Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

din mi sevgi mi?

s.a kardeşlerim
aklıma takılan bir soru için sizlerinde düşüncelerini öğrenemk istiyorum

öncelikle şunu düşünün
çok sevdiğiniz bir insan var ve nişanlandınız düğün günü belirlendi herşey hazır

ve o insanı kaybetmemek için herşeyden vazgeçmiş durumdasınız, haytınıda sevdiğiniz ve güvendiğiniz tek kişi...

şimdi bir andan bu insanın düşünceleri değişiyor ve size diyorki
'başörtünü çıkarırsan seninle evlenirim'
veya erkekseniz karşiınıdaki kız size
'ben başörtümü çıkarmak istiyorum' diyo

bu durumdaki tepkiniz ne olurdu
karşınızdaki insanı çok sevdiğinizi unutmadan cevap verirseniz çok sevinirm

bir kadın 4 nedenden dolayı evlenilir

1. dünyalık malı
2. dış güzelliği
3. soyu, şöhreti
4. dini

sevgi yoktan var olmuyor. onu tetikleyen şeyler var. türk sinaması değil bu görür görmez vurulmak falan filan bunlar masal. seviyorsan bir sebebi vardır. ya çok güzeldir.. ya varlıklıdır. ya alışkanlık hale gelmiştir sende vs. vs.

evlilik sonrası sadece ikiniz yaşamıyorsunuz. çocuklarınızda olacak. aslında çocuklarınızında dininden vazgeçmiş olabilirsiniz!!!

hiç bişi demeden sessiz sedasız bitirmek en makulü.. dişini evlilik sonrası gösterebilirdi de. o daha vahimdi

Ebedi olan Ahiretimiz icin hangisi daha onemli ise onu secerdim.
Kaldiki dinimiz dunya ve ahiret saadetimiz icin gerekli. Icinde Allah korkusu olmayan bir kimse ile mutlu olmak mumkun olurmu?
Unutulmayan asklar turk sinemalarinda oluyor sadece.

Tabiiki DiN !

Inanc konusunda asla taviz verilmemeli....

Tabiiki DiN !

Inanc konusunda asla taviz verilmemeli....

KESİNLİKLE KATILIYORUM mücahide kardeşimm

Hazreti Allah CC kulunun duasi mutlak bir sekilde kabul eder.
Bir insani gercekten sevmek demek onun hidayetine de vesile olmak deyil midir?
Gece kalkilip dökülen gözyasinin karsisinda hangi varlik dayanabilir.
Yasayan Ölü olmadikdan sonra !!!
Bütün bu imkanlari denedikden sonra deyisen birsey yoksa.
Vardir bunda´da bir hayir diyip dogru olani secmek gerek .

Bence....

Gece kalkilip dökülen gözyasinin karsisinda hangi varlik dayanabilir.
Yasayan Ölü olmadikdan sonra !!!
Bütün bu imkanlari denedikden sonra deyisen birsey yoksa.
Vardir bunda´da bir hayir diyip dogru olani secmek gerek .

iyi güzel söylüyorsunuz da;

bu yolda, yani karsisindakini düzelteyim derken kendi yoldan cikanlari da cok gördük...

o yüzden Müslüman uyanik olmak zorunda!

taviz tavizi getirir kardesim...

bugün basörtüsü, yarin... kimbilir...!

insaallah kimse böyle bir durumla karsilazmaz

Benim tanidigim bir bayan arkadasin basindan geçti böyle bir olay.
Nisanlisi ara ara ona: camiye gitmesen, basini açsan, gibi laflar ediyormus.

Son günler gelip çatmisti artik. Ertesi aksam kina gecesi, sonraki günde dügün olacakti. Birden bir haber geldi kiz nisani atmis. Arayabildiklerimizi aradik, digerleri içinde dügün salonunun kapisina 'dügün iptal olmustur' diye kagitlar asilmisti.

Son anda bile olsa dogru karari verdi. Çok büyük bir cesaret bence. Ve ben bu cesareti ayakta alkislarim..

Hepimiz zaten biliyoruzda, tekrar edeyim dedim; Dinimizi seçtigimiz müddetce dünya pesimizden gelecektir..

