmıştır.

Coğrafya:Bahreyn, 36 adadan oluşur ve toplam yüzölçümü 665 km²'dir. Bahreyn adası bu yüzölçümün %85'idir. Diğer adalardan büyük olanlar (Hawar takımadası, Muharraq, Umm Na'san, Sitra) Bahreyn'e geçitlerle bağlı olup diğerleri küçük adacıklar ve mercan resifleridir. Ülke topraklarının büyük kısmı çöldür, çok az bir alan sulu tarımda kullanılmaktadır. En yüksek nokta Jebel Dukhan (Duman Dağı) denizden 137 m. yüksekliktedir.

Bugün itibariyle nüfusun 3'te 1 kadarı Bahreyn'e gelen göçmen ve çalışma amaçlı yabancılardan oluşmaktadır. Bunlar genelde İranlı, Güney ve Güneydoğu Asyalı'dır.

Ekonomi:Ekonomisi büyük ölçüde petrole dayalıdır. Ayrıca oldukça gelişmiş iletişim ve ulaşım imkânlarıyla, Körfez'de iş yapan çok uluslu firmalar için önemli bir merkezdir.[img width=600 height=375]http://img27.imageshack.us/img27/8938/bahreyn2.jpg[/img]

[img width=600 height=375]http://img27.imageshack.us/img27/6803/bahreyn3.jpg[/img]

[img width=600 height=375]http://img27.imageshack.us/img27/2336/bahreyn34uj.jpg[/img]

[img width=600 height=375]http://img27.imageshack.us/img27/4315/bahreyn43on.jpg[/img]

[img width=600 height=375]http://img27.imageshack.us/img27/2873/bahreyn5.jpg[/img]

[img width=600 height=375]http://img27.imageshack.us/img27/4646/bahreyn6.jpg[/img]


Not:Resimler alıntıdır.

Kaynak:Vikipedi

gidip görmek isterdim çok güzel kareler emeğine sağlık ahuzar ;)

İnşaallah görmek nasip olur kardeşim,ilgi ve alakanız için ben teşekkür ederim... :)

guzelmis tesekkurler

ne kadar güzel resimler yaa.süper.eline saglık kardeşim.

İlgi ve alakanız için ben teşekkür ederim Semra01 ve Leyya kardeşlerim...

Ahuzar Mod.'um yine size yakışır, harika bir konu eklemişsiniz. Muhteşem görüntüler.

Teşekkürler...

İlgi, alakanız ve hassaten desteğiniz için ben teşekkür ederim Firdevs kardeşim,sağolasın... ;)

masallar ülkesi gibi....burdan bakması bile çok güzeldi....emeğine sağlık kardeşim..


gidip görmek isterdim çok güzel kareler emeğine sağlık ahuzar ;)


gidip görmek isterdim çok güzel kareler emeğine sağlık ahuzar ;)

Bahrey de yerleşim yerleri denizlerin kumla doldurulup üzerilerine binaların yapılmasıyla sağlanıyormuş. Gerçekten çok ilgimi çeken ülkelerden biri. Gidip görmek isterim. Fotoğraflar ve bilgiler için teşekkürler ahuzar kardeşim. Emeğinize sağlık. ;)

İlgi ve alakanız için ben teşekkür ederim sevgili Neyzen.lal,Meymune,Aksaraylım_68 ve Gözyaşı kardeşlerim...İnşaallah dünya gözü ile gidip görmek nasip olur cümlemize...

inşallah bende isterim :-\


guzelmis tesekkurler

Avrupa da bu tür güzellikler olsaydı içimizde ki haçlı hayranı düzenbazlar bizim gözümüze işte modern avrupa diye sokarlardı bu görüntüleri...ama dikkat edin bu güzellikler size ahireti unutturmasın...


Yurtdışı Gezi

MollaCami.Com