Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Tahta kaşıklar tarihe karışıyor

[right]29.10.2008[/right]
Tahta kaşıklar tarihe karışıyor

Yıllar önce sofralarda sadece tahta kaçıklar bulunurdu. İlgi azalınca usta da kalmadı.

Amasya'da ailesinden öğrendiği tahta kaşık imalatını 60 yıldır sürdüren 72 yaşındaki Sadık Çinkaya, mesleğinin giderek yok olduğunu söyledi.

Gümüşhacıköy ilçesi Pusacık köyünde beş çocuğu ve 11 torunu ile yaşayan Çinkaya, dedelerinden kalan tahta kaşıkçılığın günümüzde ilgi görmediğini bildirdi.

Daha önceleri köyün tek geçim kaynağı olan kaşıkçılığın artık önemini yitirdiğini ve yok olmaya başladığını anlatan Çinkaya, meslekle birlikte ustaların yavaş yavaş kaybolduğunu ifade etti.

Kaşık üretimiyle geçimini sağlayan 90 hanelik köyde mesleği yapan kimse kalmadığını anlatan Çinkaya, şunları söyledi:

''Yıllar önce sofralarda sadece tahta kaşık bulunurdu. Ancak metal kaşıkların çıkmasıyla tahta kaşığa ilgi azaldı. Günümüzde sadece yemek pişirilirken tencerenin altını çizmeden karıştırmak için tahta kaşıklar kullanılıyor. İlgi azalınca usta da kalmadı. Meslek artık ölüyor.''

Eskiden günlük 150 kaşık yaptığını, ancak bu sayın şimdi 30'u geçmediğini belirten Çinkaya, ''Eskiden sipariş ile çalışırdık ve kaşık yetiştiremezdik. Türkiye'nin birçok yerine kaşık gönderirdik. Kayın ve gürgen ağaçlarından yaptığımız kaşıklar ile evimizin geçimini sağlardık. Şimdi ise adeta laf olsun diye mesleği sürdürüyoruz'' diye konuştu.

Tanesi 500 YKr'den satılan kaşıkların yıllarca kullanılabileceğini de belirten Çinkaya, kaşığın kalitesinin, yapımında kullanılan ağaç kadar ustanın maharetine bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

[right]AA
Haberturk[/right]

En iyi kaşık şimşir ağacından olur diye bilirim.

Bizim memlekette vardı bu kaşıkları yapan ustalardan.Bir tanesi kaşıklarını senelerce bir dükkanın önüne koydu;gelen geçen istediği kaşığı alır,parasını sepete bırakırdı.Hala vardır bizim evlerde bu ustanın kaşıkları..

Önce biraz eğridirler,suya koyarsın düzelsin diye ve kullanırsın.

Annem çok kızar kaşığı tencerenin içinde bırakanlara,kaşığı karartıyorsunuz der.Temiz ve düzenli hanımların kaşıkları aldıkları günkü renginde olur,bir evde tepsi,çaydanlık temizliğinden sonra kız alınırken kaşıklara bakılırmış...

Yalnız bu kaşıklar öyle 500 ykr falan değil,yani şimşirler.En ucuzunu 3-4 bine satılıyor.

O kişi elinde olan kaşıkları, bitsin diye ucuza satıyordur belki.

Güzel bir ağaçtan yapılan kaşıklar fiyat olarak pek de uygun değil.
Herne kadar ormanlarımıza sahip çıkmaya özen göstersek de sağlık açısından tahta kaşık daha iyi ama ::) Pek kullanmıyoruz o başka :)

Bu arada haberde 500 Ykr yazıyor. Bu nasıl bir rakamdır, nasıl bir para birimidir hayretteyim.
Orjinal hali ile kalsın istedim, bilerek düzenlemedim. :D

eski herşeyde oldugu gibi bunlarda yok olup gidyor yava ş yavaş...
adeta tüketim çılgını olan bir insan olup çıktık....
tşkkrlr...

Ben eskileri seviyorum :-\
Yeniliklere de açığız. Arasını nasıl bulacağız bilmem :D

Ben eskileri seviyorum :-\
Yeniliklere de açığız. Arasını nasıl bulacağız bilmem :D

Aynen :D Ne yardan geçeßiLiyoruz ne de ser den .. Teşekkürler KardeLen54..

ßu arada 500 Ykr hakkaten ne kadar ediyor :D

ßu arada 500 Ykr hakkaten ne kadar ediyor :D

Tek tek sayalım mı ne dersin? Ya da ekonomistlere danışalım :D

500 krş = 5 Lira eder de burada kasdedilen 50 kuruş mudur, 5 lira mıdır bilemedim ::)

Rica ederim efendim, asıl ben teşekkür ederim ilginize ;)

Çok komiğime gidiyor,ne mi? :D

Ben yeni para birimini maalesef karıştırıyorum. :o

Anaokulu 2 sene,ilkokul 5 sene ,ortaokul 3 sene,lise 3 sene,Üniversite 5 sene,yüksekokul 3 sene toplam ne yapıyor ?

İşte o kadar okudum ama yeni para birimini şaşırıyorum;hem söylerken ,hem yazarken !

aboooooooooo 21 yıl yapıyo tamı tamına...acaba yanlışmı hesapladımki...

Bir haber sitesinde bu şekilde yayımlanırsa, bizler vatandaş olarak haliyle karıştırırız yeni para birimlerini :D

dedem de yapardı bu kaşıkalardan....

çok sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar...

özellikle bazı yemeklerde kullanmak bi gelenek olmuş artık...

ama merak etmeyin ustalar yapmazsa çin yapar:D

ya bizim seyid onbaşıya kadar neleri yapıyo bu çin....

ama merak etmeyin ustalar yapmazsa çin yapar:D

>:( >:( >:(
En çok kızdığım mevzu. Çinliler ve yaptıkları...
Tüm dünyada imalatı ele geçirdiler. Yapmasınlar mümkünse.

Keşke dedeniz ve onun gibiler bu ve benzeri el becerilerini yeni nesillere aktarsalar :-\
Habere ilginize teşekkürler...

Çok üzüldüm :'( Tahta kaşık devride kapanıyor olmalı.
Eskiye dahir herşey kayboluyor maalesef.

Tahta kaşıkla yapılan yemekleri daha bir leziz bulurum nedense :) Çokta severim.biz mi öğrensek yapılışını :)
Dediğin gibi kardelen Keşke dedeniz ve onun gibiler bu ve benzeri el becerilerini yeni nesillere aktarsalar

Teşekkürler

Kaybolmayan eski istiyoruz :D
Yani eskilerimiz, örflerimiz, adetlerimiz, güzelliklerimiz eskimesinler :-\ :'(

ben dedem sağ iken öğreneyi bari:):)

ya bende hep eski otantik şeyler kullanmayı giymeyi severim yoksa bu eskiler gidince bende mı kaybolacam): ): :D

Eskilerle gitmesek bile bir gün elbet eskiyip gideceğiz :'(

:)

Güncel Haberler

MollaCami.Com