Sizde dogru söylüyorsunuz.. Ama bu büyük bir dirayet ister. Yoksa inandigi gibi yasamadigi için, yasadigi gibi inananmaya baslayanlari çok gördüm…

hepiniz çok doğru söylüyosunuz böyle bir durumda buradaki herkes dinini seçer tabiki de sevdiğiniz bir insanı nasıl unutabilirsiniz ki ???

unutulmayan aşklar sadece türk sinemasında olur demişsiniz mesela :)

bence büyük konuşmayın
ben aslında aşkın olmadığı biliyorum hele müslümanlar arasında kesinlikle olmamalı bence her zaman mantık ön planda olmalı

ama nasıl bişeyse karşındakini kaybetmemk için herşeyi yapar duruma geliyosun :(

ne diyim ben başka Allah kimseyi bu derde düşürmesin

hafıza kaybı için bi duanız var mı peki ??? :)

Gözden irak olan gönüldende irak olurmus.. :)

Öncelikle zaten insanin akli selim ile karar verip, kendi içinde karar vermesi gerekiyor. Yoksa onun bunun demesiyle hiç bir yere varilmaz.
Sabah aksam onu düsünüp kendini yipratmak yerine, baska islerle mesgul olmak yardimci olacaktir bence. Birde böyle durumlarda mekân degisikligi çok iyi geliyor. Aileninde büyük destek vermesi gerekiyor...

Tabiki bunlar zahiri tedbirler. Bol dua, Kuran-i Kerim okumak, Hz. Allah'a ve Rasulullah'a yönelmek gerçek ferahlik verecektir insana..

Çok kolay demiyoruz elbetteki ama zahmetsiz rahmette olmuyor.. Hz. Allah kimseyi böyle bir durumda birakmasin.. Amin..

amin...
Allah razı olsun kardeşim verdiğiniz öneriler için
bu gibi şeyleri yaşayan insanlara yardımzı olmuştur umarım

Hatta neler unutlmuyor ki..

o kadar dert etmeyiniz

amin...
Allah razı olsun kardeşim verdiğiniz öneriler için
bu gibi şeyleri yaşayan insanlara yardımzı olmuştur umarım

Amin cümlemizden razi olsun.. Evet faidem oldu sanirim. Bir ardadas esinden ayrilmisti ve yalniz yasiyordu. Bende ona evinden uzaklasmasini, mekân degistirmesini tavsiye etmistim. O da bir müddet ailesi ile birlikte oturmustu. Bir ay gibi bir zamanda baya kendini yenilemisti..

Hz. Allah her konuda yar ve yardimcimiz olsun..

ama nasıl bişeyse karşındakini kaybetmemk için herşeyi yapar duruma geliyosun :(

ne diyim ben başka Allah kimseyi bu derde düşürmesin

Amin
rüya kardesim, olaki mollada islenmistir konu ama tekrarlamakta yarar var

Askini gizleyip iffetini muhafaza ederek ölen sehittir.
(Kenzul umman h. No: 6999-7000; Hakim, Hatib)

Askini gizleyip iffetini muhafaza ederek sabredenin günahlarini Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar."
(Ibni Asakir)

islam dininde iffeti koruyarak sevgi neticesinde günahlardan kaçinmak ve günah islememeye sabretmek büyük bir kemal örnegidir.
Yine bir Hadiste söyle der

'Ümmetimin üstün olan kimseleri, ask belasina maruz kalinca iffetini muhafaza edenlerdir.'
(Deylemi)

Askini gizleyip iffetini muhafaza ederek ölen sehittir mealindeki Hadis, Hz. Aise ve Ibn Abbas’tan gelen rivayetlere dayanmaktadir.
Bu konudaki rivayetleri zayif gören alimlerin yaninda sahih kabul eden alimler de vardir (bk. El-Makasidu’l-hasene, 1/658).

Rivayetlerde “iffeti koruma” kaydi vardir. Bu da gösteriyor ki, askin en belirgin özelligi, nefsânî degil, kalbî olmasidir.

umarim bu konuda degerli bilgilere sahip olan kardeslerimiz yanitlar bu soruyu...
olmazsa (bilgisayarin bi kösesinde vardi bir-iki hafiza duasi... bulabilirsem) yazarim insaAllah

ALLAH-cc yar ve yardimciniz olsun

bende arkadaslara katiliyorum.cok güzel düsünmen gerekir kararini verirken.mevlam senidaha güzel sana layik olan insanlarla karsilastirir insaallah.senden deyismeni bekleyen bir insan seni sevmemis demektir.seven insan oldugun gibi kabul eder cünkü...

MEVLAM SABIR VERSIN & YARDIMCIN OLSUN

Hayatın İçinden İslam

MollaCami.Com