Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Konya'da 2. üniversitenin temeli atıldı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,Türkiye'nin en önemli dinamik gücünün genç nüfus olduğunu belirterek, ''Bu gençleri doğru yetiştirirsek önümüz aydınlık olacak'' dedi. Hisarcıklıoğlu, Konya'nın merkez Karatay ilçesinde yaptırılacak KTO-Karatay Üniversitesinin temel atma töreninde, bir şehrin, lider konumundaki insanlarının vizyon sahibi olması halinde ileriye gittiğini söyledi.
Konyalıların çok akıllı olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
''Kendi yöneticilerini, Konya'yı temsil ve idare etme noktasında en akıllı insanları getirip getirip seçiyorlar. Konya Sanayi ve Ticaret Odaları ile Ticaret Borsası başkanlarına bakıldığında, Konya'nın niye ileriye gittiği görülüyor. Kendi yönetimime baktığımda 15 kişinin içinde 3 Konyalı, beni de sayarsanız 4 Konyalı var. Başka yerde 4 Konyalıyı bir arada göremezsiniz. TOBB üniversitemizin başına da Konyalı geldi. Rektörü de Konyalı. Bunlar Konyalının ne kadar başarılı olduğunun göstergesidir.''
Üniversitelerin sadece mesleki eğitim veren kurumlar değil, bir ülkenin entelektüel potansiyeline, kültürüne, sanayisine, sanatına ve fikrine bilim adamlarını yetiştiren mekanlar olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, üniversitelerin toplumsal gelişmenin, ilerlemenin, kalkınmanın motoru olduğunu bildirdi.
Üniversitelerde aklın, eleştirinin ve ifadenin özgürlüğünün sağlanması durumunda bu yapının topluma da sirayet edeceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
''Türkiye'nin en önemli dinamik gücü genç nüfusudur. Yüzde 50'si 28 yaşın altında. Bir daha önümüzdeki devrelerde bu şekilde genç nüfusumuz olamayacak. Bunları iyi yetiştirirsek, icatlar yapan insanlar çıkarırsak ülkenin önü aydınlık. Konya'da kurulacak bu üniversite, üniversite sanayi ve ticaret işbirliğini ortaya koyan önemli bir yer olacak. ABD'de en çok yabancı öğrenci kimden diye baktığınızda bizden olduğunu görüyoruz. Bu millet kıt kaynaklarda, döviz ihtiyacının en yüksek olduğu noktada kendi çocuklarına ülkesinin geleceği için yılda 500 milyon dolar kaynak ayırıyor. İşte bu vakıf üniversitelerini de diğer üniversiteleri de düşünmeliyiz. Her yıl 1 milyon 250 bin genç sınava giriyor. Bunların 200 bini üniversitelerde, diğerleri iş arıyor. Bu gençleri doğru yetiştirirsek önümüz aydınlık olacak.''

-KTO BAŞKANI ÜZÜLMEZ'İN KONUŞMASI -

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez de üniversitenin adının ilk başta KTO-Konya Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi olduğunu, ancak birkaç gün önce isminin KTO-Karatay Üniversitesi olarak değiştiğini söyledi.
Konya'nın Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde medrese kenti olduğunu ifade eden Üzülmez, şöyle konuştu:
''Osmanlı'nın son dönemlerinde bile 570 medrese faaliyet gösteriyordu. Şimdi ise Konya'da bir tek üniversite bulunuyor. Bu yeterli değil. Yeterli olmadığı için ikinci bir üniversitenin kurulması yolunda yoğun çalıştık. 3 yıllık çalışma sonucunda bu noktaya geldik. Amacımız, Konya'yı çağdaş üniversitelerin bulunduğu bir üniversite şehri haline getirmek ve Konya'yı tarihi misyonuna yeniden kavuşturmaktır.''
Üzülmez, üniversitede yaklaşık 7 bin öğrencinin eğitim göreceğini bildirdi.
Törene, Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Sanayi Odası ve TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kara, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, Orhan Erdem, merkez ilçe belediye başkanları, diğer odaların başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.
Konuşmaların ardından, protokol üyeleri butona basarak üniversitenin temelini attı.

konhaber

ya bir bu eksikti ...
Konyamada Allah Rahmet eylesin ...

:)

Ben de öğrencilerin gittikleri şehirlerde orada ki ortamı yavaştan, yavaştan bozduklarını düşünüyorum.
Ama aydın!lık bir gelecek için gerekli elbette. Umarım gençler okuyarak aydın!lanır ve kendilerine güzel bir gelecek hazırlar.

(Sanki ben de yaşlı bir insanmışım gibi dilekte bulundum ama :P)

Bence de öğrenciler gittikleri yerleri pek çok yönden etkileyip,yavaş yavaş değiştiriyorlar...

Aydınlanma meselesi bir tarafa değişik ve oldukça ilginç tarzlar geliştirmeye çalıştıkları ortada,en azından benim izlenimim bu yönde...

Kardelen kardeşim öğrenciler tarafından eleştiri yağmuru altında kalmayalım,şemsiyen var mı? :D

ilk taş bende gelsin o zaman ;D ;D
kabul sizin dediğinizi ben çok iyi anlıyor ve takdir ediyom mesela benim ilçemde eğitim fakültesi var önceden daha tutucu ne bilim dindar diyeyim artık öyle tabir edilirdi fakulte geldikten sonra bu durum olumsuz yönde değişti...

ama maddi açıdan halka esnafa gelir sağlıyor malum öğrenci millti bol keseden harcıyor...
eğitim açısından gelişim açısından da gerekli..

ha şu son dönemde her ile üniversite açılması yanlış bence çünkü yeterli alt yapı öğretim elemanı yok bu da zaten yetersiz ve kalıtesiz olan üniversite eğitiminin kalitesini düşürüyor...
not:dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 1 tek türk üniversitesi bile yok maalesef...

