Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Peygamberimizden Latifeler

Efendimizin yaptığı doğru söze dayalı, incitici olmayan güzel ve nezih şakalarından birkaçını şöyle zikredebiliriz:
Safça bir adam bir gün Resulullah'tan binmek için hayvan istemişti.Efendimiz:
"-Peki, seni bir dişi deve yavrusuna bindirelim." buyurdu.Adam ise hayretle:
"-Ya Resulallah! Ben dişi deve yavrusunu ne yapayım, o beni nasıl taşır, diyerek şaşkınlığını ifade edince Latifler Latifi Efendimiz:
"-Devenin küçüğü de büyüğü de muhakkak bir dişi deveden doğmamış mıdır? diye latifede bulundu.(Tirmizi,Birr,57)

Bir defasında da ihtiyar kadının birisi Peygamberimiz'e gelerek:
-Ya Resulallah! Cennete girmem için Allah'a dua et! der.Efendimiz ise:
"-Cennete yaşlı kadınlar giremez!" diye mukabelede bulunur.
Verilen cevabın nüktesini anlayamayan kadıncağız üzülür ve ağlamaya başlar. Bunun üzerine Efendimiz durumu şöyle açıklar:
"-Yaşlı kadınlar cennete o halleriyle değil, genç ve güzel olarak girerler.Zira Allah teala Kuran-ı Kerim'de:"Biz (cennete giren kadınları)defterleri sağdan verilenler için yeniden yaratmışızdır;onları eşlerine düşkün ve yaşıt bakireler kılmışızdır"(el-Vakıa 56/35-38) buyuruyor."(Heysemi,X,419;Tirmizi,Şemail,s.91-92)

Enes b. Malik anlatıyor:Çöl halkından Zahir isimli bir zat vardı.Bu zat Allah Resulune her gelişinde çölde yetişen mahsullerden hediyeler takdim ederdi.Döneceği zaman da Peygamber efendimiz, ihtiyacı olan şeylerle onun heybesini doldurur ve şöyle buyururdu:
-Zahir bizim çölümüz, biz de onun şehriyiz.
Resulullah Efendimiz onu çok severdi.Görünüm itibariyle fazla güzel biri değildi.Zahir bir gün elindekileri satmakla meşgul iken Efendimiz onu arkasından kucaklayıp, mübarek elleriyle gözlerini kapadı.Zahir ise:
-Kimsin sen? Bırak beni, diyerek kurtulmaya çalıştı, ancak gözlerini tutan zatın Resulullah olduğunu anlayınca rahatladı ve sırtını Efendimiz'in göğsüne iyice yapıştırmaya başladı.Bunun üzerine Resulullah(s.a.v):
"-Bu köle satılıktır, almak isteyen var mı?" diye seslendi.Zahir boynu bükük ve hüzünlü bir eda ile:
"_Ya Resulallah! Benim gibi değersiz bir köleye, vallahi kuruş veren olmaz,dedi.Fahr-i Kainat ise:
"-Hayır ya Zahir! Sen Allah katında son derece kıymetli ve pahalısın!" buyurdu.(İbn-i Hanbel,III,11)
Zahir normalde hür bir insandı.Efendimiz onun için kul,köle gibi anlamlara gelen "abd" kelimesini kullanarak onun Allah'ın kulu olduğunu kastetmiştir.

Teşekkürler...

Emeğinize sağlık kardeşim. Paylaşım için teşekkürler.

Efendimiz(sav) bir gün etrafındaki sahabe efendilerimize "Erkek çocuklarınızı sevin." buyurur..
Aklına cehalet devri gelen sahabe efendilerimizden biri; "Ya kız çocuklarımız, kız çocuklarımızı sevmeyelim mi ya Resululah?" diye sorar..
Efendimizin(sav) latifeli cevabı şöyle olur:
"Siz erkek çocuklarınızı sevin, kız çokcuklar zaten kendilerini sevdireceklerdir!"

elinize sağlık mubareğin her hali bambaşkaymış RABBİM ona layık hakiki ümmet eylesin..

Sevgili peygamberimiz (s.a.v.)efendimiz her hali ile mükemmel örnek!

Teşekkür ederiz, Cenab-ı Hak Razı olsun...

Allah ım! Mahşerde Peygamberimiz (sav) efendimizin sancağı altında bulunmaktan ve şefeatinden ayırma!

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com