Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Rüya Kayıt Cihazı (Yine Japonlar)

Japonlar bu cihazla rüyaları dijital ortama kaydedecek.

Japon araştırmacılar rüyalardaki görüntüleri kaydedip, dijital ortama aktaracak bir teknoloji geliştirdi.

Gizmag'da yer alan bilgilere göre, ATR Bilişimsel Nöroloji Laboratuvar'ında sürdürülen araştırma sırasında bilimadamları şimdilik beyindeki basit görüntüleri dijital ortama aktarmayı başardı. Ancak araştırmayı yürüten ekip, bu teknoloji sayesinde ileride öznel imgelerden oluşan rüyaların da dijital olarak kaydedilip, izlenebileceğini belirtiyor.

Geliştirilen teknoloji gözümüzdeki retina tarafından beynin görme merkezine gönderilen elektrik sinyallerini yakalayarak çalışıyor

-----------------------------------------------------

Rüyalar kayıt edilebilir mi?

RÜYA ELEKTRONİK CİHAZLARLA TESBİT EDİLEBİBİLİR Mİ?

Dr. Kleitman, uykularını müşahede altında tuttuğu kimselerin (EEG) elektroensefalogranik ve (EKG) elektrokardiagramlarını cihazlarla tespite başladı. Bu çalışmaların sonucunda; rüyanın varlığına delil olarak gösterdiği göz hareketlerine , heyecana bağlı kalp atışlarını da ilave etmiş oldu.
EEG'nin verdiği sonuç oldukça dikkat çekiciydi. Rüyanın başladığı andan itibaren, ağır bir ahenk içinde devam eden uyku halini gösteren çizgiler ritmik bir hal alıyor, uyanıklık halindeki şekilleriyle cihazın kağıt şeridi üzerine kaydoluyordu.
Sekiz kişi üzerinde yapılan bu deneyler on gün devam etti. Her defasında elektronik cihazın kaydettiği eğri büğrü çizgiler dikkatle incelendi. Ve şu sonuca varıldı: Rüya, uykunun yüzde yirmilik bir bölümünü teşkil etmektedir. Bu durumda ; sekiz saat uyuyan bir insanın uykusunun ilk saati ağır ve rüyasız geçmektedir. Bundan sonraki on dakika içinde rüya görülmekte ve sonra yine bir buçuk saat sürecek ağır uyku devresi başlamaktadır. Sonra yirmi dakikalık bir rüya ve yine bir buçuk saatlik ağır uyku...

Uykunun bundan sonraki kısmında ise otuz dakikalık bir rüya faslı daha vardır.
Nihayet yine uyku ve onu da uyanma takip eder.

"Yok daha neler" cümlesini kullanabilir miyim :D

Ben böyle buluşları hiç sevmiyorum biliyor musunuz? :-\

"Yok daha neler" cümlesini kullanabilir miyim :D

Ben de daha gönderilen mesajlarda başlığı görünce yok artık daha neler demekten kendimi alamamıştım. :)
Rüyaya bu bilim adamları hangi gözle bakıyorlar ve nasıl bir açıklama getiriyorlar çok merak ettim şimdi. ???

bu kadarda olmaz yani hadi teknoloji ilerlesin

tamam ama bukadar abartmasınlar

nedense benim pek hosuma gitmedi

bu alet ruyamı gormusum ister unuturum

ister unutmam tabikide bu benim dusuncem

cunku bence sağlığa zararlıdır..neyse uatmıım

emeğine sağlık kardesim :)

Dusunsenize herkes ruyanizi goruyormus ;D ;D ;D
Gizli sakli isleri olanlar uyumaya cekinirler ;)

Dimi ya ben rüyamda neler görüyorum neleer.. ;D

olur şimdi ben bunu takayım herkes görsün öylemi...daha neler ;D

Benim çok hoşuma gitti.Bu sayede sevdiğim ama kaybettiğim insanları tekrar tekrar görebilirim... :'(

Bana cok sacma geldi gercek olduguna pek inanamiyorum
Ama teknolojininde bazi konularda mesela robot insan bu kadar ilerlemesinden de cok korkuyorum
Allah sonumuzu hayretsin
Zalimlere firsat vermesin :-[

Teknolojik Gelismeler

MollaCami.Com