Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

ÖRTÜLÜ DEĞİLİM AMA!! KALBİM TEMİZ

Altmışına merdiven dayamıştıSırtında bulicin saçları boyalı ve yapılı, tırnakları ojeliydi Kendisi sevdiğim bir hanımdı Ama örtünenlere sinirleniyordu Oturup ne zaman sohbet etsek konuyu hemen örtüye getiriyordu Ruhunun derinliklerinde örtünememenin gizli bir sıkıntısını duyuyor olmalı ki, başörtülülerle fazla uğraşıyordu

Geçenlerde yine karşılaştık hemen dedi ki: “Ya sizin başörtülüler bu sefer de işi ta AİHM’e kadar götürmüşlerŞunu anlatamadımBaş örtmek önemli değil Benim de başım örtülü değil ama kalbim çok temiz Hiçbir insan hakkında kötü düşünmem Bütün fakirlere acırım Mevlit okuturum Sadaka veririmÖyle çarşaflı kadınlar var ki, çok fenalar Bu işler öyle namaz kılıp, oruç tutup, çarşaf giymekle olmaz Kalbin temiz olacak”
Sadece bu dostum değil bu sözleri söyleyen İslamın hiçbir emrini yerine getirmeyen nice insanlar, aynı şeyi söylüyor Özellikle son yıllarda bu kelime ağızlarda sakız, dillerde tekerleme oldu

Peki bu nasıl bir Müslümanlıktır ki, Müslümanın yapması gereken hiçbir şeyi yapmayıp sonra da “kalbim temiz” deyip işin içinden çıkmak?
Bu okula gitmeyip , derslerine çalışmayan öğrencinin “benim kalbim temiz okula, derse ve hocalara karşı hiç kötülük düşünmüyorum beni sınıf geçirsinler” demesine benziyor
Ayrıca ‘ben namaz kılmayıp oruç tutmayıp örtünmüyorum ama kalbim temiz Nice bu işleri yapanlar var ki ne kötülük yapıyorlar’ demek nasıl bir kalp temizliği oluyor ki, nice Müslümanları zan altında bırakıyor? Onlara, şöyle şöyle yapıyorlar diyerek iftira atıyor? Bir başkasına iftira atmak kalp temizliğiyle bağdaşıyor mu? Gıybet olmuyor mu? Kalp temizliğinin göstergesi böyle mi oluyor?

Hem sonra İslamın şartı beş değil mi? Müslümanım diyen insanların bu farzları yerine getirmesi gerekmez mi? Bunları yapmadan sadece kalp temizliğinden bahsetmek olur mu?
Zaten müslümanın kalbinin temiz olması gerekirÇünkü peygamberimiz : “Ben güzel ahlakı tamamlamak için geldim” diyor

Ayet-i kerimede “Eğer Allah’a muhabbetiniz varsa Habibullah’a ittiba edilcek İttiba edilmezse netice veriyor ki, Allah’a muhabbetiniz yoktur Muhabbetullah varsa, netice verir ki; Habibullah’ın sünnet-i seniyyesine ittibaı intac eder” Al-i İmrana 31)
Madem ki, kişi Allah’ı seviyor öyleyse O’nun istediği gibi olmalı ve Allah “benden nasıl razı olur? Ben Allah’ı nasıl razı edebilirim? Allah benden ne istiyor?”diye sormalıdır
Ayette Allah’ı seviyorsanız Allah’ın sevdiği zata benzemelisiniz deniliyor Allah’ın sevdiği zat mademki Resulullah’tır Öyleyse o zat’a benzememiz gerekiyor
Peki o Habibullah ne yapmış? Namaz kılmış, oruç tutmuş, güzel ahlaklı olmuş , hanımlarını ve kızlarını tesettüre girdirmiştir

Hatta Hz Aişe validemizle birlikte otururken yanla gelen ama birisinin yanında bile Aişe validemizin örtünmesini istemiştir

Alıntı

Hayatın İçinden İslam

MollaCami.Com