Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Yoksulluğu kim alır?

Adamın biri giriştiği hiçbir işte başarılı olamayışına hayıflanıyor, fakirliğinden feryad edip duruyordu.

Büyük sûfî İbrahim Edhem, adamın bu feryadına bakıp:

“Oğul,” dedi, “galiba sen bu yoksulluğu ucuza aldın!”

Adam, bu söze kızdı:

“Böyle de söz mü olur?” diye söylendi. “Yoksulluğu kim satın alır? Sözünden utan yahu!”

İbrahim Edhem şöyle cevap verdi:

“Ben bir kere canla başla yoksulluğu seçtim, kabul ettim. Padişahlığı verdim de yoksulluğu satın aldım. Hâlâ da, yoksulluğun bir anını yüzlerce cihana satın almadayım. Hakikaten bence bu kadar değeri de vardır. Bu matahı ucuz bulduğumdan padişahlığa tamamıyla veda ettim. Hülasa, bunun kıymetini bilen benim, sen değilsin. Buna şükreden, bunu anına minnet bilen benim, sen değilsin.”

hemen aklımıza geldi

ilahi abdükel asi etaka
mukırran bizzünübi fekat deaka
fein yağfir feente ehlün lizaka
fein yetrut fe men yerham sivaka...

“Ben bir kere canla başla yoksulluğu seçtim, kabul ettim. Padişahlığı verdim de yoksulluğu satın aldım. Hâlâ da, yoksulluğun bir anını yüzlerce cihana satın almadayım. Hakikaten bence bu kadar değeri de vardır. Bu matahı ucuz bulduğumdan padişahlığa tamamıyla veda ettim. Hülasa, bunun kıymetini bilen benim, sen değilsin. Buna şükreden, bunu anına minnet bilen benim, sen değilsin.”

padişahlıgı verip yoksulluk alan bu devirde böyle insanlar bulmak çok çok zor...
bi kere daha silkelenip kendimize gelmemizi sagladın umut kardeş..
Allah razı olsun...

hemen aklımıza geldi

ilahi abdükel asi etaka
mukırran bizzünübi fekat deaka
fein yağfir feente ehlün lizaka
fein yetrut fe men yerham sivaka...

"Ey Rabbim, asi kulun kapına geldi.
Günahlarını itiraf ederek davetine geldi.
Senin şanındandır eğer bağışlarsan.
Senden başka kim bağışlayabilir ki, eğer kovarsan..."

Allah razı olsun beyazzambak..

padişahlıgı verip yoksulluk alan bu devirde böyle insanlar bulmak çok çok zor...
bi kere daha silkelenip kendimize gelmemizi sagladın umut kardeş..
Allah razı olsun...

estağfirullah, biz değiliz bunu sağlayan..
Allah senden de razı olsun rky kardeşim.

estağfirullah, biz değiliz bunu sağlayan..
Allah senden de razı olsun rky kardeşim.
AMİN CÜMLEMİZDEN...

Allah cc razı olsun umut kardeşim sağolasın...

siz de sağolun Letaif kardeşim, Rabbim ümmeti Muhammed'den razı olsun.

Allah razı olsun beyazzambak..

AMİN CÜMLEMİZDEN

bu kıssayı okuyunca aklıma sevgili PEYGAMBERİMİZİN s.a.v in
şu mubarek hadisi şerifi geldi

mealen-Cennete muttali oldum, ehlinin çoğunun fakirler olduğunu gördüm; bir tek zenginlerden ABDURRAHMAN b. AVF vardı oda fakirlerden 500 yıl sonra girecek diye duymuştum..
Cehenneme muttali oldum, ehlinin çoğunun zenginler olduğunu gördüm”

bu kıssayı okuyunca aklıma sevgili PEYGAMBERİMİZİN s.a.v in
şu mubarek hadisi şerifi geldi

mealen-Cennete muttali oldum, ehlinin çoğunun fakirler olduğunu gördüm; bir tek zenginlerden ABDURRAHMAN b. AVF vardı oda fakirlerden 500 yıl sonra girecek diye duymuştum..
Cehenneme muttali oldum, ehlinin çoğunun zenginler olduğunu gördüm”

Allah razı olsun sevgili hak yolcusu kardeşim..

Allah razı olsun. Hisse almak umuduyla...

Allah razı olsun. Hisse almak umuduyla...

amin, Rabbim sizden de razı olsun..

Allah cc razı olsun umut kardeşim sağolasın...

çok güzel bir istişare olmuş :)

konuyu başlatan umut kardeşim ve ilavede bulunanalrdan RABBim gani gani razı olsun... :D

ve dualarıyla bizleri yalnız bırakmayan kardeşlerimizden de Rab'bim ebeden ve daimen razı olsun :D

İz Bırakanlar (İslâm Büyükleri)

MollaCami.Com