Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Kardeşinin kusurlarını örtmek

Mümin, gücü yettiği kadar din kardeşinin kusurlarını örtmelidir.
Hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur:

"Kim bir kardeşinin ayıbını örterse; Yüce Allah da onun dünya ve ahirette ayıplarını örter."(Müslim, Zikr, 38; Ebu Davud, Edeb, 68; ibnu Mace. Mukaddime,
17. Aynı konuda bkz: Buhari, Mezalim, 3.)

Diğer bir hadiste şöyle buyrulmuştur:

"Kim kardeşinin bir ayıbını örterse, sanki canlı olarak toprağa gömülerek öldürülen
bir kız çocuğunu ölmeden hayata döndürmüş gibi sevap alır."(Ebu Davud, Edeb, 38; Nesai, Sünen-i Kübra; No: 7281; Ah-med, Müsned, IV, 147; Hakim, Müstedrek, IV, 383; ibnu Hıb-ban, Sahih, No: 517; Beyhaki, Süne-i Kübra, VIII, 331.)

İbnu Şirin (rah) derdi ki: "Kamil bir insan, din kardeşinin yetmiş tane kusurunu görür; fakat hepsine bir mazeret arar. Eğer bir özür bulursa, bu ona yeter, bulamazsa: "Herhalde kardeşimin benim bilmediğim bir özrü var ki bunu işliyor der."

Süfyan es-Sevri der ki: "Bir kimse ile Allah için kardeş olmak istediğin zaman,
ona kız. Sonra, gizlice bir adam gönder, ona senin hakkında haberler sordur;
eğer o senin hakkında hayır söylerse, onunla arkadaş ol."

Bir başkası da şöyle demiştir: "Deneyip tecrübe etmeden kimseyle kardeşlik kurma.
Önce ona bir sır ver; sonra kendisine biraz eziyet et ve onu kızdıracak bir iş yap; peşinden bak: Eğer sırrını başkalarına yayarsa, ondan sakın."

Ebu Yezid Beyazid-i Bistami'ye: "Kiminle arkadaşlık edeyim?" diye sorulunca,
şu cevabı vermiştir: "Senden Allahu Teala'nın bildiği gizli kusurlarını bildiği hâlde,
O'nun (c.c) gizlediği gibi, kusurlarını gizleyen kimse ile arkadaş ol."

Zünnun el-Mısrî elerdi ki:
"Seni hiç günah işleyemeyen birisi olarak görmek isteyen kimsenin arkadaşlığında
bir hayır yoktur."

Alimlerden birisine: "Kiminle arkadaşlık yapmalı?" diye sorulunca;
şu cevabı vermiştir: "Seni gücünün yetmediği işlerin altına sokmayan ve
aranızda hatır koruma sıkıntısını kaldıran kimse ile arkadaşlık yapın."

Cafer b. Muhammed es-Sadık (rah) derdi ki:

"Bana kardeşlerimin en ağır geleni, kendisi için bir sürü sıkıntıya girdiğim ve hatırını gözetmek için kendimi zorladığım kimsedir. Onların kalbime en hafif geleni ise, onunla beraberken, tek başıma olduğum gibi rahat davrandığım kimsedir."

en tahammülsüz olduğum konu budur. yüzüne gülüp arkasından konuşmak kadar çirkin birşey var mıdır? öyle insanlardan Rabbim uzak tutsun!

Amin kardeşim.Benimde en nefret ettiğim durumdur hatta eşimi dostumu bu yüzden çok uyarırım bana kızsanızda sevmesenizde arkamdan değil dostça yüzüme söyleyinki bende gerçekten DOSTum olduğunuzdan emin olayım.
yorumun için teşekkürler. :)

eline emeğine sağlık kardeşim..

OKUYAN GÖZLERİNİZE SAĞLIK.

Hayatın İçinden İslam

MollaCami.Com