Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

İstanbul’un Fethine Mânevi Ricalin Yardımı

Silsile-i Sâdât-ı Nakşibendiye’nin on sekizinci halkası, Ubeydullah-ı Ahrâr Hazretleri’nin
torunu Hâce Muhammed Kasım anlatıyor..
Ubeydullah-i Ahrâr Hazretleri bir gün, Öğlenden sonra, aniden atının hazrılanmasını istedi ve binip Semerkand’dan süratle çıktı.
Talebelerinden bir kısmı da ona tabi olup takip ettiler. Biraz yol aldıktan sonra
Semerkand’ın dışında
Abbas Sahrası’na doğru atını hızla sürdü. Mevlâna Şeyh adında tanınmış bir talebesi,
bir müddet daha onu takip etti. Bu talebesi gördüklerini şöyle anlattı
Hâce Ubeydullah-ı Ahrâr Hazretleri ile sahraya vardığımızda, atını sağa sola sürmeye başladı. Sonra birdenbire gözden kayboldu.
Ubeydullah-ı Ahrâr Hazretleri daha sonra evine döndüğünde, talebeleri nereye ve niçin
gittiğini sordular. O da,
Türk sultanı Muhammed Han, kâfirlerle harb ediyrodu.
Benden yardım istedi. Ona yardıma gittim. Allah-ü Teâlâ’nın izniyle gâlip geldi, zafer kazanıldı. buyurdu.
Hâce Muhammed Kâsım, babası Hâce Abdülhâdi’nin şöyle anlattığını nakletmişti:
Bilad-ı Rum’a (Anadolu’ya) gittiğimde, Fatih Sultan Mehmed Han’ın oğlu Sultan Bayezid Han,
bana babam Ubeydullah-ı Ahrâr’ın şemailini tarif etti ve O Mübârek zatın beyaz bir atı var mı idi?
diye sordu. Ben de tarif ettiği bu zatın babam Ubeydullah-ı Ahrâr olduğunu ve bazen ona bindiğini söyledim. Bunun üzerine Sultan Bayezid Han Babam Fatih Sultan Mehmed Han bana şöyle anlattı: İstanbul’un Fethinde muhasaranın en şiddetli bir anında, Şeyh Ubeydullâh Hazretleri’nin imdadıma yetişmesini istedim. Şu vasıfta ve şu şekilde ve beyaz bir atın üstünde bir zat hemen yanıma geldi ve bana Korkma! buyurdu. Ben de Nasıl korkmayayım, bir türlü kale düşmüyor dedim. Elbisesinin yeninden bakmamı söyledi. Baktım, büyük bir ordu gördüm. İşte bu ordu ile sana yardıma geldim. Şimdi sen falan tepenin üzerine çık, üç defa kös vurdur ve orduna hücum emri ver. buyurdu. Emirlerini aynen yerine getirdim O da bana gösterdiği ordusuyla hücuma geçti. Böylece düşman hezimete uğradı ve İstanbul’un fethi müyesser oldu.

// Fazilet Takvimi // mollacami.net //ücharfbeşnokta)

emeğine sağlık.Huda razı olsun

allah razı olsun..

İstanbul

MollaCami.Com