Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hazreti Ebu Bekir rha imanı !

Esselamu aleykum.
''Ahiret ilminden kastım;muamele ve mükaşefedir.Muamele;insanın iç alemine dakarak ilahi varlık için çalışmasıdır.Bunun neticesi mükaşefeye varılır.Mükaşefeye gelince marifetullah olarak anlatabiliriz.Bu bir nurdur;Allah ü Teala temiz kalbe verir.Bu temizliğin,ibadet ve cihatla elde edilmesi mümkündür.
Anlatmak istediğimiz marifet,Hz.Ebu Bekir'in iman rütbesidir.Bu husu,Peygamberimizin s.a. bir hadisi şerifiyle teyid edilmiştir.Hadisi şerif şudur:
''Ebu Bekir'in imanı ile,yeryüzündekilerin imanı tartılacak olsa elbette pnun imanı ağı gelir,bu onun sinesine yerleştirilen ilahi bir sırrın neticesidir.''
Onun imanı ne delillere,nede hüccetlere dayanır.O sırrı anlamaya haris ol.Çünkü zahir alimlerin ve kelam hocalarının sermayesidışında bir iştir.Seni marifete ancak şiddetle araman götürebilir.Şunu bil ki;ilmin en şerefi ilmi tahsilden gaye marifet-i ilahidir.Marifet alemi beşeriyetin yetişeceği en üst makamdır ki,orası peygamberlerin,velilerin ve onlara uyanların makamıdır.Zamanlarını ibadetle marifetle geçiren iki büyük zatın halini anlatırken şöyle hikaye ederler.Onlar ölmüş,sonra gelenler onları temsilen birer suret yapmış,ellerine birer yazı vermiş.
Birinde şu yazılıymış:
Sen,her şeye karşı iyilik ettinse,sanmayasın yaptıkların cümlesi iyilik olur;ta Hakkı arif oluncaya kadar...
ve sebebleri sebeb kılan ve cümle eşyayı icad eden o olduğunu anlayıncaya kadar.
Diğerinde ise şöyle yazılıymış:
Allahü teala'ya karşı irfan duygusuna sahip olmadan yerdim içerdim.Ona karşı marifeti bulduktan sonra içmeden susuzluğumu kandırdım.''
Kaynak eser-El-Mürşidü'l Emin İla Mev'izetil-Mü'minin-Hüccetülislam İmam Gazali (ksa)

teşekkürler...emeğine sağlık..

teşekkürler...emeğine sağlık..

Tasavvûf

MollaCami.Com