Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Peygamberimizin(s.a.v)sevdiği müslüman nasıl omalıdır.

Allah’ı sevmek ve onun razı olduğunu bilmek soyut bir durum olduğu için anlamak zordur. Bir insan ben Allah’ı seviyorum diyebilir. Fakat bu durum içimizdeki bir duyguyu anlattığından dolayı, dışımızda bunu göstermemiz gerekir.

Diğer taraftan, Allah bizden razı mı? Biz onun yanında nasıl bir kuluz? Bu sorular da aynı şekilde anlaşılması zor konulardır. Bunu anlamanın da bir yolu olmalı.

İşte hem bizim Allah’ı sevdiğimizin anlaşılması, hem de Allah’ın bizden razı olduğunu anlamanın yolunu şu ayeti kerime de Allah’ımız bildiriyor. “Ey Muhammed deki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana tabi olun, ta ki Allah ta sizi sevsin.”

Dikkat edilirse Allah’ı sevmemizin göstergesi Hz. Peygamber Efendimize uyarak islamı yaşamaktır. Biz Peygamberimize uyarak hayatımızı yaşarsak, netice de Allah’ın da bizi sevdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Mesela, babanızı ve annenizi sevdiğiniz nasıl anlaşılır. Onların isteklerini yapar, memnun olmadığı şeyleri de terk ederseniz, o zaman sevdiğiniz ortaya çıkmış olur. Onlar bize demeseler bile biz bundan anlarız ki onlar da bizi seviyorlardır. Tam tersi olsa dediklerinin hiç birini yapmam ama, kalbime bak onları çok seviyorum dese kime inandıra bilirsiniz.

Demek ki Allah Peygamberimizi bir model olarak yaratmış ve en güzel örnekleri onda göstermiş. Bize de, eğer beni seviyorsanız, size Peygamber gönderdiğim Hz. Muhammed’e uyunuz. O takdirde anlayın ki ben de sizi seviyorum. Sözün özü: Allah’ın bizi sevdiğinin göstergesi, bizim ne kadar Hz. Muhammed’e benzediğimizdir. Ona göre sonuca varabiliriz.

Size, bize ve tüm insanlara yol haritası kur’an ve Sünnettir. Bundan başkasını size tavsiye edemeyiz. Yani kur’anı ve sünneti rasulullahı ( a.s.m ) kendimize rehber edinmek, kendimizi onlara endekslemek ve imani bahis ve kitapları tefekkür ile okumaktır. Yani imanın ve kur’anın anlattığı ve bahsettiği kurani ve imani kitaplar bulabilseniz veya bu konuları tefekkür ve mütalaa eden şahsiyetlerle beraber olmakla onlardan istifade edebilseniz sizin hem dünyanıza hem de ahiretinize faydalı olacaktır.

Namazları vaktinde kılmak, büyük günahlara dikkat etmek ve namazın arkasındaki tesbihatı yapmak ayrıca sizi tekamül ettirecektir.

Peygamberimizi sevmenin ve bunu göstermenin yolu da onun hayatını hayatımıza model yapmaktır.

allah cc razı olsun kardeşim allahın bize emirlerini yerine getirmeyip ,ben yapmıyorum ama nice namaz kılandan başını örtenden daha iyiyim benim kalbim temiz diyenler çok .acaba bu kalp neyle temiz olur .allaha ve sünnetine ittiba için biradım atmadan nasıl kalbimizi temizleyebilriz ?çok teşekkürler..

ALLAH celle celaluhu razı olsun

sayın leatif ve hak yolcusu ilginize teşekkür ederim saygı ve dua ile..

Allah razı olsun mevra kardeşim çok güzel bir paylaşımdı

Allah bize peygamber efendimize uyarak islamı yaşamayı nasip etsin(amin)

rabbim hepimizden razı olsun sayın firdevs27 saygı ile..


Allah razı olsun mevra kardeşim çok güzel bir paylaşımdı

Allah bize peygamber efendimize uyarak islamı yaşamayı nasip etsin(amin)

Allah cc razı olsun kardeşim. Rabbim bizi kendisine hakkıyla kulluk edenlerden olmayı nasib eylesin. AMİN


Allah cc razı olsun kardeşim. Rabbim bizi kendisine hakkıyla kulluk edenlerden olmayı nasib eylesin. AMİN


amin deniz ve gözyaşı kardeşlerim...

paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..


paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..

sendende kardeşim


ALLAH celle celaluhu razı olsun


Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com