Kardelen kardeşim öğrenciler tarafından eleştiri yağmuru altında kalmayalım,şemsiyen var mı? :D

Keşke bize yalan olduğunu söyleseler. Şemsiyesiz yağmura çıkmaya hazırım o zaman.
Olmasa da yağmuru ben üstlenir sizi saklarım Ahuzar kardeşim :)

Hani derlerya yeni jenerasyon, ipi sapı koparmış (zavallı) gençler. Birde isim bulunmuş onlara tam bir komedi. Gülüyoruz ağlanılacak halimize :-\

Efe kardeşimizin değindiği şu nokta çok güzel; Eğitimciler yetiştirmeden binaları dikmenin bir anlamı yok.
Yalnız ben şunu anlamıyorum. Mezun olan öğretmenler iş bekliyor. Yeni açılan üniversiteler, okullar öğretmensizlikten ağlanıyor. Garip!...

üniversite diplomlı olup da işsiz olmak daha da zor olsa gerek...
bu durumda tanıdıklarım var atanmayan eğitim mezunları çok zor halleri yaa..

Yorumlara katılıyorum. Öğrencileri yetiştirmeden önce bu ülkenin önce eğitimcilerini yetiştirmeye ihtiyacı var.
Bizim memleketimize de gazi üniversitesinin bir fakültesinin açılması yönünde teklif götürülmüş ve kabul edilmiş ama ilçenin hocaları ve yaşlıları toplanıp bu üniversiteye okumak için gelen gençlerin buradaki yaşam tarzını değiştireceklerini ve ilçenin gençlerine kötü örnek olacaklarını düşünerek yapılmaması yönünde karar alınca inşaatı durdurmuşlar. mansurefe kardeşimizin dediği gibi belki esnaf yönünden ve ilçenin gelişimi açısından iyi bir fırsat olabilir ama ilçenin kültürel yapısının bozulmayacağı ve insanları özellikle de gençleri üzerinde olumsuz bir etki yapmayacağı konusunda emin olamayız. Büyük illerimizi yavaş yavaş kurban veriyoruz hiç değilse tarihi yapısı bozulmamış hala ananeleri en güzel şekilde yaşatabilen günah çukurlarının her sokağa yayılmadığı diyarlarımızı koruyalım. Bunları bir üniversite öğrencisi olarak söylüyorum. Ahuzar kardeşim şemsiyenizi açmanıza gerek yok sonuna kadar katılıyorum size... ;)

Konya insanı zaten bozulmaya hazır üniversite de yardımcı oluyor. Burayı herkes çok muhafazakar zannediyor da bir de gelip yaşasalar. OOOO

İkinci üniversite konusuna gelince Selçuk Üniversitesi yeterli gelmiyor Konya ya. Öğrenciler dolmuş taşıyor. Üniversite açılması öğrenciler açısından iyi ama bence Konya açısından iyi değil.

Teşekkürler

Demek ki kardeşlerimizle aynı fikirdeyiz...Şemsiyemi kapatıyorum O zaman Kardelen ve Gözyaşı kardeşlerim ;)

Konya insanı zaten bozulmaya hazır üniversite de yardımcı oluyor. Burayı herkes çok muhafazakar zannediyor da bir de gelip yaşasalar. OOOO

Bence siz yeterince tanıyamamışsınız kardeşim...
Konyanın yerli olan halkı gayet muhafazakar, tutucu insanlardır ...
Yeni gelen nesil üniversiteyle birleşince elbetg bozulmalar olmuş, olacaktır ...

Bundan 5 sene önce kim cürret edebilirdi alaaddinde zaferde mini etekle gezmeye ???
adamı taşlar öldürürlerdi valla ...

Adapazarı'da öyleydi hhmercan kardeşim. Şimdi çark caddesinden geçemez olduk. Neyse ki havalar soğuk, ısınana kadar cadde bizim :D
Hiç kimse Konya halkını muhafazakar olmamakla itham etmiyor.

Ben öyle düşünüyorum ki; bir takım öğrenciler okuyup bilgi sahibi olmak için memleket değiştirseler, bu gibi sorunlar olmayacaktır. Memleket değiştirmeyi bir rahatlama olarak görenler de, o bölgede alışılmamış davranışlarla ortamı bozuyorlar :-\

:)

Ben de öğrencilerin gittikleri şehirlerde orada ki ortamı yavaştan, yavaştan bozduklarını düşünüyorum.
Ama aydın!lık bir gelecek için gerekli elbette. Umarım gençler okuyarak aydın!lanır ve kendilerine güzel bir gelecek hazırlar.

(Sanki ben de yaşlı bir insanmışım gibi dilekte bulundum ama :P)
++++++

konya gibi bir yer için bu sözü kullanıyorsanız siz hiç başka şehirleri gezmemişsiniz heralde...üniversite açısından belki böyle olabilir ama diğer şehirlerden iyi yinede...
kötünün iyisi diyelim biz buna ::)

Güncel Haberler

MollaCami.Com