Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Tarihin en kanlı diktatörleri

Tarihin en kanlı diktatörleri

Tarihin çeşitli evrelerinde dünya, milyonlarca insanın ölüm emrini veren diktatörlerle tanıştı.

Maximilien Robespierre: Fransız devrimin liderliğini yapan Robespierre, 40 bin kişinin ölümüne neden oldu. Öldürülenler arasında din adamları, aristokratlar ile işçi ve köylüler bulunuyor.

Ayetullah Humeyni: 1979-1989 yılları arasında İran'ın liderliğini yapan Humeyni döneminde 30 bin rejim karşıtının öldürüldüğü belirtiliyor. 1989 yılında 86 yaşında ölen Ayetullah Humeyni, İranlı siyasi tutukluların yaşamasına izin vermedi.

İdi Amin: Uganda ordusunda subay olurken 1971 yılında gerçekleştirdiği darbeyle işbaşına geçen Amin, insan hakları ihlalleri, politik bastı ve etnik katliamlarla anıldı. 50 ila 80 bin kişinin öldürüldüğü dönemde 60 bin Asyalıyı da İngiliz pasaportuna sahip olduğu için sınır dışı etti. Ölümüne kadar Uganda'yı yöneten İdi Amin yaptıklarından pişman olmadığını sürekli dile getirdi.

Belçika Kralı II. Leopold: 1865-1909 yılları arasında Belçika krallığını yürüten Leopold, Afrika'da 3 milyon Kongolu'nun ölümünden sorumlu tutuluyor. Kendisi için özel bir ordu kuran II. Leopold, Kongo'da kouçuk ve fildişi elde etmek için oluşturulan merkezlerde işkenceden yapmaktan geri durmadı.

Pol Pot: Kamboçya'da gerilla savaşıyla iktidarı ele geçirerek 1975-79 arasında ülkeyi yöneten radikal komünist hareket Kızıl Kmerler'in başında olan Pol Pot, 1.5 milyon insanı çekiçler, balta ve küreklerle öldürme emrini verdi .Kentlerde yaşayan milyonlarca kişi zorla köylere yerleştirilerek, kolektif çiftliklerde çalışmaya zorlayan Pol Pot 1998 yılında hayatını kaybetti.

Korkunç İvan: İvan Vasiliyeviç yani bilinen adıyla Korkunç İvan üç yaşında Rusya'nın başına geçti. İlk Rus Çarı olarak bilinen Korkunç İvan döneminde yüzbinlerce insan sürgüne gönderildi. Kendi oğlunu öldermekten bile çekinmeyen İvan satranç oynarken öldü.

Josef Stalin: 1922'den, 1953 yılındaki ölümüne kadar 31 sene boyunca SSCB'nın liderliğini ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin liderliği anlamına gelen Genel Sekreterliğini yapmıştır. 10 milyon ila 60 milyon arasında insan Stalin döneminde öldürülmüştür.

Adolf Hitler: Adolf Hitler 1933 yılında Almanya'nın başbakanı ve 1934'den ölümüne kadar Almanya'nın Führer'i oldu. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP)'nin kurucusu ve başkanıydı. Ekonominin tekrar kurulması, yeniden silahlandırılmış bir ordu ve totaliter ve faşist bir rejimle; Hitler saldırgan bir dış politika izleyerek Alman "yaşam alanı"nı (Lebensraum) genişletmek amacıyla Polonya'ya saldırdı

Avrupa ve Asya'nın büyük bölümünü istila etti. 30 Nisan 1945 günü intihar ederek, yaşamına son verdi Nazi'lerin ırkçılığı sonucu 11 ile 14 milyon arasında insan öldürüldü. Bunların arasında Museviler ve Çingeneler yer aldı.

[right]güncel.net[/right]

idi amin bence haklı adam resmen beyaz düşmanı ama arikayı sömüren beyaz düşmanı.... onun meşhur bir sözü var:
-- Beyaz adam afrikaya geldiğinde onların elinde incil bizim elimizde yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz vardı; şimdi ise bizim elimizde incil onların elinde bizim yer altı ve yer üstü zenginlilerimiz var...

Zaten Hitler i severim anlatmaya gerek yok o olmasaydı yahudiler ne hale getirirdi cihanı...

