Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Bandırma'da ro-ro gemisi battı

Bandırma açıklarında TIR ve kamyon taşıyan Orion Asya İstanbul Shipping'e ait Hayat N isimli 118 metre boyundaki Ro-Ro gemisi battı.

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde limanda ayrıldıktan sonra yan yatarak batan Roro gemisinde ilk belirlemelere göre 70'i aşkın yolcu ve mürettebatın kurtarıldığı bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

AA muhabirinin Kapıdağ Devlet Hastanesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, gemiden ölü çıkarılan kişinin Özer Erdoğan (42) olduğu belirlendi.

İstanbul'a giden kamyon tır ve otomobilleri taşıyan Roro gemisi saat 23.20 sıralarında Bandırma limanından ayrıldıktan kısa süre sonra yan yatmaya başladı. Kaptan Mithat Altın gemide mürettebat ile birlikte 150 kişinin bulunduğunu, 73 kamyon ve 2 otomobil bulunduğunu söyledi.

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, geminin yük yatması sonucu battığını, ilk etapta 70 kişinin kurtarıldığını bir kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, "Kurtarılanlar ambulanslarla Bandırma'daki hastanelere kaldırıldı. Gemi tamamen battı. Arama kurtarma faaliyeti için Balıkesir'den sivil savunmaya ve itfaiyeye ait balık adamlar gönderildi. Umarız ölü sayısı artmaz" dedi.

Bandırma Kaymakamı Salih Keser ise, ilk belirlemelere göre bir kişinin boğularak hayatını kaybettiğini, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini ifade etti.

Olayın dehşetini yaşayan yolcular ise geminin yan yatmaya başlamasının ardından 25-30 dakikada tamamen sulara gömüldüğünü, bu sırada sahil güvenlik ve balıkçı teknelerinin yardıma geldiğini ve kendilerini kurtardığını söyledi. Bandırma limanına can yelekli bir şekilde getirilen yolcuların büyük korku ve şok yaşadıkları birbirlerine sarılarak ağlamaları dikkat çekti.

Öte yandan 80 civarındaki nakliye gemisi ve tırda yüklü miktarda maddi kayıp olduğu kaydedildi.
Kesin kayıp sayısının jandarma ve polis ekiplerinin yapacağı incelemenin ardından netlik kazanacağı, Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu'nun da Bandırma'ya hareket ettiği bildirildi.

BANDIRMA KAYMAKAMI KESER: GEMİDE 150'YE YAKIN YOLCU OLDUĞU SÖYLENİYOR, MÜRETTEBATIN TAMAMI KURTULDU

Bandırma Kaymakamı Salih Keser, Bandırma Limanı'ndan ayrıldıktan kısa süre sonra batan İstanbul Lines isimli Ro-Ro gemisinde 150'ye yakın yolcu olduğunun söylendiğini, mürettebatın tamamının kurtulduğunu, ancak yolcularla ilgili henüz bilgi ulaşmadığını bildirdi.

Keser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geminin kaptanı Mithat Altın'ın verdiği bilgiye göre gemide 150'ye yakın yolcu bulunduğunu kaydetti. Altın'ın, geminin, ''yük kaymasından batmış olabileceğini'' aktardığını bildiren Keser, kaptanın beyanına göre gemide 73 kamyon, 2 de otomobil bulunduğunu söyledi.

Keser, mürettabatın tamamının kurtulduğunu belirtti.

HABER 7 ve AJANSLAR

paylaşımın için teşekkürler arkadaşım ben bu haberi daha gece koymayı düşündüm ama yapamadım çünkü okadar moralim bozulduki ben bandırmada oturuyorum limana çok yakın buraları görmeniz gerekirdi ekranda gördükleriniz hiç rabbim ne zor bi imtihan gece yarısı denizin ortasında batan gemi.kimse olmak istemezdi buraları ana baba günüydü tabiri caizse allahın yardımcıları olsun yaralılara acil şifalar nasip etsin :'( :'( :'(

amın kardesm bızımde akrabalarımız oturuyor onlardan duydum ılk cok uzuldum RABBIM yardımcıları olsun :'(

paylaşımın için teşekkürler arkadaşım ben bu haberi daha gece koymayı düşündüm ama yapamadım çünkü okadar moralim bozulduki ben bandırmada oturuyorum limana çok yakın buraları görmeniz gerekirdi ekranda gördükleriniz hiç rabbim ne zor bi imtihan gece yarısı denizin ortasında batan gemi.kimse olmak istemezdi buraları ana baba günüydü tabiri caizse allahın yardımcıları olsun yaralılara acil şifalar nasip etsin :'( :'( :'(

amin......
çok geçmiş olsun rabbim yardımcıları olsun :'(

ben bu haberi izleyemedim bile üzüntüden,

Allah bilir yine ne yanlışlık yapıp yüzlerce insanı mağdur ettiler,

çoğu gemi çok eski,

belki bakım problemleri vardı,

açıklama da yapılmadı,

Rabbim hepimizi böyle kazalardan ve ani ölümlerden muhafaza etsin,amin,

ben bu haberi izleyemedim bile üzüntüden,

Allah bilir yine ne yanlışlık yapıp yüzlerce insanı mağdur ettiler,

çoğu gemi çok eski,

belki bakım problemleri vardı,