Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


malik bin dinar hz.

malik bin dinar hz.


Buyurduki:

Günlerden bir gün Evlenmeyi arzuladım ve bir cocuk sahibi olmayı..

Evlendim ve bir çocuğum oldu..Adını Fatma koydum..Onu cok sevdim..Ve Fatma büyüdükçe kalbimdeki imanda onunla büyüdü büyüdü..Kalbimdeki isyanda azaldı onunla..

Elimde içki kadehi vardı onu içme isteğiyle doldurmuştum, Fatma onu devirdi..daha yaşı iki bile değildi..Sanki ona bunu yaptıran Allahtı!

O büyüdükçe kalbimdeki imanda onunla büyüdü..Allah'a yaklaştığım her bir adımda içinde olduğum maasilerden(isyanlardan) uzaklaştım biraz biraz..

Ta ki Fatma 3 yaşına basana kadar..

3 Yaşını bitirdiğinde Fatma öldü!!Ve Malik Ibnu Diynar devam ediyor anlatmaya:Kızım Fatma ölünce durumum vaziyetim eskisinden dahada kötü oldu..

Ve bende çevremdeki müslümanlarda olan ve beni bu büyük üzüntüye karşı dayanmamı sağlıyacak sabır yoktu..Herşey çok kötüye gidiyordu..Şeytan durmadan benimle oynuyordu..Ta ki o gün geldi ve şeytan bana dedi ki:"Bugün öyle bi sarhoş olacaksın ki daha önce hiç böyle sarhoş olmadın!!"

Ve ben o gece içmeye ve sarhoş olmaya azmetmiştim..Gece boyu içtim..içtim.. içtimm!!Öyle bir duruma gelmiştim ki rüyalar beni birbirine atıyordu..Taki o rüyayı görene kadar:Rüyamda kıyamet günündeydim!güneş kararmış,denizler ateşe çevrilmiş,depremler oluyordu durmadan..İnsanların hepsi kıyamet günündeydi..İnsanlar zümre zümre..grup gruptu..ve ben o insanların arasındaydım..

Sesler duyuyordum birisi sesleniyordu:

Ey Filan oglu filan!! Cabbara hesap vermeye hadi! Diyordu ..Ve o çağrılan insanın yüzünün rengi simsiyah olmuştu duyduğu o korkudan..

Birçok insan çağrıldı.. ta ki kendi ismimi duyana kadar..

Ses beni çağırıyordu..Haydi Cabbar'a hesap vermeye!! diyordu..O an çevremdeki o insan kalabalığından kimse kalmamıştı.. Kıyamet günü..Mahşer yeri bomboştu..

Sonra bir anda karşımda bir fare gördüm, çok büyüktü(devdi),çok vahşi ve çok saldırgandı..çok güçlüydü..Ağzı açık bana doğru koşuyordu..

Bende duyduğum korku ve dehşetten dolayı ondan kaçmaya başlamıştım..

Kaçarken bir anda karşımda oldukça yaşlı ve zayıf bir adam gördüm!ve ona seslendim:

-AHH!!Beni bu dev fareden kurtar!!

Bana dedi ki:Oğlum Ben çok zayıfım seni ondan kurtaracak gücüm yok.Ama şu yönde koş eminim kurtuluşa ereceksin..Ben onun dediği yöne dogru koşmaya başladım..Dev fare hala arkamdaydı ve beni kovalıyordu..Ve karsıma cehennemin ateşi çıktı..Yüzümde hissediyordum o dehşetli sıcaklığı!!!

Fareyle cehennem arasında sıkışmıştım..

Ve kendi kendime dedim ki o an..Ben bu fareden ateşe düşmek için mi kaçıyorumm!!Ve koşa koşa bana bu yolu tarif eden o zayıf adama doğru koşmaya başladım..Fare de peşimdeydi gittikçe yaklaşıyordu bana... çok korkuyordum!!Adamın yanına geri geldim ve ona dedim ki:

-Allah aşkına beni bu fareden kurtar yalvarırımm!

Ve yaşlı adam benim halime ağlıyordu..

Bana dedi ki:

Beni görüyorsun ben çok zayıfım güçsüzüm benim seni kurtaracak halim yok..Ama bu sefer şu yönde koş!bu sefer inşallah kurtuluşa ereceksin….Adamın dediği yönde koştum deli gibi..Fare hala kovalıyordu bir adım arkamdan koşuyordu..Beni ısıracaktı az kalmıştı…Ta ki karşımda o dağı görene kadar…

O dağın üstünde bir sürü bebek vardı..