Zaten Hitler i severim

Hitler hakkında bilgi sahibi olduğumda bu cümleyi kullanmıştım. "İnsanları katleden bir vahşiyi nasıl seversin" demişlerdi bana. Bu gün ise ben susuyorum herkes bunu söylüyor :)

demek bunlar bendende kötüymüş,ama ben daha kötüyüm,elma şekerinin kötüsüyüm sadece. ;D ;D

Hitler hakkında bilgi sahibi olduğumda bu cümleyi kullanmıştım. "İnsanları katleden bir vahşiyi nasıl seversin" demişlerdi bana. Bu gün ise ben susuyorum herkes bunu söylüyor :)

onun sözü var gün geldiğinde öldürmediğim her yadudi için bana küfredeceksiniz diye...

"onun sözü var gün geldiğinde öldürmediğim her yadudi için bana küfredeceksiniz diye..."

müsaadelerinizle kafama takilan 2 soru yöneltmek istiyorum:

saddam'i da baslikdaki kategoriye koyabilirmiyiz ?

m kemal dikdatörmüydü ?

Bu bilgileri ben toparlamadım. Eksikleri mazur görün lütfen ::)

Hitler hakkında bilgi sahibi olduğumda bu cümleyi kullanmıştım.

Daha öncede buna benzer bir konuda bir yorum yapmistim ama daha sonra zannediyorumki konunun gidisatindan dolayi gerekli görüldügü icin konu kaldirilmisti.

Simdi müsadenizle yorum yapmiycam fakat bir soru sormak istiyorum....

Onu sevebilmek icin bir sebep...yalnizca bir sebebi paylasirmisiniz.

Böyle birisini sevebilmek icin gecerli sayilabilecek bir tek sebep varsa lütfen bizimle paylasin.

Inanin sirf merak ettigim icin soruyorum.

Bir sebep... Söyleyeyim hemen;
Yahudilere karşı olan nefreti. Her ne kadar yahudilere karşı yaptığı şeyler soykırım olarak nitelendirilse bile ben güzel bir iş yaptığını düşünüyorum. Son nefesinde "keşke hiç yahudi bırakmasaydım" diye hayıflanması da cabası...

Onu SEVMENIZ icin gecerli sebebiniz yalnizca bumu?
Yoksa baska sebeplerinizde varmi?

Konuyu uzatmak mı istiyorsunuz? Yoksa merakınızı gidermek mi? Amacınız merakınızı gidermekse; bir sebep söylemiştim...

Estgfrl.
Konuyu uzatmak gibi bir niyetim yok elbet.
Lakin kardelen kardesim söylediginiz sebep buysa eger...
Onu sevmeyi gerektirecek mantikli bir sebep oldugunu düsünmedigimden baska bir sebebiniz varmi diye sormustum.
Arzu ederseniz sormam..konuyu kapatiriz

Herkesin bakış açısı farklıdır. Bana neden sordunuz. Ben de, en uygun ve ilk akla gelebilecek, ayrıca herkesin bilgi dağarcığında yer bulan bir noktayı dile getirdim. Sizin mantığınıza uymayabilir. Saygı duyarım. Lakin; bu benim mantığım :)
Varsa uygun bir düşünceniz, daha doğrusu mantıklı açıklamanız; merakla bekliyorum...

ben okuduğum birkaç kitaptan sonra yahudilerin kendi kendilerine soykırım yaptığı kanaatine vardım,

en önemli sebebi de şu;

bunların bir saf ırk görüşleri var ya,

birkaç kere göç edip başka ülkelerden insanlarla ve özellikle yahudi olmayanlarla evlenmişler birçoğu,

sonra hitler ki oda bir yahudi-alman,

bu saf ırk idealini güden yahudiler tarafından bir anlamda kandırılıp,ırkları karışmış yahudileri temizleme operasyonuna başlıyor,

gerisini biliyorsunuz zaten...

hitlerin o kadar kötü bir geçmişi var ki kitabı okurken acıdım adama!

ama yaptığı şeylerin hepsi o kadar kötü ki diyecek birşey yok,

bu olayda hep Hz Ebubekir gelir aklıma benim,

hani diyor ya ''bedenim okadar büyük olsa ki cehennemde sadece ben yansam''

şimdi işte İslam nezaketi ve duyarlılığı ve moda tabirle hümanistliği-insana verdiği değer, yani insan sevgisi....

seyyah-can...
sebep olarak mafya argosu ile cevap versek mafya olarak degerlendirilmeyiz demi ;)

düsmanimin düsmani dostumdur !

::)

Yakın Tarih

MollaCami.Com