Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Üç diploma

[color=purple]Öğrencinin biri hocasına sorar Hocam
Adam olmak için ne yapmalıyım der.
Hocası cevap verir Oğlum Adam olmak için üç diploma lazım.

Bunu duyan öğrenci peki deyip hocasının huzurundan ayrılır.
Yıllar sonra hocasının karsısına çıkıp, Hocam ben artık adam oldum der.
Nasıl? diye sorar hocası.
Hocam ilk önce gidip mühendislik fakültesini bitirdim. Oradan bir diploma aldım.
Ondan sonra azmettim, ziraat fakültesine de gidip bitirdim. İkinci diplomam da oradan.
Sizin sözünüzü hatırlayarak üçüncü bir diploma için çok çalıştım ve şu şu alanda
yüksek lisans yapıp son diplomamı da aldım işte der.
Hocası, Olmamış. der öğrencisinin gözlerine bakarak. Hayal kırıklığı içersindeki
öğrenci sorar üzgün bir sesle Ya nasıl olacaktı hocam..
Hoca cevap verir. Bak oğul, adam olabilmek için o diplomanın
bir tanesini deden; bir tanesini baban; bir tanesini de senin alman lazımdı.

// mollacami.net //ücharfbeşnokta //

emeğine saglık.niye dede ve baba demişler onu anlamadım.

emeğine saglık.niye dede ve baba demişler onu anlamadım.

Bende anlamadım.. ::)
Emeğinize sağlık kardeşim.

Sanırım geçmişinde önemli demek istedi. Hani genetik-ırsi gibi terimler kullanırız. Ya da katranı kaynatsan olmaz ki şeker, aslı bozuktur yine aslına çeker.. Bu söz ne derece doğru orasını tartışmak gerek yinede doğruluk payı yüksek olan bir sözdür sanırım. Paylaşım için teşekkürler...

Buradaki diplomadan kasıt normal eğitim diploması mı? Yoksa hayatın bizlere verdiği diploma mı?

Yoksa bilirsiniz "Eğitim cahilliği alır, eşeklik baki kalır." Hoş eşekleri tenzih ederim ama gerçek bu olsa gerek...

Atasözleri bolluğu oldu :D

:)
Evet kardelen bir nev'ı geçmişin de önemli demek istiyor. Halk diliye "atan nasıl iyi kimseler mi?, necidir evlâdım gibi...
Bir insan ne kadarda ilim yutsa, ahlâk yoksa ya da o ilmiyle amel etmiyorsa adam değildir.
Şimdilerde herkes okuyor, diplomalı cahiller derdi bir öğretmenim. Ne kadar üniversite bitirirse bitirsin elinde diploması olsun, saygısı -insani duyguları yoksa o benim ındımde diplomalı cahil derdi. Bu vesileyle Sevgili Öğretmenimide yâd etmiş olayım.

Öğretmeniniz çok güzel söylemiş sevgili Gulurana. İnsaniyet çok farklı bir şey ve korkarım günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş...

Okuyan gözlere, bizde teşekkür edip, gerekli izahları sevgili gulurana arkadaşımız açıklamış...
Kendisine şükranlarımızı sunarız...

açıklamalar tezat oluşturmuş.ü.h.b.n. kardeşim kusura bakmasın.hala bir mana çıkaramadım.çevreme bakınca,saygı gösterdiğimiz.önder gördüğümüz insanların yüzde ellisinin atası okumamaıştır. bakın aselet farklı birşey okunmayla elde edilmez.acizane fikrim

Konuya başka pencereden değişik manada bakalım...

1- Üç diploma, zahiri diploma olabilir ki zahiri manasına hükmedilir

2- İslam açısından baktığımızda islam, kuran, peygamber diplomasıda olabilir... ki mecazi manasına hükmediliir.
3- Geçmişine hükmedilir ki ataları kasdedilir... kinyevi manasına hükmedilir

Hangi açıdan bakarsak bakalım, hangi manaya hükmedersek edelim doğru. Yeter ki doğru bakalım, Ama bakış açısından bakış açısına değişir.. Lakin aynı pencereden bakarsak hangi yönden bakarsak bakalım sonuç aynı çıkar... çünkü aynı pencere...

Zannedersem sorun burda, bakış açısı...Birimiz hakıkatten bakıp diğeri başka manadan bakıyor :)

bakın aselet farklı birşey okunmayla elde edilmez

Neyi kasdettiniz...! yaptığı hal ve hareketler değilmi...

şimdi oldu.üniversite diyince kafam karıştı.bu üç maddeyede diyeceğim yok,a dan zye katılırım imzamı atarım.aseletten maksadım şu üniversite okuyarak bu meziyet kazanılmıyor.mesele anlaşılmıştır hocam saygılar.

Est.. Biz de şükranlarımızı sunarız..

Yayınlayan ve izahat getiren kardeşlerimize teşekkürler

Başarı Hikayeleri

MollaCami.Com