Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

>>9 dil biliyor ama........>>

Üniversite mezunu kimya mühendisi. 9 dil biliyor. Ama o bir şirketin kalifiye elemanı değil. Çöplerden ekmek parasını çıkarmaya çalışan bir hurdacı.

Çöpten bulduğu elbiseleri giyen, karnını da çöplerde bulduklarıyla doyuran tahsilli hurdacı, bisikletine monte ettiği kendi tasarımı 1 metrekarelik karavanında yatıp kalkıyor. Nizamoğlu, gece branda ile örttüğü evini gündüz hurda toplamak için kullanıyor.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşayan Ferhat Nizamoğlu, Bulgaristan'da doğup büyümüş. Dünyanın en iyi 70. üniversitesi olan Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi'ni bitirmiş. Rusçayı anadili gibi konuşuyor. Bunun yanında Bulgarca, Sırpça, Makedonca, Slovence, Çekçe, Filipince, Polandca ve Almanca biliyor. 1989 yılında Türkiye'ye göç ederek Bursa'ya yerleşmiş. Bulgaristan pasaportu ile 48 yaşına kadar 42 ülke gezmiş.

Pek çok üst düzey görevlerde bulunmuş. Türkiye'de de resmîkurumlarda çevirmen olarak çalışmış. İki çocuğu bulunan Ferhat Nizamoğlu, 1994 yılında eşinden ayrılmış. O yıldan bu yana çocuklarıyla görüşme imkanı bulamamış. Kendini işe adayan kimya mühendisinin çöküş hikâyesi bir maden yatağını kiralamak için tüm mal varlığını satmasıyla başlamış. Talihsiz adam, turizmde de aradığını bulamayınca sokaklara düşmüş. Hurdacılıkla geçimini sağlamaya başlamış. Çöplerden bulduğu elbiseleri giyen Nizamoğlu, bisikletinin arkasına monte ettiği küçük karavanda yaşam mücadelesi veriyor.

Evi olmadığı için yağmurlu ve soğuk havalarda büyük sıkıntı çektiğini anlatan tahsilli hurdacı, her şeye rağmen hayattan 'tat' aldığını söylüyor. Hatta bir metrekarelik küçük karavanının içinde yakıtsız jeneratör projesi geliştirdiğini iddia ediyor. Projesini noterden onaylattığını belirten Nizamoğlu, hayalini şöyle dile getiriyor: "Hurdacılıktan kazandığım parayla bu jeneratörün bir bölümünü yaptım. İmkanım el vermediği için istediğim verimi alamadım. Şimdi bana şans versinler kuracağım santrallerle Fethiye'nin aydınlatmasını bedavaya getirebilirim

ilginç ötesi ilginç...

ee ne demişler burası türkiye...

Türkiyede yaşamak bu olsa gerek...
vay be 9 dil bil sen ama bi kazmaya sap olma...
enteresan bişiy ya....
tşkkrlr paylaşım için syn cepni...

eeee kaldıranda yüce RABBİM indirende

böyleleri türkiyemizde de çokkk ama bilinmiyor

nice iflas eden iş adamlarımız var her ne kadar sonları böyle olmasada (RABBİM daha beter etmesin inşallah )...
hani tabir caizse bir ekmeğe muhtaç denebilcek kadar

eşimin çok iyi tanıdığı bir kardeşimiz var 2000 li yıllarda
onunda fabrikası varmış yanında 150 kişi çalışırmış dünyanın
gitmediği bir ülkesi kalmamış ama şimdilerde gelin görünki
cep telefonuna kontür alacak kadar geliri yok sana bana çağrı bırakıp öyle konuşuyor..yani anlayınn

MEVLAM kimseyi olduğu konumdan aşağı düşürmesin bu günlermizi aratmasın
anca yaşayan biliyor...

9 dil bilen bir insan topkapısarayının önünde otursa...lüks geçinir......bi denesin...ayasofya,topkapı arasını bi dolaşsın.....9 dili bırak iyi 3 dilim olsun işimden istifa ederim...rehber olurum.(ingilizce,fransızca,almanca)

9 dil bilen bir insan topkapısarayının önünde otursa...lüks geçinir......bi denesin...ayasofya,topkapı arasını bi dolaşsın.....9 dili bırak iyi 3 dilim olsun işimden istifa ederim...rehber olurum.(ingilizce,fransızca,almanca)

haklısınız....
ya aslında memelektimizde gözü açık uyanık oluversen köşelik olmak kolay tabii biraz da allah korkun olmazsa tamam... ama o paranın de bedi bereketi olmaz o ayrı mesele...

haklısınız....
ya aslında memelektimizde gözü açık uyanık oluversen köşelik olmak kolay tabii biraz da allah korkun olmazsa tamam... ama o paranın de bedi bereketi olmaz o ayrı mesele...
.....YOK BURADA gözü açıklıktan falan bahsetmiyoruz...haramın hiç birine yanaşmayız.lütfen.....rehberlik yapmak günah değil zannedersem....

bence bununaltında çok daha farklı şeyler vardır.benim inanasım gelmiyor ,9 dil bil ve hurda topla yokcanım sende.

;D ;D ;D çok haklsında ihvan kardeş fakat işte bazısı bunu onur gurur meselesi yapıyor

aslında dediğiniz gibi heleki sitanbulda aç kadım demek çok abess

Eee ne oldum değil, ne olacağım demeli insan... ::)
Sen kalk dünyanın sayılı üniversitelerinden birinde oku, 9 dil bil ve böyle bir sonuç ha, ilginç doğrusu... :-X
Ah be bunun yaptıklarını ben yapsam şimdi kimbilir nerde olurdum... 8) ;)

Eee ne oldum değil, ne olacağım demeli insan... ::)
Sen kalk dünyanın sayılı üniversitelerinden birinde oku, 9 dil bil ve böyle bir sonuç ha, ilginç doğrusu... :-X
Ah be bunun yaptıklarını ben yapsam şimdi kimbilir nerde olurdum... 8) ;)

o halde rabbimize ne kadar şükretsek az değilmi arkadaşlar
Allah cümlemizi şükreden kullarından kılsın

Şimdi ben çok şaşırdım inansammı bu habere bile dedim açıkcası.Turizm memleketi böyle biyerde 9 dil bilen insan havada kapılır.Tanıdığım bir dil bilen fransa da yaşamış ilkokul mezunu olan birisi otel de çalışıyor.Hiç olmadı seracılık var.Oralarda kimse bu duruma düşmez.Bu işte bi bityeniği var. :o :o :o

Güncel Haberler

MollaCami.Com