Ve o dağın üzerinde bulunan çocukların hepsi ağlıyorlardı..hepsi de aynı şeyi söyleyerek ağlıyor haykırıyorlardı..

Diyorlardı ki:

-Ey Fatmaa!! Babana bakk! Babana Bakkk!!Malik ibnu Diynar dedi ki:

O an o çocuğun kızım Fatma olduğunu anlamıştım..

Ve o an 3 yaşında olup ta cennete gitmiş bir kızım olduğuna çok sevinmiştim..Beni bu dehşetli korkudan(fareden) kurtarıp Cennete sokacaktı…

Kızım beni sağ eliyle tuttu ve kurtardı…

Ve sol eliyle fareyi itti..ben o an korkudan ölü gibiydim..Sonra tıpkı dünyadayken olduğu gibi onu kucağıma oturttum!

Bana dedi ki:

Ey Babacığım! Deyip şu ayeti okudu bana:

ألم يأن للذين آمنوا أن تخشع قلوبهم لذكر اللهMeali: "İman edenlerin kalplerinin Allah'ın Zikrine dönmesinin zamanı gelmedi mi?"Ona dedim ki:

Kızımm!Bu fare neydi bana anlat!!Dedi ki:O fare senin dünya da içinde olduğun işlediğin kötü amellerindi..Onu sen besledin büyüttün ve onun seni yiyebilecek büyüklüğe sen ulaştırdın!!Ey Babacığımm!Sen bilmiyormusun ki Dünya da işlenen ameller Ahirette kıyamet gününde mucessem olarak karsımıza çıkar!!Ona dedimki:

Peki o zayıf adam?Dedi ki:

O Yaşlı ve zayıf adam senin güzel amellerin di..Sen onu böyle zayıf böyle güçsüz..böyle çaresiz bıraktın..onu kendi haline ağlattın..!!!Seni kurtarmasına izin veremiyecek duruma sen koydun!

Eger ben doğmasaydım ve küçük yaşta günahsız olarak ölmeseydim seni bu dehşetten kurtaracak başka birsey yoktu!O an uykudan ağlaya ağlaya uyandım!

Ağzımdan çıkan şu kelimeler le:

Evet Allahım vakti geldi..Evett Allahımmmmmm vakti geldii!!Hemen gusul abdesti alıp giyinip camiye koşayım sabah namazına! Günahlarımdan arınmak kendime cennet yolunu çizmek..tövbe etmek Allah'a yalvarmak için…

Camiye girdiğim an imamın okuduğu o ayet!!!

Rüyamda kızımın beni kurtardığında okuduğu ayetti!!

ألم يأن للذين آمنوا أن تخشع قلوبهم لذكر الله

Meali: "İman edenlerin kalplerinin Allah'ın zikrine dönmesinin zamanı gelmedi mi?"Bunları yaşayan kişi…

Tabiinlerin imamlarının efendisi!!

MALiK BiN DiYNAR!!!O insanlar arasında geceler boyu ağlamasıyla bilinirdi…Ve derdi ki:

Allah'ım! Kimin cennete gireceğini,kimin cehenneme gireceğini sadece sen bilirsin!Ben bunlardan hangisiyim???Allah'ım!!Beni cennet ehlinden eyle! Cehennem ehlinden eyleme!Malik Bin Diynar büyük bir tövbe etti..

Ve insanlar arasında şöyle meşhur oldu:Caminin kapısına giderdi ve insanlara seslenirdi..derdi ki:Ey asi insanlar ey günahkar insanlar…Allahınıza dönün!!Gafil insanlar….Allahınıza dönün!!!Ey Allah'tan kaçan kullar..Allahınıza dönün!Rabbin sana gece gündüz sesleniyor!Seni çağırıyor!!!

"BANA BİR KARIŞ YAKLAŞANA BEN BİR DİRSEK YAKLAŞIRIM..BANA BİR DİRSEK YAKLAŞANA BEN BİR KULAÇ YAKLAŞIRIM…BANA YÜRÜYENE BEN KOŞARIM!!..La ilahe illa ente Sübhaneke…inni küntü min ez-zalimin

Teşekkürler degerli kardeşim

Değerli kardeş paylaşım için çok sağol,tüylerim ürperdi okurken,


İz Bırakanlar (İslâm Büyükleri)

MollaCami.Com