Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Bu apartmanda başörtüsü yasak !

Izmir'de bir apartman yöneticisi akıllara ziyan uygulamalarıyla herkesi çileden çıkarıyor. Yöneticinin son icadı ise türban yasağı...

İzmir'de kıyafet ve inanç özgürlüğünü zedeleyen ilginç bir olay yaşandı.

Konak ilçesi Yağhaneler semtindeki bir apartmanın yöneticisi, 'kapıcılık hizmet yönetmeliği'ne başörtüsü yasağını da soktu. Başörtüsünü 'siyasi simge' olarak değerlendiren kadın yönetici, uyulmaması halinde işten atılma gerekçesi sayılan yönetmeliğe şunları yazdı:
"Kendisi, eşi ve çocukları takke, şalvar, takunya, kötü terlikle dolaşamaz. Eşi ve kızları, siyasal simge haline gelen türban ve benzerlerini kullanamaz. Dinî inanç ve ibadetini herkesin gözü önünde yapamaz, işlerine mazeret olarak gösteremez."
Olay Eskiizmir Caddesi'ndeki Öz-Ter Apartmanı'nda yaşandı. Çorumlu Naki Seriner, 2002 yılında göç ettiği Çeşme'de güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Çocuklarının okul problemi baş gösterince geçen yıl İzmir'e taşındı ve 4 Ağustos'ta Öz-Ter Apartmanında işe başladı. Yöneticisi Figen Tüzün, kendisini işe alırken söz konusu sözleşmeyi imzalattı. Aradan 1 yıl bile geçmeden de görevine son verdi. Naki Seriner, İzmir 4. Noterliği'nden gelen 28 Mayıs 2009 tarihli ihbar mektubuyla şaşkına döndü. 'İş akdinin sona erdirildiği' tebliğ ediliyordu. Kanunen 4 ay olması gereken ihbar tazminatının 4 hafta şeklinde ödeneceği bildiriliyor, 15 gün içinde apartmandaki daireyi tahliye etmesi isteniyordu. Gerekçe olarak İş Kanunu'nun 25. maddesini ihlal etmesi gösteriliyordu. Ancak Seriner, işsiz kalmasını yönetmeliğe bağlıyor. Yöneticinin daha önce kendilerini ziyarete gelen annesine tepki gösterdiğini, kıyafetini beğenmediğini ileri sürüyor. "Üç ay önce eşimin ağabeyi ve eşi bizi ziyarete gelmişti. Yönetici, yengemizin başörtüsünü problem yaptı, çıkarmasını istedi. Birkaç günlüğüne gelen misafirlerin, uzun süre kalmamasını talep etti. Başörtüsü takmamalarını, gerekirse gelip başından alacağını söyledi. Ben de polise gittim ama bir işlem yaptırmadım. İşten kovulmamızın başlangıcı bu olaydır." diyor.
Yönetici Figen Tüzün ise yönetmelikteki hükmü savunuyor. Bunun özel bir şart olduğunu, sözleşmenin okutularak imzalatıldığını ve kapıcının o şekilde işe başlatıldığını anlatıyor. Kapıcının akrabalarının binaya gelerek uzun süre kalamayacağını dile getiren Tüzün, Naki Seriner'in kendisine saygısızlık ettiğini, kapısını tekmelediğini iddia ediyor. Tüzün, 'Türbanı siyasî simge olarak mı algılıyorsunuz?' sorusuna, 'bazı kişilerin taktığı tuhaf şeyler olduğunu, bunların hoş olmadığını ve bir kadın olarak yakıştıramadığı' karşılığını veriyor. Apartmana başörtülü gelenlere de karışmadığını vurguluyor. Apartman sakinleri ise yöneticiye itaatsizlik sebebiyle kapıcının işine son verildiğini söylüyor.
4857 sayılı İş Kanunu'nun 'Eşit Davranma İlkesi' başlıklı 5. maddesi, iş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayrım yapılmasını yasaklıyor

Allahım bu insanlara akıl, vicdan ver, vicdanın sığmayacağı kadar küçülmüşse yürekleri bizleri onlardan koru. bizi namerde muhtaç etme Allahım.

Maalesef toplumumuzun kanayan yarası artık bıçak yarasını geçti. Bahane olsun diye siyasi simge de oldu başörtümüz artık.

Paylaşım için teşekkürler meymune kardeşim.

Allahım bu insanlara akıl, vicdan ver, vicdanın sığmayacağı kadar küçülmüşse yürekleri bizleri onlardan koru. bizi namerde muhtaç etme Allahım.

amin kardeşim.... :-\ maalesef dağdan gelip bağdakini kovuyor bu.......... :-X

o apartmanda ne bereket olur ne huzur yaşasınlar bakalım sonları ne olacak

allah hidayet versin ona ve onun gibilere

malesef bende öyle bir apartman biliyorum ve öyle insanlara çok üzülüyorum Allah doğru yolu gösterir inşallah başka söylenicek bişey yok sanırım...

siyasi bir cevap olacak ama kusura bakmayın.bizden oy isterken kanayan yarayı baş örtüsünü çözeceğiz diyenler doğru, çözdüler ama baş örtümüzüzn bağını çözdüler,
yalnız şunuda belirtmeden geçemeyeceğim baş örtüsünü öyle kullanır hale geldikki onlara malzeme verdik maalesef başını örtüp diğer taraflarındanh haberi olmayanlarda onlara malzeme oldu.
biz biliyoruzki örtünme baş örtmeyle sınırlı değil ama bir hoca efendinin buyurduğu gibi başımızdakiler konuyu halledemeyince modern!!! müslümalar icat ettiler.

O bayan yöneticiye acıdım, nasipsiz...
Rabbim böylelerine hidayet nasip eylesin, eğer hidayeti mümkün değilse kahru perişan eylesin.

Artık baş örtüsünü tartışanları gördüğüm ve ağır ithamlarda bulunduklarında göz yaşlarımı tutamıyorum. :'( :'(

Rabbim böylelerine hidayet nasip eylesin, eğer hidayeti mümkün değilse kahru perişan eylesin.

amin >:(

allah hidayet versin ona ve onun gibilere
amin... teşekkürler arkadaşlar,yorumlara.

Maalesef toplumumuzun kanayan yarası artık bıçak yarasını geçti. Bahane olsun diye siyasi simge de oldu başörtümüz artık.

Paylaşım için teşekkürler meymune kardeşim.

[quote=verd-iebyaz ]

bu kadar duadan sonra iki rahmetin birisi mutlaka olmuştur diye düşünüyorum . :) hepinize tşkr ederim arkadaşlar..

Rabbim akıl-fikir versin bu ne yaa kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz.
Allah affetsin..
teşekkürler kardeşim paylaşımın için...

Güncel Haberler

MollaCami.Com