Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Peygamber Efendimizin Sevdiği Yemekler

"Çok sıcak yemeği sevmezdi."131

"En çok hoşlandığı yiyecek etti."132

"Kabağı çok severdi."133

"Avlanan kuş etlerini yerdi."134

"Hurmalardan Acve hurmasını severdi."135

Hz. Aişe (ra) Peygamberimiz (sav)'in sevdiği yiyeceklerle ilgili şunları söylemiştir:

"Tatlı ve balı severlerdi."136

"Hazreti Peygamberin katık olarak yediği yemeklerin bir kısmı şöyle sıralanabilir: Koyunun ön kolu ve sırt eti, pirzola, kebap, tavuk, toy kuşu, et çorbası, tirit, kabak, zeytinyağı, çökelek, kavun, helva, bal, hurma, pazı, anber balığı…"137

Hz. Aişe (ra) ek olarak şunları bildirmiştir:

"Kavun, karpuzu yaş hurma ile yerlerdi."138

Hz. Cabir (ra)'den:

"Taze hurma ve kavun çok yerlerdi ve 'bunlar güzel meyvedir' derlerdi."139

"Hiçbir zaman bir yemeği yermemiştir. Hoşuna giderse yer gitmezse yemezdi. Hoşlanmadığında da bir başkasına kötülemezdi." 140

Peygamber Efendimizin sevdiği bazı yiyecekler için söylediği sözlerden bir kısmı ise şöyledir:

"Etin en güzel yeri sırt etidir."141

"Sirke ne güzel katıktır"142

"Mantar kudret helvasıdır."143

"Sinameki ve sennut (tereyağ tulumuna konulan bal) yemeye devam ediniz. Çünkü bu iki şeyde samdan (ölümden) başka her hastalıktan şüphesiz şifa vardır."144

"Zeytinyağını yiyiniz ve kullanınız. Çünkü bu yağ mübarektir."145

"Hazreti Peygamberin katık olarak yediği yemeklerin bir kısmı şöyle sıralanabilir: Koyunun ön kolu ve sırt eti, pirzola, kebap, tavuk, toy kuşu, et çorbası, tirit, kabak, zeytinyağı, çökelek, kavun, helva, bal, hurma, pazı, anber balığı…"137

bazilarini bilmiyordum...Allah razi olsun... :)

ben de bilmiyordum ....hatta araştırdım...hangi hayvan olursa olsun asla arka butlarından yememiş...

Allah razı olsun kardeşim yaş hurma hakikaten çok güzel...

Allah razı olsun kardeşim meymune....haklısın çok güzel...

Rabb'im O'nun (s.a.v.) sevdiğini sevdirsin, sevmediğini cümlemizden uzak tutsun.

Teşekkürler.

amin.....konuları öne çıkarman güzel firdevs....görmeyen kardeşler için iyi oldu....

Rabb'im O'nun (s.a.v.) sevdiğini sevdirsin, sevmediğini cümlemizden uzak tutsun.

Teşekkürler.

Ben küçükken kabak yemeğini sevmezdim. Ama 1 sene önce Peygamber Efendimizin çok sevdiğini öğrenince yemeye başladım. Onu da burda öğrenmiştim. Öğrenmemize vesile olduğunuz için Allah razı olsun sizlerden.

ben de aksine kabağın hastasıyım....her halini severim...benimde sirkeyle aram çok iyi değil...yeni yeni alışıyorum...

Rabb'im O'nun (s.a.v.) sevdiğini sevdirsin, sevmediğini cümlemizden uzak tutsun

Amîn

Güzel paylaşımınızdan dolayı çok teşekkürler kardeşim
Allah razı olsun
ben çoğunu bilmiyordum ...
sayenizde öğrenmiş oldum ...

Amîn

Güzel paylaşımınızdan dolayı çok teşekkürler kardeşim
Allah razı olsun
ben çoğunu bilmiyordum ...
sayenizde öğrenmiş oldum ...

ne mutlu bana o halde....Allah razı olsun kardeşim.. :)

:)
Amîn cümlemizden kardeşim ...

amin.....konuları öne çıkarman güzel firdevs....görmeyen kardeşler için iyi oldu....

acve hurmasını hiç gördünüz mü şimdilerde kg su 100 tl tanesi 1 tl idi..

MANTAR VE MEDINE'NIN ACVE HURMASI

6989 - Ebu Sa'id ve Cabir radiyallahu anhuma anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Mantar kudret helvasi (nevi)ndendir Suyu goze sifadir Acve hurmasi cennettendir ve cinnete karsi sifadir"
__________________________________________________ __

İşte dünyanın en pahalı hurması ACVE

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte özellikle iftar sofralarının vazgeçilmez tadı hurmaya da talep artıyor Medine'den getirilen ve dünyanın en pahalı hurması olarak bilinen Acve hurması ise kilosu 100 YTL' den vatandaşlara sunuluyor

KONYA (İHA)
Konya'da hurma satışı yapan bir firma tarafından Medine'den getirtilen ve Peygamber hurması olarak bilinen hurmanın şifalı olduğuna inanılıyor Firma yetkilisi Enver Çakmak, Acve hurmasının zamanında Peygamber efendimiz tarafından ekildiğini ve bu nedenle Peygamber hurması olarak da bilindiğini belirterek, "Bu hurma o yıllardan beridir Medine'de yetiştiriliyor Diğer hurmalara göre daha büyük olan hurma, lezzetiyle de diğer hurmalardan ayrılıyor Ayrıca bu hurmanın ayrıca şifalı olduğuna da inanılıyor

Bu hurmanın şifalı olması hakkında Peygamber Efendimizin bir Hadis-i şerifi bile var Bu hurmadan sabah aç karnına 7 tane yiyen kişinin gün boyunca hiçbir şeyden zehirlenmediğine inanılıyor Hem şifalı hem de manevi özelliği olması nedeniyle bu hurmamız dünyanın en pahalı hurması olma özelliğini taşıyor" dedi Hurma hakkında bir hikaye olduğunu da dile getiren Enver Çakmak, "Bize anlatılanlara göre, Peygamber Efendimiz, Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde Medine'deki gayrimüslimler kendisinden peygamber olduğunu kanıtlaması için bir mucize göstermesini istemiş Bunun üzerine Peygamber Efendimiz yerden kuru ve yanmış bir dal parçasını eline almış ve tükürüğüyle ısladıktan sonra toprağa dikmiş Dikilen dal parçası anında büyümüş ve meyve vermeye başlamış İşte bu hurmaların, o dikilen ağacın meyveleri olduğu söylenir İnsanlarımızın bu hurmaya ilgisi yüksek Kimi kiloyla alırken kimi denemek amacıyla tane olarak alıyor Hurmanın kilosunu 100 YTL' den, tanesini ise 1 YTL 'den vatandaşımıza sunuyoruz" şeklinde konuştu
http://yenisafakcomtr/aktuel/?t=29092007&i=71783

aıntıdır

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com