Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Çocuğunuzla iletişim-ilişki...

ÇOCUĞUNUZLA İLETİŞİM-İLİŞKİ

- Saygı görmeyen bir çocuktan saygı, sevgi görmeyen bir çocuktan da sevgi beklemeyin.

- Hemen hiçbir şey, göründüğü kadar önemli değildir; kızmadan önce bir kere daha düşünün.

- Dövmek mi?.. Asla yapmayın!..

- Bir çocuğu yemek için asla zorlamayın, açlık bu işi sizden daha iyi yapar.

- Kurallarınız varsa, nedenleriniz de olmalı; bu nedenleri bilmek çocuğunuzun hakkıdır.

- Çocuğunuzun arkadaşlarını kendi arkadaşlarınız gibi sıcak karşılayın.

- Merakı, girişimciliği ve birey olma içgüdüsünü engellemeyin. Merak bilginin, girişimcilik canlılığın, bireysellik ise bilgeliğin kaynağıdır.

- Çocuğunuzun dişlerini fırçalamasını istiyorsanız siz de dişlerinizi fırçalayın.

- Çocuğunuza verdiğiniz sözü mutlak yerine getirin.

- Bir çocuğun yaşamındaki tüm riskleri kaldırırsanız, o çocuğun yaşamındaki tüm canlılığı da kaldırmış olursunuz.

- Onlara bir soru sorduğunuzda cevabını mutlaka bekleyin.

- Çocuğunuzun anlattıklarıyla alay etmeyin.

- Çocuklarınızı başkalarının yanında küçük düşürmeyin.

- Sınırsız sevgiyi, sınırsız ihtimamla karıştırmayın. Kimi zaman çocukları yalnız bırakmak, daha olumlu sonuçlar doğurur.

- Çocuğunuzla konuşun. Çevresinde olanları ona açıklayın. Onun söylediklerine kulak verin.

- Onun düşüncelerinin, sizin için ve hatta herkes için önemli olduğunu ona hissettirin.

“Anne Babaların Küçük El Kitabı”ından...

tşkkrlr.. :)

Ben teşekkür ederim...
Faydalı olması en büyük mutluluğum :)

..

Alının ve verilen mesajlar önemli

1.Ailene karşı saygılı olmanı istemek çok şey mi istemek.Verilen mesaj; sen çok saygısızsın.Anlaşılan mesaj; suçlama.
2. Bir defa olsun doğru bir seçim yap. Verilen mesaj; sen aptalsın doğru bir seçim yapacağına inanmıyorum. Alınan mesaj; alçaltma, utandırma ve küçük düşürmedir.
3.Hayret gerçekten evdeki işini yapmışsın.Verilen mesaj;senin tek başına bir işi yapabileceğine inanmıyorum.alınan mesaj ; utandırma alçaltma ve dışlamadır.
4.Her ailede buna benzer sivri zekalılar vardır.verilen mesaj;sen değersizsin,geri zekalısın ve kabul edilemezsin.Alınan mesaj;reddetme,küçüç
k düşürme dışlama ve utandırmadır.
İletişimi kurarken verilmek istenen mesajın çocuklarımızın benliği üzerine değil davranışı üzerine yoğunlaşmasına dikkat edilmelidir.

Bir de şu ifadeleri kullanalım:
1.Yavrucuğum ailene karşı biraz daha saygılı olamaz mısın?Verilen mesaj annen senden daha çok saygı beklemeyi hak ediyor.Alınan mesaj; aileme karşı daha saygılı olmalıyım.
2.Bu kınuda istersen daha doğru seçim yapabilirsin.Verilen mesaj; senin daha doğru bir seçim yapacağına inanıyorum.Alınan mesaj ; cesaretlendirme, güvenme.
3.Çok güzel.Bak gördünmü?İşlerini tek başına da yapabiliyorsun.Verilen mesaj ; İstersen başklarından yardım almadan da başarabilirsin.Alınan mesaj ; cesaret özgüven.
4.Her zaman istediğin gibi başarılı olmayabilirsin.Verilen mesaj;hayatta yanılgılara hazırlıklı olmalısın.Alınan mesaj ; daha çok çalışmalıyım, tekrar denemeliyim.

galiba bazen istemedende olsa çocukların üstüne fazla gidiyorum ben şahsen payıma düşeni aldım teşekkürler kardelen ve s faruk kardeşim

Çocuk Egitimi ve Gelişimi

MollaCami.Com