Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

>>Rasulullaha itaat şarttır>>

Dün yine tv de çok bilmiş bir ilahiyatçımızın dediklerinden sonra ,

Günümüzde ''BEN SADECE KUR'AN'A BAKARIM '' DİYENLERE İTAF OLUNUR...........

[ Peygamberimize (sav) itaatin farz olduğunu bildiren bazı ayet–i kerimeler mealen şöyledir:

”Kendilerini iyilikle emir ve münkerden nehy eyler, iyi şeyleri onlara helal, fena şeyleri haram kılar.” (El– A’ raf Suresi:156)

“Peygamber’in size verdiğini alın, sizi kendisinden nehy ettiği şeyden de sakının.” (Haşr Suresi:7)

“Allah’a ve Peygambere itaat edin ki, size merhamet edilsin.” (Al–i İmran Suresi:132)

“Kim Peygambere itaat ederse muhakkak Allah’a itaat etmiştir.” (Nisa Suresi:80)

“Ey iman edenler, size hayat verecek şeye sizi davet ettiklerinde, Allah ve Rasulü’ne icabet edin.” (El–Enfal Suresi:24)

“De ki, eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin.” (Al–i İmran Suresi:31)

“Peygamberin emrine muhalefet edenler, kendilerine bir fitne veyahut elemli bir azap isabet etmesinden sakınsınlar.” (Nur Suresi:64)

“ De ki, Allah’a ve Rasulü’ne itaat ediniz. Eğer yüz çevirirseniz kafir olursunuz.” (Al–i İmran Suresi:32)
“Allah ve Rasulü bir işe hüküm verdiği zaman, mü’min bir erkekle, mü’min bir kadın için, kendi işlerinde muhayyerlik hakları yoktur.” (Ahzap Suresi:36)

“Sizin için Allah Rasulü en güzel örnektir.” (Ahzap Suresi:21)

Rasül– Ekrem (s.a.v.)’e itaatin farz olduğunu bildiren daha birçok ayet–i kerime vardır. Konu ile ilgili Hadis–i Şerifler şunlardır:

“Kim bana itaat ederse, muhakkak ki Allah’a itaat etmiştir. Kim de bana isyan ederse muhakkak ki Allah’a isyan etmiştir.” (Kütüb–i Sitte, c/16, sh:482)

“Haberiniz olsun “ bana Kitap (Kur’an) ve onun kadar başkası (Sünnet) verilmiştir. Haberiniz olsun, koltuğuna kurulmuş karnı tok birilerinin şöyle diyeceği gün yakındır: "Size Kur’an yeter, helal nevinden onda ne varsa onları helal bilin, haram nevinden onda ne varsa onları da haram kabul edin.” Böyle diyenden sakının...” (Kütüb–i Sitte, c/16, sh:359)

“Dikkat edin bir adama benden bir hadis ulaşır, o da koltuğuna dayanmış şekilde : “Sizinle bizim aramızda Allah’ın kitabı vardır. Onda neyi helal kıldığını görürsek, onu helal sayarız.” diye söyler mi? Şunu bilin ki, Allah Resulü’nün haram kıldığı da, Allah’ın haram kıldığıdır.” (Kütüb–i Sitte, c/16, sh:393)

“Size iki şey bıraktım, onlara sımsıkı tutundukça asla yolunuzu şaşırmazsınız: Allah’ın Kitabı (Kur’an), ve Peygamber’in Sünneti” (El–Esas Fi’s Sünne)

İmam Evzai (rh.a.) diyor ki : “Sünnet, Kur’an’ın açıklaması olarak gelmiştir.”

malesef bizim ilahiyatçılar ilahiyatçı degil,fitne fesat merkezligi yapıyorlar zaten...
paylaşım için tşkkrlr..

Günümüzde ''BEN SADECE KUR'AN'A BAKARIM" diyenlere soruyorum
Allah cc Hz Kuran da namaz kılın buyuruyor ama nasıl kılınacağını anlatmıyor,
eeeee nasıl kılacağız o zaman?
bakıyoruz sünneti seniyyeye,beni gördüğünüz gibi namaz kılınız buyuruyor efendimiz s.a.v,
bu ayeti kerimeyi ancak sünnet tamamlar... O halde edillei şerıyye inanmak şarttır...

PEYGAMBERİMİZE (ASV) itaat ŞARTTIR...VARİSLERİNE de ŞARTTIR......mevlam kimseyi şaşırtmasın

amin.. ecmain..

“Haberiniz olsun “ bana Kitap (Kur’an) ve onun kadar başkası (Sünnet) verilmiştir. Haberiniz olsun, koltuğuna kurulmuş karnı tok birilerinin şöyle diyeceği gün yakındır: "Size Kur’an yeter, helal nevinden onda ne varsa onları helal bilin, haram nevinden onda ne varsa onları da haram kabul edin.” Böyle diyenden sakının...” (Kütüb–i Sitte, c/16, sh:359)

[/color]

Sizinde burada alıntıladığınız hadiste Yüce peygamberimiz(S.A.V) bizi uyarmış..Bize düşen bu uyarıyı dikkate alıp,bunun dışında; her kim söylerse söylesin söylenenleri kaleye almamak..Bizleri aydınlattığınız için teşekkürler..Allah(C.C) sizden razı olsun..

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com