Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Namazda Kadınların Erkeklerden farklı olduğu yerler

Namaz hususunda kadınlar, 11 hususta erkeklerden farklıdır.

1-İftitah tekbirinde ellerini omuz hizasına kadar kaldırırlar.
2-İftitah tekbiri alırken ellerini yenlerinden çıkarmazlar.
3-İftihat tekbiri alırken sağ elini sol eli üzerinde göğüsleri üzerine koyarlar.
4-Rükuda az eğilir, erkekler gibi düz durmazlar.
5-Rükuda erkek gibi parmaklarını açıp dizini tutmazlar;parmaklarını birleştirip dizleri üzerine koyarlar.
6-Rükuda dizlerini hafifçe bükerler.
7-Secdede karnını uyluğu üzerine, pazularını da yanlarına bitiştirip dirseklerini yere döşer ve dizlerinin dibine secde ederler.
8-Teşehhütte sol kalçası üzerine oturup ayaklarını sağ taraftan çıkartır, el parmaklarını bitiştirip ellerini dizleri üzerine koyarlar.
9-Kadınlar erkeklere imam olamaz; kadının kadına imam olması tahrimen mekruhtur.
10-Kadınlara cuma namazı farz değildir, bayram namazları da vacip değildir.
11-Kadınlar secdede ayak parmaklarını dikmezler.

Hanımlara Rehber Bilgiler ve Büyük İslam Hanımları
syf:26

Evet, biliriz lakin hepsini bir arada sayenizde bir kez daha hatırlamış olduk...
Elinize emeğinize sağlık kardeşim...

Sizlerinde gözlerine sağlık kardeşim, sağolun.

Allah razı olsun

Rabbim cümlemizden razi olsun,umarım faideli olur.

evet kardeşim hepsini bir kez daha bir arada sunmanız çok faydalı olmuş. teşekkür ederiz.

emeğinize sağlık
başkalarına söylerken ( ayak parmaklarını dikmez ) bunun sebebini nasıl açıklarız ?
daha öncesinden bu soruyu merak ediyordum beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim
teşekkürler :)

sagol kardeşim çok güzel açıklamışın allah razı olsun cehahetimi bagışla hakkını helal et .şunuda öğrenmek istiyorum bel fıtığı oldugu için ayaklarımın üzerine oturuyorum bunun namazıma zarari varmı

bel fıtığı oldugu için ayaklarımın üzerine oturuyorum bunun namazıma zarari varmı

http://www.mollacami.net/forum/index.php/topic,22243.0.html

Namaz

MollaCami.Com