Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

İstiklal marşındaki korkma sözcüğü

[b]

İstiklal marşındaki korkma sözcüğü

Tarihçi yaza Yavuz Bahadıroğlu , Mehmet Akif Ersoy `un İstiklal Marşı `nı yazarken başlangıç kelimesi olan "Korkma !" ifadesini Hz . Muhammed`in (sas ) hicret esnasında Sevr mağarasında Hz . Ebu Bekir `e söylediği "Korkma ey Ebu Bekir , Allah bizimledir !" sözünden ilham alarak yazdığını söyledi.

Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu , aylık olarak yayınlanan genel kültür dergisi Moral Dünyası `nda yayınlanan yazısında İstiklal Marşı `nın yazılış sürecini kaleme aldı. Bahadıroğlu , İstiklal Marşı `nın yazılış sürecini ise şöyle anlattı:

"Mehmet Akif , Taceddin Dergâhı `na (Ankara `da) kapanıp İstiklal Marşı `mızın ilk mısrasının ilk kelimesini "besmele " eşliğinde döşedi: "Korkma !" Bu kelime, Peygamber-i Âlişan Efendimiz `in (sas ) Mekke `den Medine `ye hicreti sırasında sığındığı Sevr Mağarası `nda, muhteşem yol arkadaşı Hz . Ebubekir`in endişelenmesi üzerine söylediği teselli cümlesinin ilk kelimesinden alınmıştı: "Korkma ey Ebu Bekir , Allah bizimledir !" Yüreğini ilhamının kaynağına kilitledikten sonra, Akif , marşın gerisini hızla getirdi:

"Korkma , sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak, Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak ; O, benim milletimin yıldızıdır, parlayacak, O benimdir, o benim milletimindir ancak.

güzel bir noktaya deginilmis paylasim icin tesekkürler

ben tşk edrim sayın reisim

Edebiyat

MollaCami.Com