Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Peygamber ailesinin sofrası

Herkes gibi Hz. Peygamber de bazı yemekleri diğerlerinden çok severdi. Fakat O, beğenmediği bir yemeği asla kötülemezdi ve kötülenmesini de yasaklamıştı. Buhari ve Müslim’de O’nun bu tutumu şöyle anlatılır:
“Rasûlullah (as), hiçbir zaman hiç bir yemeği kötülemezdi. Eğer canı çekerse yer, hoşlanmadıysa bırakırdı.” (Buhari, Et’ime, 21, Müslim, Müsâkât, 138)

Hz. Peygamber (s.a.v) bu mevzuda: “Hoşlanmadığını bırak, onu başkasına haram etme” (Ebu Davut, Edahi,5) diyerek başkalarının arzularına saygılı olmak gerektiğini vurguluyor ve yiyeceklerin de ziyan olmasını engelliyordu. O, münferit yemek yemenin bereketli olmayacağını ve ailede topluca sofraya oturmak gerektiğini şöyle tembihliyordu. “Yemeği topluca yeyiniz, dağınık olmayınız, şüphesiz ki bereket topluca yemektedir.
(İbni Mace, Et’ime, 17)

Her hareketinde ayrı bir incelik, ayrı bir zerafet, ayrı bir güzellik. Rabbim onun yolundan ayırmasın...

Paylaşım için teşekkürler...

Allah razı olsun kardeş o insanlığın iftihar tablosudur.Ve bize her alanda örnektir.

Amenna.

ALLAH(c.c) razı oLsun..

Forumda ki 'yer misin,yemez misin?' ßöLümünü gözden geçirmekte yarar var diye düşünüyorum .

evet haklısınız

Her hareketinde ayrı bir incelik, ayrı bir zerafet, ayrı bir güzellik. Rabbim onun yolundan ayırmasın...

okuyan gözlere sağlık

Efendim yine sözünü söylemiş :) :)
yol ...her konuda onun yolu....

Her hareketinde ayrı bir incelik, ayrı bir zerafet, ayrı bir güzellik. Rabbim O'nun(s.a.v) yolundan ayırmasın...

teşekkürler kardeşler okuyan gözlere sağlık

ben teşekkür ederim kardeşim

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com